Jakub Derwich

Jakub Derwich Student,
Politechnika
Poznańska

Temat: w jakim kierunku po studiach

Witam wszystkich

Mam pytanie kieroane do osob zatrudnionych w branzy. W przyszlym semestrze koncze studia i po 3 latach ktore minely nie mam sprecyzowanej wizji zatrudnienia. A to dlatego ze na uczelni nie bylo prowadzonych zadnych dodatkowych inicjatyw zwiazanych z tym kierunkiem. Profesorzy do tej pory nie przedstawili nam "drogi kariery" jaka mozemy obrac. Stad patrzac w przyszlosc mam wielki znak zapytania. Wiem ze za pol roku wybierajac sie na staz nie bede mogl pochwalic sie konkretnymi umiejetnosciami. Studia przeciez to sama teoria. Dlatego z checia skorzystam z waszego doswiadczenia i wiedzy. W jaki kierunku, patrzac pod katem zatrudnienia, skierowac zainteresowanie? Jak najoptymalniej wykorzystac te ostatnie pol roku, by trafiajac na rynek pracy miec jakiekolwiek "as w rekawie"?

Zastanawiajac sie nad tym wybieram miedzy dwoma opcjami (co wiaze sie wyborem specjalki na studiach uzupelniajacych): Radiokomunikacja badz Sieci komputerowe? I w tym caly szkopul. Nie znajac rynku pracy a szczegolnie stanowisk dostepnym po obu specjalnosciach nie wiem co wybrac. Bede wdzieczny za kazdy glos rozjasniajacy kwestie mozliwego zatrudnienia i dlaszych perspektyw.Jakub Derwich edytował(a) ten post dnia 09.06.09 o godzinie 00:42
Krzysztof W.

Krzysztof W. profesjonalne cięcie
kosztów - zarabiamy
dla Ciebie

Temat: w jakim kierunku po studiach

Jakub Derwich:
Zastanawiajac sie nad tym wybieram miedzy dwoma opcjami
Chyba najwięcej rad masz tutaj :

http://www.goldenline.pl/forum/telekomunikacja/441470
Jakub Derwich

Jakub Derwich Student,
Politechnika
Poznańska

Temat: w jakim kierunku po studiach

Właściwie to jestem na tym samym etapie :]

Muszę zdecydować którą pracę inżynierską wybrać. A zabierając się za nią chce mieć pewność, że nauczę się umiejętności, które przydadzą mi się w najbliższym czasie. I tak rozważam między dwoma tematami:
„Sieć WLAN typu mesh.”
„Konfigurowanie urządzeń sieciowych na potrzeby sieci lokalnych i miejskich.”

Pierwszy temat jest o tyle lepszy, gdyż porusza technologię nowatorską (jeśli można tak powiedzieć o projekcie nad którym prace trwają od 6 lat). WLAN typu mesh ma definiować nowy standard 802.11s. Praktyczna część polegała by ma próbie wprowadzenia tej struktury na wydziale uczelnianym.

W drugim temacie chodzi o konfiguracje urządzenia ATM. Po przebrnięciu przez dokumentacje techniczną, przetestowanie urządzenia w sieci lokalnej miałoby miejsce w laboratorium.

Rozmawiając o drugim tematem ze znajomymi słyszałem wiele głosów odradzających ATM. Jak już wspominałem nie mam kompetencji co do trendów telekomunikacyjnych więc trudno mi ocenić wartość obydwu prac. Przydałaby się ocena praktyków oraz tych którzy mają na co dzień do czynienia z tymi technologiami.
Marcin Szuszkiewicz

Marcin Szuszkiewicz Project Manager

Temat: w jakim kierunku po studiach

Witam,

Z własnej perspektywy czasu, sugeruję abyś wybrał temat, który jest według Ciebie łatwiejszy, szybciej napiszesz, szybciej się obronisz i będziesz miał więcej czasu na szukanie pracy. Myślę, że obecnie najlepiej się ukierunkować na urządzenia IP, jest wiecej wakatów i chętniej przyjmuje się osoby bez doświadczenia. Proponuj abyś rozpoczął kurs CCNA w najbliższej akademi Cisco, z pewnością nauczysz się wielu rzeczy.

