Michał Majak

Michał Majak House Of Coffee /
Ekspresy Do Kawy COM

Temat: INFO ZE ŚWIATA TELEKOMUNIKACJI 21 - 27 SIERPIEN 2006

Potencjalne zmiany w TP S.A.
W poniedziałek 28.08.2006 zbiera się Rada Nadzorcza Telekomunikacji Polskiej S.A. Członkowie rady będą rozmawiać o zmianach w zarządzie. Jest wielce prawdopodobne, że również o odwołaniu Marka Józefiaka, prezesa TP.
W kuluarach parlamentarnych panuje przekonanie o tym, że prezes TP, odpowiedzialny za kontakty z regulatorem, powinien być kojarzony z tą samą opcją polityczną co prezes UKE. Tymczasem obecny prezes telekomu jest kojarzony raczej z lewicą. Wiele osób na tej podstawie twierdzi, że odwołanie prezesa TP jest już przesądzone i że powinno do niego dojść najpóźniej we wrześniu.
Potencjalnym następcą jest Wojciech Sobieraj, który miesiąc temu odszedł ze stanowiska wiceprezesa Banku BPH.
Wojciech Sobieraj
• zatrudniony był w The Boston Consulting Group ; karierę rozpoczął w biurach BCG w Bostonie i w Londynie; od 1997 współtworzył warszawskie biuro firmy;
• Przed podjęciem pracy w BCG pracował jako asystent na Uniwersytecie w Nowym Jorku (NYU), kontroler finansowy w ITT oraz makler i niezależny analityk papierów wartościowych dla amerykańskich banków i funduszy inwestycyjnych na Wall Street;
• absolwent Wydziału Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Handlowej oraz studiów MBA na New York University Stern School of Business;
• w zarządzie Banku BPH kierował pionem bankowości detalicznej. W październiku 2002 roku został powołany na członka Rady Nadzorczej BPH Banku Hipotecznego; funkcję tę pełnił do 21 lipca 2006 roku. Powodem rezygnacji są względy osobiste;

Plotki na temat odejścia Bauca z Polkomtela
Bardzo możliwe jest odejście Jarosława Bauca z Polkomtela do PKO BP. Z nieoficjalnych informacji wynika że prezesem Polkomtela może zostać Piotr Gaweł, od lipca członek zarządu operatora. Nie jest jednak wykluczone, że stanowisko prezesa firmy zajmie Maksymilian Bylicki, przewodniczący rady nadzorczej Polkomtela, wiceprezes KGHM.
TP S.A. zapłaci 50 tys. kary za nieprzedłożenie projektu zmiany cennika jednej ze swych promocji UKE
Kara dotyczy promocji umożliwiającej promocyjny zakup bezprzewodowego aparatu telefonicznego w zamian za zobowiązanie się klienta do korzystania z jednego z trzech planów. Umowa na korzystanie z jednego z tych planów mogła być zawarta na 12 lub 24 miesiące w zależności od wybranego planu taryfowego.
Według UKE, z zapisów ustawy Prawo telekomunikacyjne wynika, że TP SA ma obowiązek przedkładania do zatwierdzenia prezesowi UKE projektu cennika świadczonych usług lub jego zmian wraz z uzasadnieniem, na co najmniej 30 dni przed planowanym terminem wprowadzenia jego postanowień w życie.

Tele2 obniża ceny abonamentu
Miesięczna opłata za abonament telefoniczny oferowany przez Tele2 ma być średnio około 15 proc. niższa niż w Telekomunikacji Polskiej. Do tej pory klient uiszczający opłatę za połączenia w Tele2 i tak musiał płacić za abonament telefoniczny TP S.A. Dzięki decyzji UKE, od 14 września Tele2 będzie mogło kupować abonament od TP SA po cenach hurtowych. Narodowy operator będzie odpowiedzialny tylko za obsługę techniczną linii.

