Piotrek Łuczak

Piotrek Łuczak Transport
Manager/Truck
Driver, Kalmar Lotyń

Temat: Uszkodzenie towaru podczas transportu.

Witam,
Mam taką sytuację, proszę o pomoc kogoś, kto miał podobny przypadek lub wie na 100% jak to rozwiązać.
A mianowicie, kierowca załadował w Polsce towar (dżem w słoikach) do Holandii. Podczas załadunku zauważył, że palety były "krzywe", lecz nie wpisał tego w CMR.
Podczas rozładunku, panowie Holendrzy wpisali w CMR "8 pal. schade, foto gemakt" co oznacza 8 pal. uszkodzonych, zdjęcia zrobione.
Teraz spedycja, od której wziąłem ten ładunek, poinformowała mnie o tym, że towar uszkodzony jest z winy kierowcy i że właściciel towaru ustalił szkodę na 500 eur. Nie było żadnego protokołu, kierowca nigdzie się nie podpisywał, w dodatku zrobione były tylko dwa zdjęcia towaru, na którym i tak nie widać tego uszkodzenia.

Co można zrobić w takiej sytuacji?
Czy spedycja ma prawo odmówić mi zapłaty za wykonaną usługę, którą mam potwierdzoną przez CMR, to momentu wyjaśnienia sprawy?

Bardzo proszę o odpowiedź.

Temat: Uszkodzenie towaru podczas transportu.

Panie Piotrze,

Mogą Państwo zadziałać na trzy sposoby:
1. Załatwić sprawę biznesowo, wypłacając odszkodowanie Holendrom;
2. Dowodzić, że towar był wadliwie (krzywo) opakowany, np. ściągając od spedytora zdjęcia z załadunku bądź nagranie z monitoringu, co oczywiście graniczy z cudem, ale będzie dla Państwa najskuteczniejszą linią obrony;
3. Odrzucając ewentualną reklamację z uwagi na brak dowodów potwierdzających fakt zajścia szkody i jej wysokość. Przy założeniu, że dokumentacja z odbioru jest faktycznie niekompletna, a ewentualną szkodę potwierdza tylko zastrzeżenie w liście przewozowym, można z całym spokojem obciążenie odrzucić. Gdy jednak dokumentacja zostanie uzupełniona, zostaje linia obrony nr 2. Potem już trzeba będzie płacić.

Jeśli chodzi o odmowę zapłaty frachtu przez spedytora, to wszystko zależy od tego, dlaczego spedytor odmówił zapłaty. Czy zatem odmowa wynika z oświadczenia o potrąceniu wierzytelności przysługującej spedytorowi wobec Państwa, z zapisów umowy, czy też jest karą umowną? W drugim i w trzecim przypadku zlecenie lub specyfikacja do niego wyraźnie muszą taką możliwość dla spedytora przewidywać. W przeciwnym wypadku spedytor pozostaje w zwłoce w zapłacie frachtu i można domagać się od niego dodatkowo ustawowych odsetek za zwłokę (obecnie 8% w skali roku).

Następna dyskusja:

zniszczenie towaru podczas ...




Wyślij zaproszenie do