Temat: Realna uzyskiwana moc

Witam wszystkich,

Czy ktoś może mi powiedzieć jaka jest realna możliwa do osiągnięcia moc z małej elektrowni wiatrowej (3kW-6kW). Oczywiście wiem, że jest wiele czynników, które mają na to wpływ, ale mi chodzi tylko o wartość średnią. Zakładam, że turbiny moc maksymalną osiągają przy prędkości 10 m/s i pytanie jest takie ile czasu pracuje dziennie z użyciemmocy maksymalnej ile z 90% mocy ile 80% itd.

Potrzebuję to do bardzo wstępnej kalkulacji. Dane dla województwa kuj-pom
Dawid Radzikowski

Dawid Radzikowski Specjalista ds.
pomiarów wiatru i
analiz
środowiskowych

Temat: Realna uzyskiwana moc

Witam

Przy tak małej turbinie lokalizacja jest tym bardziej istotna. Ponieważ w tym wypadku nawet małe przeszkody terenowe, których oddziaływanie na większe turbiny jest minimalne mogą powodować znaczące obniżenie produkcji energii.

A jeżeli chodzi o samo pytanie to w praktyce nie da się na nie jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ nie idzie dokładnie przewidzieć warunków wietrznych w przyszłości na danym terenie. Wiatr charakteryzuje się dużą zmiennością i może dojść do sytuacji, kiedy jednego dnia turbina będzie uzyskiwać moc rzędu 100% przez np 8 godzin a resztę pracować na 70-80 %, a następnego wystąpi cisza i przez pół dnia śmigła nawet nie drgną.

W razie wątpliwości proszę o kontkat

Pozdrawiam

Temat: Realna uzyskiwana moc

Zdaję sobie z tego sprawę.

Problem polega na tym, że aby ocenić inwestycje, muszę przyjąć jakieś założenie. Powinienem zacząć od pomiarów, mierzyć 10 lat aby zyskać powtarzalność... i wtedy wybudują blok i pomiary od nowa. Pytanie czy jest sens inwestować i się w to bawić.
Oczywistm jest że nie mogę przyjąć że dostanę zawsze 4 kW. Stawiając turbinę musisz założyć ryzyko. Ludzie, którzy robią pomiary na pewno wiedzą jaki jest rozkład wiatrów i jakie wartości możemy zakładać. Nie oznacza to oczywiście, że będzie to dokładnie tak jak u mnie.
Mi chodzi o to, że jeżeli średnio w styczniu wiatr wieje z prędkością 5m/s w lutym 7m/s itd to mogę przyjąć, że w styczniu mogę się spodziewać 1000kW/g w lutym 1200 kW/g i na tej podstawie rozwarzyć czy rozpocząć pomiary i całą zabawę w generator.
Pozostaje dużo kwestii do rozwiązania jak chociażby to czy prąd będzie wtedy kiedy go będę potrzebował... Bez tego nie potrafię nawet wyliczyć czy zwrot będzie na poziomie roku, 10 czy 100 lat.

konto usunięte

Temat: Realna uzyskiwana moc

Kolego najpierw to znajdz krzywa mocy takiej maszyny 3-6 kW bo wydaje mi sie ze ona jest zupelnie inna od takiej dla maszyny 2 MW i szybciej osiaga maksymalna moc.

Trzeba tez wziazc pod uwage wysokosc masztu takiej EW ktory jest duzo nizszy co za tym idzie rozklad tez jest zupelnie inny niz przy powszechnie wykorzystywanych duzych turbinach.

Tak jak kolega nizej napisal temat takich malych turbin i ich lokalizacji jest bardzo skomplikowany bo przy niewysokim maszcie jest duzy lub tez bardzo duzy wplyw terenu.

Rozumiem jednak ze potrzebujesz danych do prostej kalkulacji, wiec ja bym proponowal zalozyc jakas predkosc wiatru do przeliczenia mocy wiatru biorac pod uwage jedynie wymiary wirnika, zakladajac standardowa gestosc powietrza. Moze pokombinujesz cos z danymi z jakis ogolnych danych meteo, ich maszty tez nie sa wysokie.

Potem mozesz pokombinowac z efektywnoscia tej turbiny. Moze cos z rzedu 20-25%. Temat jest ciezki bo faktycznie najlepiej miec dane z konkretnego terenu. Ale moze do prostej kalkulacji wystarczy.

A co do tego czy sie zwroci to chyba sie nie zwroci a pradu z tego nie bedziesz przeciez sprzedawal.