Pozdrawiam.
Jakub Derwich

Jakub Derwich Student,
Politechnika
Poznańska

Temat: w jakim kierunku po studiach

A co z zawodami które wykorzystują umiejętności miękkie. Isnieją takowe w Telekomunikajci?
Remigiusz Gaweł

Remigiusz Gaweł Do what you like and
you will never work

Temat: w jakim kierunku po studiach

Jakub Derwich:
A co z zawodami które wykorzystują umiejętności miękkie. Isnieją takowe w Telekomunikajci?
tak
Project Manager :)

Poza tym "miękkie" umiejętności są potrzebne w każdej grupie, w której się znajdujesz.

konto usunięte

Temat: w jakim kierunku po studiach

w pracy ważne jest żeby robic to co Cie intersuje, pociąga, czasem czlowiek to wie juz na studiach czasem poznaje dopiero w pracy, ja kiedyś tarfiłem w działkę PABX'ów i tkwię w niej do dziś jednak cały czas coś sie dzieje nowego.
jezeli chodzi o techniczą strone telekomunikacji a dzis raczej teleinformatyki to sieci IP (kablowe i WLAN) z obslugą ruchu VoIP są dzis dość popularne w polaczeniu z PABX'ami (centrale zapewniajace lacznosc wewnetrzna w firmach) az do integracji z aplikacjami microsoft, SAP itp. dają szerokie spektrum dzialania rozwoju i poszukiwania pracy. Z innej beczki to czesto pojawiaja sie tez ogloszenia z sieci teletransmisyjnych i mobilnych z takich firm jak NSN czy Ericson. Musisz sobie odpoweidzieć na "trywialne" pytanie "co chcesz w życiu robić".., powodzenia.
Jakub Derwich

Jakub Derwich Student,
Politechnika
Poznańska

Temat: w jakim kierunku po studiach

otoz to Bartlomieju. tylko ze trzeba miec naprawde albo byc bardzo elastycznym aby odnalzc satysfakcje od razu w pierwszej pracy. Czasem napotykamy "nauczycieli" ktorzy potrafia odnalezc w nas umiejetnosci i cechy przydajace sie w danej branzy. pod ich opieka doskonalimy sie, poznajac nowe aspekty zagadnienia co skutkuje poszerzaniem horyzontów.

Remigiusz, mogłbys powiedziec jak wyglada sciezka prowadzaca do Project Manager'a. Nie chodzi tu o to zebys przedstawil uniwersalny poradnik "jak zostac ..." - bo takiego nie ma. Mysle raczej o zarysie przykladowego przebiegu kariery. Pomoglby mi on ( i pewnie wielu innym studentom) w rozeznaniu tej tematyki.

konto usunięte

Temat: w jakim kierunku po studiach

wiesz, czasem los decyduje za nas i daje odpowiedź,,,
co do roli kierownika projektu to zalezy jaką masz filozofie zycia:)
jesli jestes idealistą to popierwsze biegla znajomosc aspetów technicznych (serwisowych jak uruchomienia konfiguracje sprzetu) a potem sukcesywnie migracja w kierunku projektowania rozwiazan, jak poznasz aspekty realizaji i projektowania to bedziesz wiedzial jak tym zarzadzac,,czyli project manager. Niestety malo jest idealistow i spora czesc PM czy SDM (service Delivery manager) to ludzie bez doswaidzenia technicznego wiec nie wiedza z czym mozna spotkac sie "na froncie" w sesie z jakimi problemami. dla PM teoretykówwszytko dziala ( w power point'cie) i slupkach...ot zycie...Bartlomiej Plajzer edytował(a) ten post dnia 11.06.09 o godzinie 14:05
Krzysztof N.

