Monika Mychlewicz

Monika Mychlewicz Dyrektor ds.
Marketingu i
zarządzania
procesami
sprzedaży...

Temat: Pasywne rozwiązania w domach austryjackich

Galerie domów pasywnych na http://www.termodom.pl/termodompasywny mają inspirować do dyskusji o architekturze takich budynków. Ich misją jest pokazanie inwestorom, że dom pasywny czy energooszczędny nie musi być bunkrem, że można się pokusić o atrakcyjne architektoniczne rozwiązania.

Nam zależy na komentowaniu rozwiązań budowanego pod Szczecinem domu pasywnego. Tutaj możemy się przyjrzeć od początku do końca procesowi jego powstawania: od założeń architektonicznych, po wykonawstwo, aż po próby ciśnieniowe. I na tym się skoncentrujemy.

Odpowiadając na pytanie Katarzyny M. z grupy Budownictwo Energooszczędne:

> jakie pasywne rozwiązania cechują na przykład te domy z
> portalu, z Pana linka?
>
> na przykład
>
Obrazek

> lub ten
>
Obrazek
[edited]Katarzyna
> M. edytował(a) ten post dnia 14.04.08 o godzinie 15:24

Pierwszy budynek:
- jest to dom wielorodzinny, dla 8 rodzin, złożony z 2 części. Jedna część jest w standardzie energooszczędnym, druga w pasywnym, chociaż na zewnątrz nie jest to widoczne. Pozyskanie ciepła, zarówno do ogrzewania, jak i ciepłej wody odbywa się w dużej mierze za pomocą 24 m2 termicznych kolektorów słonecznych, które skierowane są oczywiście na stronę południową. Pozostałe zapotrzebowanie na ciepło pokrywane jest automatycznie przez kocioł na pelety.

Drugi budynek:
- tutaj u źródła brak info o szczegółowych rozwiązaniach - projektanci często nie chcą zdradzać swoich tajemnic :(
Katarzyna M.

Katarzyna M. Inżynier Środowiska,
MBA

Temat: Pasywne rozwiązania w domach austryjackich

Witam
ja konkretnie pytam o rozwiązania architektoniczne
(mostki, U ścian, wentylacja, strony świata itd)
Tomasz Kuczyński

Tomasz Kuczyński architekt,
FUTUREhause

Temat: Pasywne rozwiązania w domach austryjackich

Katarzyna M.:
Witam
ja konkretnie pytam o rozwiązania architektoniczne
(mostki, U ścian, wentylacja, strony świata itd)

dobre pytanie?

nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi każdy dom może mieć inny współczynnik U tej samej przegrody, wszystko zależy jakie dany budynek generuje zyski i straty cieplne, każdy budynek trzeba rozpatrywać indywidualnie, np w jednym budynku wystarczy 25 cm izolacji na ścianie a w innym 30 cm i będzie mało, to jest tylko przykład, domy pasywne to nie tylko gruba warstwa izolacji, choć na ogół się przyjmuje, ze wszystkie przegrody powinny mieć współczynnik U na poziomie 0,1. Trzeba policzyć dokładnie projekt pod względem energetycznym, samo zwiększanie grubości izolacji nie robi z domu - Budynku pasywnego. Dom pasywny to dom zaprojektowany pod konkretne warunki o bardzo niskim zużyciu energii a nie o ścianach z grubą warstwą izolacji ! Jeżeli tak podchodzimy do tematu domu pasywnego, to po pierwsze będzie drogi a po drugie nie efektywny.



Wyślij zaproszenie do