Temat: in accordance with / according to
Moim zdaniem "in accordance with the survey" implikuje wywodzenie treści normatywnej z badania, co byłoby nieprawidłowe, ponieważ badanie nie jest wypowiedzią normatywną, ani nawet w ogóle wypowiedzią. Jest czynnością poznawczą, której wynik ma charakter deskryptywny. Od "accordance" nie jest z kolei daleko do "compliance". Tak więc językowo to też nie jest prawidłowe.
Przyznaję, że powoływanie źródła normy w taki sposób, jak źródła wiedzy jest według mnie mniej problematyczne niż powoływanie źródła opisowego w sposób bardziej właściwy dla źródłą normatywnego. Opieram się jednak na tym, że można, nie do końca ściśle, uznać, że źródło normatywne coś "twierdzi". Można od biedy powołać się na "fakt", że np. kto zabija człowieka podlega karze pozbawienia wolności od lat 8 lub karze dwudziestu pięciu lat pozbawienia wolności lub karze dożywotniego pozbawienia wolności. Na pewno jest faktem, że taka jest treść polskiego prawa. Wiedza o tym może wypływać bezpośrednio z lektury przepisu, który wprowadza taką normę. Z kolei przypisywanie treści normatywnej wynikom badań lub wypowiedziom deskryptywnym jest błędem.
Uważam, że jest to błąd charakterystyczny dla obecnych czasów. Wiązałbym to np. z dogmatyzacją teorii naukowych w ludzkiej percepcji. I stąd ludzie istotnie mogą na jakimś poziomie mentalnym traktować wyniki badania w taki sam sposób, jak przepisy ustawy. W odróżnieniu jednak od uchwalenia ustawy, fakt przeprowadzenia badania nie jest faktem normotwórczym.
Czyli od biedy "in accord", "in concord", "in agreement", "in consonance", "in harmony", ale nie "in accordance".
Dopiero po tym wywodzie zajrzałem do słownika na
http://www.dictionary.cambridge.org, a tam:
http://dictionary.cambridge.org/define.asp?key=522&dic...
Zdaniem tego słownika, "accordance" oznacza realizację normy lub przynajmniej życzenia. Zwracam uwagę, że życzenia nie są kategorią wiążącą, oznaczają jednak postulat pewnego działania, w tym przypadku zaś jego realizacja wiąże się z pewną oceną moralną (realizacja życzeń zmarłego co do jego pogrzebu). W wynikach badania mamy natomiast do czynienia z tezą pretendującą do roli opisu rzeczywistości. To dwa różne porządki.