Krzysztof N. eRecruiter.pl

Temat: w jakim kierunku po studiach

Bartlomiej Plajzer:
wiesz, czasem los decyduje za nas i daje odpowiedź,,,
co do roli kierownika projektu to zalezy jaką masz filozofie zycia:)
jesli jestes idealistą to popierwsze biegla znajomosc aspetów technicznych (serwisowych jak uruchomienia konfiguracje sprzetu) a potem sukcesywnie migracja w kierunku projektowania rozwiazan, jak poznasz aspekty realizaji i projektowania to bedziesz wiedzial jak tym zarzadzac,,czyli project manager. Niestety malo jest idealistow i spora czesc PM czy SDM (service Delivery manager) to ludzie bez doswaidzenia technicznego wiec nie wiedza z czym mozna spotkac sie "na froncie" w sesie z jakimi problemami. dla PM teoretykówwszytko dziala ( w power point'cie) i slupkach...ot zycie...

Jeżeli chodzi o wykorzystanie umiejętności to wspomniany już project management - i wszystkie jego odcienie np. analiza ryzyka (podobno modny ostatnio temat)

ale z innych kwesti też:

--> zakupy - czyli producement: telekomu czy integratorzy mają często rozbudowane działy zakupów gdzie potrzeba specjalistów z danej działki (choć najczęściej tam pracujący nie mają kierunkowego wykształcenie) np. tpsa czy PTC mają całkiem rozbudowane działy zakupów

-->Bid Management, Proposal Management - udział w definiowaniu ofert

-->Product Management - wiadomoKrzysztof Nowacki edytował(a) ten post dnia 12.06.09 o godzinie 09:28
Michał M.

Michał M. Senior Back-End
Engineer (Ravelin)

Temat: w jakim kierunku po studiach

Zadałeś pytanie o tyleż ogólne, co właściwie bez odpowiedzi. Pytanie nie powinno brzmieć "powiedzcie co mam wybrać?" tylko "co mi się podoba i tak naprawdę daje satysfakcję?".

Po studiach informatycznych możesz dzisiaj być w zasadzie... wszystkim i niczym. Studia nie przygotują cię do niczego. Uczysz się o ramce IP, o dyspersji światła i jak napisać plik w bash'u na Linuxie - tych rzeczy można się samemu nauczyć w dwa tygodnie i uwierz, każdy student kończący naukę na podobną wiedzę teoretyczną i podobnie zero praktyki (no dobra, nie każdy, ale większość). W takiej sytuacji szukając pracy bardziej liczy się znajomość z kimś z firmy i łut szczęścia niż wiedza.

Jeśli natomiast pytasz, które specjalizacje mają na rynku wzięcie to już inna sprawa. :) Musisz zadać sobie pytanie czy chcesz być bardziej inżynierem czy bardziej handlowcem/analitykiem. Project Manager'a wrzucił bym bliżej tej drugiej grupy (dla mnie nuda, ty oczywiście nie musisz się zgadzać).

Na pewno na rynku wzięcie mają technicy radiowi, ta technologia się rozwija i będzie coraz szerzej stosowana jak sądzę obserwując rozwój usług. Możesz też iść w IP, jeden z panów napisał, że łatwiej znaleźć pracę itd, a jednak bym odradzał ten kierunek (chyba że na prawdę lubisz grzebać się w plikach konfiguracyjnych). Zapotrzebowanie jest dość duże, ale też ilość potencjalnych kandydatów gigantyczna. Każdy na studiach i w domu liznął coś z IP i masa ludzi będzie się pchała na dowolne stanowisko związane z tym tematem - w końcu domowy LAN ma prawie każdy. To jest początkowo temat najprostszy i może być ciężko przebić się w wojnie o wakat. Inżynier SDH, tutaj sprawa jest niełatwa - zapotrzebowanie jest raczej na ludzi, którzy już coś umieją, zetknęli się z technologiami, systemami zarządzania sprzętem, etc. DWDM jeszcze bardziej, to już jest konkretna specjalizacja, od tego się zazwyczaj nie zaczyna. O ile SDH to jeszcze sfera małego klienta, to DWDM to już szkielet sieci i duże usługi międzynarodowe - w zasadzie obie technologie można spotkać tylko u operatorów.

