Klaudyna Mortka

Klaudyna Mortka Specjalista ds. PR

Temat: Networking - jak to sie robi?

Bywanie w odpowiednich miejscach, właściwa postawa oraz nawiązywanie nowych relacji - to sztandarowe hasła, głoszone przy okazji mówienia o networkingu. A jak wygląda praktyka? Jakie są Wasze doświadczenia?

I trochę rozważań:) http://www.architekcikariery.pl/praca-porady-networkin...

konto usunięte

Temat: Networking - jak to sie robi?

Klaudyna.

Wydaje mi się, że wiele osób (sam jestem tego przykładem) popada w coś, co nazwałbym networkingiem pasywnym. Podstawowym objawem jest gromadzenie kontaktów dla czystego zbieractwa - kiedyś zbieraliśmy znaczki i kapsle, teraz kontakty. Reklama klasycznych portali społecznościowych, gdzie uprawia się zbieractwo, jest chyba zbyteczna.

Jakie znaczenie (wartość) ma osoba dodana do kontaktów tylko dlatego, że jest znajomym/znajomą znajomego/znajomej?

Czy networking (budowanie sieci) powinien być ukierunkowany?

Pozdrawiam,
Olek

Władysław O.

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora

konto usunięte

Temat: Networking - jak to sie robi?

Władysław.

Dziękuję za odpowiedź.

Proszę wyjaśnij:

1. Dlaczego nie uprawiamy networku ze względu na hobby? Czy networking rzeczywiście ma tylko zastosowanie w biznesie?

2. Rozumiem, że z częścią kontaktów robisz biznesy, część "czeka na później" - metoda od ludzi do ludzi, podwójny bonus. Pewnie dorzuciłbym prawo przyciągania. Takie podejście dla mnie jest racjonalne i humanitarne :).

3. Przeglądnąłem Twój profil (pobieżnie, przepraszam). Masz ponad 600 osób w sieci. Podejrzewam, że z większością masz ograniczony kontakt. Czy masz jakieś narzędzia, czy wypracowałeś jakieś praktyki przeglądania swoich kontaktów w sieci? Przychodzi mi do głowy pomysł np. na cykliczny przegląd kontaktów, grupowanie (wiem, że brzmi to instrumentalnie) kontaktów w oparciu o Twoje zainteresowania bądź projekty, które aktualnie prowadzisz.

Pytanie otwarte: jest zwiększyć efektywność networkingu, jak wykorzystać jego cały potencjał?

Pozdrawiam,
Olek
Władysław Ochojski:
Według mnie networking jak najbardziej może być ukierunkowany nie nie musi. Przecież nie networkujemy ze względu na hobby, tylko po to by rozwinąć swój biznes czy też sieć ludzi, która ma pomóc nam w zmianie lub otrzymaniu pracy.

Wiadomo jednak, że przy okazji pozna się wiele osób w ogóle nie związanych z naszą branżą - i nawet te osoby mogą w jakiś sposób pomóc np. poprzez skontaktowanie nas z osobami, których szukamy.
>
Klaudyna Mortka

Klaudyna Mortka Specjalista ds. PR

Temat: Networking - jak to sie robi?

Zgadzam się z Tobą, Władysławie, że networking jest właśnie formułą od ludzi do ludzi i w dużej mierze opiera się na rekomendacjach. Ja polecam kogoś Tobie, Ty mi. I w tym względzie zawężamy sieć kontaktów do obszaru biznesowego. W moim przekonaniu jednak skuteczny networking polega w dużej mierze na budowaniu trwałych relacji, żeby za chwilę nie okazało się, że traktujemy ludzi instrumentalnie. Networking jest stosowany także w grupach hobbystycznych, chociażby na takich portalach jak ten czy na forach dyskusyjnych. A niewykluczone, ze i te będą miały też częściowo charakter biznesowy.

Władysław O.

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora

konto usunięte

Temat: Networking - jak to sie robi?

Dziękuję.

AS
Władysław Ochojski:
@ Aleksander:

1)Może rzeczywiście zbyt biznesowo poleciałem, jednak wydaje mi się że jeśli mówimy już o networkingu a nie o zbieraniu czy zapraszaniu znajomych w celach towarzyskich, to dla mnie ma on znaczenie biznesowe:)

2) Prawo przyciągania? Czyli że "przyciągasz" podobnych do siebie ludzi tak?:)

3)Jeśli chodzi o moje ponad 600 osób- wiele osób to ludzie których kiedyś poznałem w "realu" - czasem współpracownicy, czasem klienci, czasem pracodawcy. Chcę z nimi utrzymywać kontakt bo to w jakiś sposób dla mnie ważne. Kiedyś jeszcze taki kontakt może się przydać - zarówno mnie jak tej osobie lub komuś innemu (z różnych względów).

Druga grupa to osoby, których jeszcze nie poznałem a widzę że mają ciekawy profil i są z tej samej lub podobnej branży. Czyli networkuje "na zaś" - w razie gdybym potrzebował kogoś do współpracy, lub gdyby ta osoba potrzebowała.

Trzecia grupa to osoby, które same mnie zaprosiły ze względu na zainteresowanie rozwojem osobistym itp.

Czasem przeglądam te kontakty pod względem konkretnego celu, czasem ci ludzie sami czegoś szukają i piszą o tym na forum - ja to widzę i jeśli mogę pomóc to pomagam.

Aha i chyba muszę dodać, że to osoby z całej Polski - przeważnie z mazowieckiego i śląskiego gdzie najbardziej działam. Ale też z pomorskiego, małopolski.

Jeśli chodzi o Twoje pytanie - tak jak powiedziała Klaudyna, żeby zwiekszyć potencjał networkingu i wycisnąć z niego ostatnie soki należy pielęgnować i budować trwałe relacje. Oczywiście nie ze wszystkimi da się to robić w "realu" więc możemy starać się to robić on-line - np. poprzez dyskusje, rozmowy na komunikatorach, dzielenie się wiedzą, współpracę zdalną.

Aktualnie współpracuję z człowiekiem, którego nigdy w życiu nie widziałem na żywo, naszą relację zbudowaliśmy i budujemy na wzajemnym zaufaniu i kontakcie przez telefon, maile itp.

Innym przykładem są też sieci MLM (marketing wielopoziomowy) gdzie możesz współpracować również z ludźmi na całym świecie, w ogóle nie widząc tej osoby, kontaktując się jedynie mailem, wpierając wiedzą itp. To też budowanie relacji:)

Pozdrawiam

Następna dyskusja:

Jak to się robi w praktyce...




Wyślij zaproszenie do