UKE uznaje za konieczne przeprowadzenie kolejnego przetargu na częstotliwości GSM 1800
Decyzja ta nastąpiła po otrzymaniu wniosków o dokonanie rezerwacji częstotliwości GSM 1800 od 5 operatorów. Wnioski obejmują 227 kanałów. Urząd ma do rozdysponowania trzy zakresy częstotliwości po 33 kanały każdy z zakresu 1710-1730 MHz i 1805-1825 MHz. Wszyscy trzej obecnie działający operatorzy telefonii GSM: PTK Centertel, Polska Telefonia Cyfrowa i Polkomtel wyrazili zainteresowanie dodatkowymi częstotliwościami. Rozpisanie przetargu nastąpi najwcześniej jesienią.
Przetarg na GSM 1800 był organizowany już dwukrotnie. Pierwszy przetarg nie był rozstrzygnięty, ponieważ żadna ze stron nie uzyskała nawet minimalnej wymaganej w przetargu ilości punktów. Z kolei przetarg zakończony w maju wygrała Telekomunikacja Kolejowa. Za rezerwację częstotliwości miała zapłacić 500 mln zł. Jednak właściciele firmy (Skarb Państwa i PKP) zdecydowali, że nie odbierze ona licencji. Rezerwacja miała uprawniać do wykorzystania częstotliwości na obszarze całej Polski do 31 grudnia 2020 roku.

Elektrim nie widzi powodu do zmian w rejestrze PTC, których domaga się ET; kwestia przejęcia udziałów przez DT
29 marca bieżącego roku warszawski Sąd Apelacyjny uznał za prawomocny wyrok wiedeńskiego trybunału arbitrażowego (tzw. II Orzeczenie Wiedeńskie) na terenie Rzeczpospolitej, poparty postanowieniem Sądu Okręgowego w Warszawie, według którego przeniesienie 48% udziałów w PTC z Elektrimu na ET w 1999 roku było nieskuteczne. Na podstawie powyższego orzeczenia Elektrim figuruje w Krajowym Rejestrze Sądowym jako właściciel 48 proc. udziałów w PTC.
Jednak 16 sierpnia Sąd Apelacyjny wydał postanowienie o wstrzymaniu skuteczności postanowienia, które wydał. Na podstawie tego orzeczenia Elektrim Telekomunikacja (Telco), kontrolowana przez francuskie Vivendi, znów uważa się za właściciela pakietu 48 proc. udziałów PTC i żąda zmian w rejestrze PTC (usunięcie Elektrimu i wpisanie ET jako właściciela 48 proc. udziałów).
Według Elektrimu, decyzję Sądu Apelacyjnego może uchylić jedynie Sąd Najwyższy w drodze kasacji, więc spółka nie zamierza wprowadzać zmian w KRS PTC.
Jednocześnie jednak spółka nie kwestionuje innego wyroku arbitrażu zgodnie, z którym inny udziałowiec PTC, a więc Deutsche Telekom (DT) 15 lutego 2005 roku skutecznie wykonał opcję zakupu 48% udziałów PTC. Elektrim argumentuje, że Niemcy mogą zrealizować opcję po tym, jak Elektrim nie z własnej winy złamał umowę wspólników. Opcja call daje niemieckiej firmie prawo zakupu tych udziałów po wartości księgowej jednak Elektrim liczy, że sąd (obecnie rozpatrujacy wysokość kwoty jaką ma zapłacić DT) uwzględni okoliczności niewykonania wyroku Trybunału Arbitrażowego z Wiednia w kwestii własności 48% udziałów PTC. Według Elektrimu, wykonaniu postanowień przeszkodziło Vivendi Universal i ET. Trwa wymiana pism procesowych między Elektrimem a Deutsche Telekom. Według Elektrimu wartość księgowa 48 % udziałów PTC wynosiła w lutym 2005 roku (w czasie gdy opcja call została zdaniem trybunału skutecznie wykonana) 320-350 mln euro, ale obecnie ich wartość jest znacznie wyższa i wynosi 560-580 mln euro.
Spór o 48 proc. udziałów PTC ciągnie się od 1999 roku i dotyczy przeniesienia ich z Elektrimu do spółki Elektrim Telekomunikacja, której później większościowy pakiet sprzedał Vivendi. Deutsche Telekom uznało transakcję za nielegalną i złożyło pozew arbitrażowy. Spory sądowe między zwaśnionymi stronami prowadzą sądy w pięciu krajach — Polsce, Wielkiej Brytanii, Austrii, Szwajcarii i Francji.