Dość istotne jest też gdzie chciałbyś pracować. Czy interesuje cię niewielka firemka, w której miałbyś swoje 10 serwerów i 2 routery i dłubał w nich godzinami, czy może bardziej praca u któregoś z "dużych", pod presją ale często ciekawsza. Jeśli chcesz próbować u operatorów to niestety albo masz praktykę albo idziesz na "zmywak" - czyli do NOC'u na telefon i to często na shift'y day/night. Techniczna infolinia wbrew pozorom też ma swoje zalety bo pozwala się zapoznać z klientami, rynkiem, usługami i masz styczność różnymi technologiami, nawet jeśli nie bezpośrednio to przez kolegów, którzy przecież zawsze coś tam opowiedzą o sprzęcie i zarządzaniu, a przecież nie zostaje się na Front Desk'u do końca życia. Możesz też próbować sił jako Field Engineer - jeździsz bezpośrednio na awarie, stykasz się bezpośrednio z okablowaniem, sprzętem i klientem. Tu można się zapoznać z instalacją i konfiguracją (radio, konwertery, routery, switch'e, modemy).

Co do pisania pracy natomiast - wybierz taki temat, żeby było szybko i bezboleśnie (również odradzam ATM). Twoja praca i tak będzie własnością studiów, a lepiej skupić się na własnoręcznym pogłębianiu wiedzy o interesujących cię technologiach niż na walce z recenzentem na tematy czysto akademickie. Napisałeś "po 3 latach" - rozumiem, że to studia inżynierskie. Zainwestuj w magistra, to tylko papierek ale niestety ma wartość. Nikt cię nie będzie pytał o czym pisałeś pracę i ona nie da ci punktów na rozmowie kwalifikacyjnej, a doświadczenie pokazuje, że mgr przed nazwiskiem pomaga.

konto usunięte

Temat: w jakim kierunku po studiach

Michał Michalak:
Po studiach informatycznych możesz dzisiaj być w zasadzie... wszystkim i niczym. Studia nie przygotują cię do niczego. Uczysz się o ramce IP, o dyspersji światła i jak napisać plik w bash'u na Linuxie - tych rzeczy można się samemu nauczyć w dwa tygodnie i uwierz, każdy student kończący naukę na podobną wiedzę teoretyczną i podobnie zero praktyki (no dobra, nie każdy, ale większość). W takiej sytuacji szukając pracy bardziej liczy się znajomość z kimś z firmy i łut szczęścia niż wiedza.

Bo jak ktoś jest szczęśliwym studentem i nic nie robi do końca studiów, to raczej ma kiepskie wizje na dobrą pracę. Na mojej uczelni (AGH) większość studentów na IV czy V roku już pracuje. Bardzo polecam jakieś aktywności nawet wcześniej, administracja siecią akademikową, pomaganie w przygotowaniu laboratoriów na uczelni, koła naukowe, cokolwiek innego. Im więcej różnych doświadczeń i kontaktów, tym łatwiej będzie potem znaleźć pracę.

Studia to fantastyczna podstawa i okazja do zdobycia wiedzy i doświadczenia, ale nie każdy z tego korzysta.
Michał M.

Michał M. Senior Back-End
Engineer (Ravelin)

Temat: w jakim kierunku po studiach

Nie twierdzę, że nie można się niczego nauczyć. Mówię tylko, że studia nie szczególnie do tego zachęcają. Ja sam pracowałem przez połowę studiów ale nikt nie chciał mnie przyjąć do pracy w zawodzie, dopiero po studiach się udało. Zwróć też uwagę, że wspominasz o 4-5 roku, autor pytania mówił o 3 roku. Mając samego inżyniera niewiele można jeszcze wskórać i naprawdę trudno jest zdobyć wiedzę praktyczną.
Ale prawdę piszesz, starać się trzeba zawsze i poszerzać wiedzę we własnym zakresie - w końcu to jest coś co nas interesuje.
Tomasz C.

