Temat: Nie zatrzymanie sie do kontroli
Witam
Poniżej kilka cytatów :
Prawo o ruchu drogowym :
Art. 131. 1. Minister właściwy do spraw wewnętrznych w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw transportu, uwzględniając potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa i porządku podczas wykonywania kontroli ruchu drogowego oraz sprawnego jej przebiegu, określi, w drodze rozporządzenia:
1. organizację, szczegółowe warunki i sposób wykonywania kontroli ruchu drogowego;
2. wymagany sposób zachowania się kontrolowanego uczestnika ruchu;
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego
z dnia 18 lipca 2008 r.
Opublikowana w Dzienniku Ustaw Nr 132 poz. 841 z dnia 24.08.2008
§ 2. 2. Policjant nieumundurowany jest uprawniony do zatrzymania kierującego pojazdem wyłącznie na obszarze zabudowanym.
§ 16. 1. Uczestnik ruchu jest obowiązany stosować się do poleceń i sygnałów oraz wskazówek wydawanych przez kontrolującego.
2. W przypadku podania przez kontrolującego sygnału do zatrzymania pojazdu kierujący tym pojazdem jest obowiązany:
1. zatrzymać pojazd;
2. trzymać ręce na kierownicy i nie wysiadać z pojazdu, chyba że zażąda tego kontrolujący;
3. na polecenie kontrolującego:
a) wyłączyć silnik pojazdu,
b) włączyć światła awaryjne.
3. Kierujący pojazdem lub pasażer pojazdu mogą wysiadać z kontrolowanego pojazdu wyłącznie za zezwoleniem kontrolującego.
Źródło :
http://kodeksdrogowy.com.pl
Z powyższego nie wynika wprost, że do kontroli można się nie zatrzymać ale rozporządzenie mówi o "kontrolującym" określonym jako :
§ 1. 2. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1. kontrolującym - rozumie się przez to dokonującego kontroli policjanta, inspektora Inspekcji Transportu Drogowego, funkcjonariusza Straży Granicznej, funkcjonariusza celnego, strażnika gminnego (miejskiego), strażnika leśnego, funkcjonariusza Straży Parku lub osobę działającą w imieniu zarządcy drogi;
Źródło :
http://kodeksdrogowy.com.pl
W przypadku policjanta powinien być on odpowiednio umundurowany a pojazd odpowiednio oznakowany.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 30 listopada 2001 r. w sprawie umundurowania policjantów.
(Dz. U. z dnia 15 stycznia 2002 r.) z późniejszymi zmianami.
Wykaz aktów prawnych :
http://policja.pl
Z tego by wynikało, że jeśli ktoś nieumundurowany próbuje zatrzymać pojazd poza terenem zabudowanym to nie trzeba się zatrzymywać w każdym przypadku. Jeśli jest to policjant umundurowany ale są podejrzenia ze może być to przebieraniec (np. niekompletne umundurowanie lub nietypowo oznakowany pojazd) to także nie trzeba się zatrzymywać niezależnie od tego czy jest to obszar zabudowany czy nie. Wg mnie można pod to podciągnąć także próbę zatrzymania pojazdu przez policjanta nieumundurowanego w terenie zabudowanym, chociaż w takiej sytuacji ma prawo do zatrzymywania pojazdów. Niezatrzymanie się w takiej sytuacji nie jest wprost zgodne z przepisem ale nie można powiedzieć że jest niezgodne z prawem.
Niestety nie udało mi się odnaleźć żadnego przepisu o wykonaniu telefonu na nr alarmowy albo o udaniu się do najbliższego posterunku. Byłoby to jednak logiczne, jeżeli zatrzymywała prawdziwa Policja to tylko w ten sposób można uniknąć udziału w pościgu w charakterze ściganego.
Syntetyczna interpretacja jest także na stronie
http://grupa33.jgora.pl
Pozdrawiam i przepraszam za przydługi post ale temat mnie zainteresował :)