Temat: Realna uzyskiwana moc

Dzięki Łukasz

Myślałem, że ktoś z Was ma take dane.

Natomiast jeżeli zakładam sprawność systemu na poziomie 20% to taka inwestycja jest bez sensu.
Celem inwestycji jest zmniejszenie rachunków za prąd i być może za ogrzewanie. Jeżeli system 3-4kW kosztuje 30000 zł i da mi maksymalnie rocznie 7000Kwh przy cenie prądu 0,4 zł to zwrot nastąpi po 30000/(7000*0,4)= 10 lat bez kosztów eksploatacji.
Do uwzględnienia zostało jeszcze mnustwo warunków i jak je uwzględnie to pewnie czas się wydłuży o kolejne 10 lat.
Dawid Radzikowski

Dawid Radzikowski Specjalista ds.
pomiarów wiatru i
analiz
środowiskowych

Temat: Realna uzyskiwana moc

Przy tak małej elektrowni wiatrowej bardzo ale to bardzo ciężko będzie osiągnąć sprawność rzędu 20%. Kiedyś przerabiałem ten temat na chińskich turbinach, bo też się kiedyś sam zafascynowałem tym tematem. I doszedłem do jednego wniosku, który mnie troszkę zadziwił- małe elektrownie wiatrowe o mocy do 10 kW są raczej nieopłacalne!
Inna sprawa, że po rozmowie ze znajomymi "elektrykami" energia wyprodukowana z takiej maszyny w praktyce można użyć tylko do ogrzewania wody i kotła CO, ponieważ stworzenie instalacji akumulatorowej jest dość dużym wydatkiem.

Chyba że moje doświadczenia są negatywne i znajdzie się tu osoba, która czerpie wyraźne profity z takiej instalacji.

Temat: Realna uzyskiwana moc

sorki za odgrzewanie kotleta ale się trochę się na tym akurat znam więc postaram się sprostować

1.pomiar wiatru czy to anemometrem czy chociażby dziennik i rękaw typu znanego z lotnisk-można użyć rekawa z koszuli ;-)
2.zestaw akumulatorów które mogą przechowywać energię kosztuje max 3500 a realnie 200-300pln przecież akumulatory nie muszą być nowe bo ten parametr jak prad rozruchu który najszybciej spada nie ma tu znaczenia tak?
3.przy dzisiejszych cenach energii MEW w dobrze dobranej lokalizacji zwraca się w 2-3 lata przy inwestycji prowadzonej systemem "gospodarczym"
4. czas zycia produktu podawany przez producentów to 25 lat jezeli nawet przyjmiemy jedynie 15 to nieopłacalność takiej inwestycji ciężko obronić

co do uznania fachowości elektryków którzy całe życie pracują na 230V prądu zmiennego to z doświadczenia wiem że nie są w stanie policzyć średnic przewodów potrzebnych do przyłaczenia instalacji MEW a o kretynach którzy 150V prądu stałego usiłowali rozłaczać nieizolowanym śrubokrętem to nawet ciężko powiedzieć elektryk to są raczej monterzy nauczeni jak szympansy kilku prostych czynności i powoływanie się na ich zdanie nie może niczego do sprawy wnieść
Marek Klonowski

Marek Klonowski Mikrogeneracja jest
cool

Temat: Realna uzyskiwana moc

siema, przy malych wiatrakach bardzo ciężko to określić ...
ale obczaj sobie instytuty certyfikujące mały turbiny wiatrowe (NREL w usa , MCS w UK ) ... w krajach gdzie są już FIT dla mikrogeneracji dostaje sie kase za export jedynie jeśli turbina ma certyfikat ...

a tak przy okazji jesli komus sie widzi mała turbina 3.5kW to polecam windspota
http://mikrogeneracja.blogspot.ie/2012/05/windspot-ene... koszt turbiny u mnie 4900e

przy sredniej 5.5 m/s spokojnie 5000 kWh zrobi w roku co potwierdzaja testy
na polskie warunki ogarniam maszt 25 m na odciagach
inverter aurora 6kW 1800 euro u mnie :)

dochodzi jeszcze temat czy twoja mała turbina się kręci z optymalymi obrotami czy nie (tu wyjasniam - http://mikrogeneracja.blogspot.ie/2012/07/aurora-optym... )

a tutaj mały lansik - http://www.cire.pl/pokaz-pdf-%252Fpliki%252F2%252FEduk...

Następna dyskusja:

życzeń moc




Wyślij zaproszenie do