Tomasz C. PMP, ITIL V3, Agile
Foundation

Temat: w jakim kierunku po studiach

Bartlomiej Plajzer:
wiesz, czasem los decyduje za nas i daje odpowiedź,,,
co do roli kierownika projektu to zalezy jaką masz filozofie zycia:)
jesli jestes idealistą to popierwsze biegla znajomosc aspetów technicznych (serwisowych jak uruchomienia konfiguracje sprzetu) a potem sukcesywnie migracja w kierunku projektowania rozwiazan, jak poznasz aspekty realizaji i projektowania to bedziesz wiedzial jak tym zarzadzac,,czyli project manager. Niestety malo jest idealistow i spora czesc PM czy SDM (service Delivery manager) to ludzie bez doswaidzenia technicznego wiec nie wiedza z czym mozna spotkac sie "na froncie" w sesie z jakimi problemami. dla PM teoretykówwszytko dziala ( w power point'cie) i slupkach...ot zycie...Bartlomiej Plajzer edytował(a) ten post dnia 11.06.09 o godzinie 14:05

Nie zgadzam się z tym, że PM musi mieć rozbudowaną wiedzę techniczną, PM to przede wszystkim osoba, która zarządza projektem i pełni w nim bardzo ważną rolę.
Teoretycznie dobry PM może pracować w różnych branżach i nie musi znać wszystkich szczegółów technicznych; tu ważna jest inna wiedza i umięjętności.

Jak zostać PM?:) Nikt Ci nie zdradzi tej tajemnicy, wiedza zbyt dużo kosztuje :) popracujesz trochę w zawodzie to sam zobaczysz.
Krzysztof N.

Krzysztof N. eRecruiter.pl

Temat: w jakim kierunku po studiach

Tomasz C.:
Nie zgadzam się z tym, że PM musi mieć rozbudowaną wiedzę techniczną,
fakt.. ale to byłby taki idealny ideał ;)

konto usunięte

Temat: w jakim kierunku po studiach

Tomasz C.:
Bartlomiej Plajzer:
wiesz, czasem los decyduje za nas i daje odpowiedź,,,
co do roli kierownika projektu to zalezy jaką masz filozofie zycia:)
jesli jestes idealistą to popierwsze biegla znajomosc aspetów technicznych (serwisowych jak uruchomienia konfiguracje sprzetu) a potem sukcesywnie migracja w kierunku projektowania rozwiazan, jak poznasz aspekty realizaji i projektowania to bedziesz wiedzial jak tym zarzadzac,,czyli project manager. Niestety malo jest idealistow i spora czesc PM czy SDM (service Delivery manager) to ludzie bez doswaidzenia technicznego wiec nie wiedza z czym mozna spotkac sie "na froncie" w sesie z jakimi problemami. dla PM teoretykówwszytko dziala ( w power point'cie) i slupkach...ot zycie...

Nie zgadzam się z tym, że PM musi mieć rozbudowaną wiedzę techniczną, PM to przede wszystkim osoba, która zarządza projektem i pełni w nim bardzo ważną rolę.
Teoretycznie dobry PM może pracować w różnych branżach i nie musi znać wszystkich szczegółów technicznych; tu ważna jest inna wiedza i umięjętności.

Jak zostać PM?:) Nikt Ci nie zdradzi tej tajemnicy, wiedza zbyt dużo kosztuje :) popracujesz trochę w zawodzie to sam zobaczysz.

Faktycznie moze podszedlem zbyt idealistycznie do tematu, moze nie koniecznie trzeba wiedzic jak cos wykonac, ale nalezy wiedzeic na jakie aspekty techniczne nalezy zwracac uwagę w danej branży, czy segmencie branży. Na rynku pojęcie PM pojawia sie w weilu aspektach w różnych firmach, Czasem jest to Project M na etapie realizacji czyli jak dla mnie bardziej SDM (sercvice delivery manager)i tu bardziej potrzebna jest wiedza techniczno organziacyjne, czasem Project M dla calego cyklu wdrozenia czyli projektowanie rozwiazan, budżetowanie,, itp i tu faktycznie potrzeba wiedzy innej niz techniczna jest wręcz wymagana.

Nie zgodze sie natomiast z tweirdzeniem ze dobry PM bedzie dobrym PM w kazdej branzy, moze po pewnym czasie tak ale nie jest relne ze czlowiek jest dziś PM w IT a jutro np. dla rynku meblowego czy samochodowego. Jednak branże trzeba znać.Bartlomiej Plajzer edytował(a) ten post dnia 17.06.09 o godzinie 12:44
Beata B.