ACN otwiera we Wrocławiu centrum obsługi klienta
American Communications Net-work (ACN), firma telekomunikacyjna prowadząca sprzedaż bezpośrednią usług telefonii stacjonarnej, komórkowej i dostępu do internetu jesienią planuje rozpocząć działalność w Polsce. Obecnie jej przychody sięgają 500 mln euro.

Anna Streżyńska niewygodna dla koalicji rządzącej
Parlament przyjął ustawę o państwowym zasobie kadrowym i wysokich stanowiskach państwowych, która daje szefowi rządu prawo do odwołania prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Do tej pory był on wybierany na pięcioletnią kadencję.
Według nieoficjalnych informacji wiadomo, że Jarosławowi Kaczyńskiemu, nie podobał się sposób w jaki Kazimierz Marcinkiewicz przeprowadził wybór szefa UKE (bez porozumienia z nim, zignorował znowelizowaną pod dyktando PiS ustawę Prawo telekomunikacyjne. Z przedstawionych mu przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji kandydatów Marcinkiewicz nie wybrał nikogo, powierzając urząd Annie Streżyńskiej, która odpadła w konkursie KRRiT).
Anna Streżyńska liberalizuje rynek w sposób zdecydowany. Dzięki niej Tele 2 zaproponuje niższe abonamenty telefoniczne klientom TP, a GTS Energis we współpracy z Onetem zacznie świadczyć konkurencyjne wobec Neostrady usługi dostępu do Internetu. Energis czekał na stosowne porozumienie z TP od trzech lat.
Ustawa ta zbiega się podejrzanie z potencjalnymi zmianami w TP S.A. Istnieje przekonanie, że właściciele TP będą chcieli „oddać” prezesurę narodowego telekomu za umieszczenie w UKE kogoś bardziej przychylnego TP.

TP S.A. nie może się porozumieć z portalem O2. pl w sprawie zasad współpracy
O2. pl oskarża TP, że sabotuje łącza internetowe między obiema firmami. W efekcie abonenci internetowi TP nie mogą korzystać z usług świadczonych przez O2. pl, jeżeli ten chce stosować tańsze połączenia telekomunikacyjne.
Walka toczy się o dostęp do internautów w sieci Telekomunikacji Polskiej, czyli do ok. 2 mln osób. Portale internetowe muszą mieć z nimi dobre połączenie, aby ich usługi działały prawidłowo.

Fuzja Asseco i Softbanku
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydał zgodę na połączenie spółek Asseco Poland i Softbank.
Fuzja oraz wejście na GPW nastąpi w styczniu 2007 roku. W wyniku połączenia powstanie największa polska firma dostarczająca oprogramowanie własne i usługi dla sektora finansowo-bankowego. Spółka będzie działać pod nazwą Asseco Poland SA z siedzibą w Rzeszowie, a prezesem połączonej firmy będzie Adam Góral.

Apple Computer wymienia wadliwe baterie Sony
Apple wymieni 1,8 mln akumulatorów firmy Sony w modelach iBook G4 oraz PowerBook G4 wypuszczonych na rynek między październikiem 2003 roku a sierpniem 2006. Dell również przeprowadza taką operację. Mogą się one przegrzewać i w konsekwencji prowadzić do pożaru.
Koncern Sony Energy Devices Corp., odpowiedzialny za produkcję wadliwego towaru, twierdzi, że wymiana wybrakowanych baterii może go kosztować prawie 300 mln USD.