Beata B. Doświadczony
Kierownik Projektów,
Dyrektor Programu,
anal...

Temat: w jakim kierunku po studiach

Bartlomiej Plajzer:
Nie zgodze sie natomiast z tweirdzeniem ze dobry PM bedzie dobrym PM w kazdej branzy, moze po pewnym czasie tak ale nie jest relne ze czlowiek jest dziś PM w IT a jutro np. dla rynku meblowego czy samochodowego. Jednak branże trzeba znać.Bartlomiej Plajzer edytował(a) ten post dnia 17.06.09 o godzinie 12:44

Kiedys mialam takei zdanie jak ty - ale po szkoleniach PMI widze ze praktyka rynkowa mowi co innego.
Szkolenia prowadza praktycy i jak pokazuja swoje resume to okazuje sie ze najpierw byli PM na budowie potem w informatyce gdzies tam rowniez zajmowali sie nafta. WIec chyba jednak nie musi byc specjalsita w jednej dziedzinie
Krzysztof N.

Krzysztof N. eRecruiter.pl

Temat: w jakim kierunku po studiach

Dla PM zależy oczywiście w jakiej będzie działał strukturze.
Czy struktura firmy i jej funkcjonowanie wymagają od niego znajomości technicznej branży oprócz kompetencji PMowych.

To "oczywista oczywistość" uważam, że są firmy w których poszukuje się, potrzeba poprostu doskonałego PMa idącego krokiem PMI prince itp. i nie będzie się on musiał martwić bardzo (do końca nigdy tego się nie wyeliminuje) rzeczami za które będą odpowiedzialni inni np w PMO.

Choć z drugiej strony w moich paru poszukiwaniach PMów musiały to być zawsze osoby związane z konkretną branżą/działką/sektorem.

konto usunięte

Temat: w jakim kierunku po studiach

Beata Baer:
Bartlomiej Plajzer:
Nie zgodze sie natomiast z tweirdzeniem ze dobry PM bedzie dobrym PM w kazdej branzy, moze po pewnym czasie tak ale nie jest relne ze czlowiek jest dziś PM w IT a jutro np. dla rynku meblowego czy samochodowego. Jednak branże trzeba znać.Bartlomiej Plajzer edytował(a) ten post dnia 17.06.09 o godzinie 12:44

Kiedys mialam takei zdanie jak ty - ale po szkoleniach PMI widze ze praktyka rynkowa mowi co innego.
Szkolenia prowadza praktycy i jak pokazuja swoje resume to okazuje sie ze najpierw byli PM na budowie potem w informatyce gdzies tam rowniez zajmowali sie nafta. WIec chyba jednak nie musi byc specjalsita w jednej dziedzinie

ja jako czesto wspolpracujaca z PM czy SDM spotykam sie czesto z tym ze rozmawiamy ze soba w "różnym języku" :)

konto usunięte

Temat: w jakim kierunku po studiach

Ja nie wierze w PMow z innej branzy - tu nafta, budownictwo tam informatyka. Wykumanie o co dokladnie chodzi w jakiejs dziedzinie zajmuje kilka lat i doswiadczenie. Poki sie go nie ma i nie ma podstaw to mozna co najwyzej byc ekonomem. Isc po zaleceniach PMI czy innych.

Jesli taki ekonom ma dobre umiejetnosci komunikacyjne i mozliwosc zbudowania zespolu z ludzi doswiadczonych to ma szanse. Pod warunkiem, ze nie bedzie sie staral byc dyrektywny a potrafil na nich polegac.

W informatyce ktos kto nie kapuje o co chodzi bedzie po pierwsze mial szalony problem z autorytetem. Nie mowiac o zrozumieniu tego co sie dzieje.

Widzialem nie jednego PMa po ekonomii probujacego swych sil w informatyce. W znaczacej wiekszosci wypadkow byl to bardzo smutny widok.Rafal G. edytował(a) ten post dnia 17.06.09 o godzinie 17:34



Wyślij zaproszenie do