MNI kupuje dataCOM
Spółka telekomunikacyjna MNI wkrótce sfinalizuje zakup firmy dataCOM.
MNI ma przejąć 76,49 proc. kapitału dataCOM za 19 mln zł. dataCom to spółka telekomunikacyjna posiadająca własną infrastrukturę telekomunikacyjną, w tym sieć światłowodową na terenie Warszawy i około 2 tys. klientów telefonii stacjonarnej.

MNI kupuje MoCoHub
MoCoHub sp z o.o. jest dostawcą treści do mobilnych usług multimedialnych. Nabycie udziałów w MoCoHub ma być sfinansowane z kapitałów własnych MNI oraz z wrzesieniowej emisji akcji.

MNI planuje świadczenie usług MVNO
MNI liczy na szybkie uruchomienie usług MVNO (operatora wirtualnego) w oparciu o sieć telekomunikacyjną Polkomtela. Firma chce pozyskać w ciągu trzech lat 500 tys. abonentów telefonii komórkowej, także na rynkach Europy Zachodniej. MNI chce kierować swoje usługi do Polaków pracujących za granicą. MNI liczy, że umowa zostanie podpisana w najbliższych tygodniach.

Vectra ma nowego dyrektora
Tomasz Izydorczyk został Dyrektorem Operacyjnym spółki Vectra, drugiego pod względem liczby abonentów operatora kablowego w Polsce. Grupa Vectra jest dostawcą usługi triple play – dostępu do telewizji, Internetu i telefonu. Obejmuje swoim zasięgiem 114 miast i dociera do ponad 630 tys. klientów.

Multimedia Polska wchodzi na giełdę
Trzeci co do wielkości w kraju operator kablowy złożył prospekt emisyjny do Komisji Papierów wartościowych i Giełd.

IBM kupuje Internet Security Systems
Operacje będzie kosztowała IBM 1,3 mld USD. Pozwoli koncernowi poszerzyć ofertę rozwiązań bezpieczeństwa. Internet Security Systems produkuje oprogramowanie do ochrony sieci komputerowych, urządzenia typu security appliance oraz świadczy usługi zarządzania bezpieczeństwem. Znana jest głównie z linii produktów Proventia w skład której wchodzą m.in. systemy do wykrywania i zapobiegania włamaniom. Firma stanie się częścią działu IBM Global Services. Proces przejęcia ISS ma zakończyć się w IV kw. tego roku.

Fuzja Infovide i Matrix.pl
Połączenie ma nastąpić do końca listopada. Nim się to stanie jednak Infovide wejdzie na GPW. Pieniądze z publicznej emisji zostaną przeznaczone na dalsze akwizycje i poszerzanie zasięgu działalności.
Prezesem Infovide-Matrix będzie Marek Kobiałka, obecnie prezes Matrix.pl. Dotychczasowy zarząd Infovide - Borys Stokalski i Jacek Królik, zostaną wiceprezesami nowej spółki. Obecnie Matrix.pl świadczy usługi na Ukrainie i Bliskim Wschodzie.

Macrosoftu planuje zmianę nazwy firmy
We wrześniu NWZA Macrosoftu podejmie decyzję o zmianie nazwy firmy. Na razie Macrosoft nie ujawnia nowej nazwy.

Zmiana prezesa Telekomunikacji Kolejowej
Krzysztof Matey został odwołany ze stanowiska prezesa Telekomunikacji Kolejowej. Jego miejsce zajął Maciej Srebro b. minister łączności w rządzie Jerzego Buzka
Członkiem zarządu i szefem finansów został Władysław Wilkans, pełniący wcześniej funkcję m.in. członka zarządu, dyrektora ds. Informatycznych w Polkomtelu. Krzysztof Matey natomiast został członkiem rady nadzorczej spółki.

Netia rozpoczęła pierwszą fazę eksploatacji sieci WiMAX
Bezprzewodowa szerokopasmowa sieć dostępowa, oparta na kompleksowym rozwiązaniu WiMAX została dostarczona, zainstalowana i zintegrowana przez Alcatela. Obejmuje 20 miast w całej Polsce.