Michał W.

Michał W. NieTakiMały wielki
człowiek!

Temat: Jak spakować się do bagażu podręcznego?

Chcąc latać tanio, powinniśmy zapomnieć o bagażu rejestrowanym. Ale jak zmieścić się w bagażu podręcznym ze wszystkimi ciuchami?

Z odsieczą przychodzi New York Times:

http://www.nytimes.com/slideshow/2010/05/06/business/b...


PS. Kiedyś w lutym wybrałem się z 3 znajomych (w tym 2 kobiety!) na tydzień do Rzymu. Każdy zmieścił się ze swoimi rzeczami w bagażu podręcznym. ;)

konto usunięte

Temat: Jak spakować się do bagażu podręcznego?

Gorzej jak jest zima i trzeba wziac troche grubsze ciuchy :P

Temat: Jak spakować się do bagażu podręcznego?

Wtedy można nie zmieścić się do podręcznego:-)
Pozdrowionka!!!

konto usunięte

Temat: Jak spakować się do bagażu podręcznego?

Zabierany przez pasażerów na pokład samolotu bagaż określa się mianem bagażu podręcznego lub bagażu kabinowego. Zarówno rejsowe linie lotnicze jak i tani przewoźnicy ściśle limitują ilość i rozmiar bagażu podręcznego, który może wnieść na pokład jeden pasażer. Przepisy linii lotniczych są w tym wypadku różne. Limit rozmiarów bagażu podręcznego dyktowany jest ilością miejsca dostępnego w schowku nad głową pasażera lub pod fotelem.

Większość linii lotniczych stosuje limit rozmiarów w okolicach 55x40x20 cm, ale istnieją odstępstwa od tej prawidłowości.

W przypadku tanich linii lotniczych limit bagażu najczęściej waha się w przedziale 10 - 15 kilogramów, ale istnieją odstępstwa od tej reguły. Niektóre linie lotnicze (np. easyJet) nie wprowadzają żadnego limitu wagowego, a jedynie limit rozmiarów. W tym akurat wypadku warunkiem zabrania bagażu podręcznego jest dodatkowo możliwość jego samodzielnego wniesienia przez pasażera na pokład samolotu.

Większość tanich linii lotniczych limituje ilość bagażu podręcznego do 1 sztuki, co obejmuje również torebkę damską lub torbę z laptopem. Takie przedmioty należy umieścić w walizce stanowiącej nasz bagaż podręczny. Niektóre linie nakładają kary na pasażerów usiłujących wnieść więcej niż jedną sztukę bagażu podręcznego na pokład samolotu (np. tanie linie lotnicze Ryanair). Ograniczenie to może dotyczyć niektórych tanich przewoźników tylko na wybranych trasach i być dyktowane przez lokalne przepisy bezpieczeństwa .

W przypadku przewozu niemowląt w tanich liniach lotniczych w większości wypadków nie przysługuje zwiększony limit bagażu podręcznego, za to w każdym wypadku pasażer opiekujący się niemowlęciem ma prawo zabrać ze sobą w bagażu podręcznym pokarm dla niemowlęcia w formie gotowej do spożycia lub w formie półproduktów, które muszą być wówczas w stanie nienaruszonym w oryginalnie zamkniętym opakowaniu z oznaczeniem producenta. Obsługa lotu pomoże w przygotowaniu posiłku dla niemowlęcia.

W przypadku linii rejsowych limity rozmiarów również oscylują w granicach 55x40x20 cm. Mogą one się zmieniać w zależności od trasy lotu i klasy, w jakiej wykupione zostały bilety lotnicze. Rejsowe linie lotnicze limitują bagaż podręczny na dwa sposoby – podając całkowitą maksymalną wagę wszystkich przedmiotów wchodzących w skład bagażu podręcznego lub podając maksymalną wagę torby podróżnej stanowiącej bagaż podręczny, oprócz której można zabrać przedmioty dodatkowe.

Przedmioty dodatkowe w bagażu podręcznym
Tego typu przedmioty mogą być przewożone na pokładzie samolotu w ramach bagażu podręcznego lub jako dodatek do niego. Ich zabranie poza limitem bagażu podręcznego jest również dozwolone na niektórych trasach realizowanych przez wybranych tanich przewoźników. Ilość możliwych do zabrania przedmiotów dodatkowych może być regulowana przez linie w zależności od wykupionej klasy serwisowej i trasy lotu. Takie przedmioty to:
- torba z laptopem (ewentualnie zawierająca zasilacz, myszkę)
- aparat fotograficzny (w osobnej torbie ze sprzętem fotograficznym, lub w torbie z bagażem podręcznym)
- inne drobne przedmioty elektroniczne (telefon, odtwarzacz muzyczny, konsole przenośne)
- parasol
- płaszcz
- materiały do czytania (w rozsądnych ilościach)
- torebka damska (zawartość torebki również nie powinna budzić wątpliwości przy kontroli)
- torba plastikowa z zakupami.

Dla wszystkich linii lotniczych obowiązkowe jest przestrzegania ograniczeń w przewozie substancji płynnych w bagażu podręcznym. Płyny w bagażu podręcznym można przewozić tylko w pojemnikach plastikowych o maksymalnej objętości 100 ml. Pasażer może zabrać dowolną ilość takich pojemników ale wszystkie muszą zmieścić się do jednej torby plastikowej o maksymalnej objętości 1 litra. Torba ta musi być przezroczysta i umożliwiać ponowne zamknięcie po otwarciu. Pasażerowie mają obowiązek okazania torby z płynami na każde żądanie służb kontroli bezpieczeństwa. Od wyżej opisanych limitów obowiązują dwa odstępstwa – dotyczące przewozu pokarmu dla niemowląt i dotyczące przewozu leków niezbędnych podczas lotu.

W skład bagażu zabieranego na pokład samolotu mogą także wchodzić przedmioty specjalne, których wielkość, kształt lub waga uniemożliwiają ich przewóz w schowku nad głowami pasażerów lub pod siedzeniem, a jednocześnie nie mogą być one przewożone w luku bagażowym. W większości wypadków przewóz takich przedmiotów jak duże instrumenty muzyczne, zabytkowe wazy, duże urny, maszyny do pisania, obrazy i inne dzieła sztuki, wymaga wykupienia dodatkowego miejsca w samolocie.

By http://www.esky.pl/poradnik-podroznika/Podroze-lotnicz...

konto usunięte

Temat: Jak spakować się do bagażu podręcznego?

Do niedawna podróżowanie tylko z bagażem podręcznym było domeną biznesmenów, podróżujących na jeden, dwa dni. Jednak każdy turysta, nawet wybierający się na dwutygodniową wyprawę, powinien rozważyć tę opcję. Powodem są wysokie opłaty za bagaż rejestrowany, szczególnie w przypadku podróży tanimi liniami. A skoro chcemy tanich lotów, podróż wyłącznie z torbą podręczną wydaje się koniecznością. Po drugie oszczędzamy w ten sposób nie tylko pieniądze, ale i czas. Dzięki odprawie online, nie trzeba stać w długich kolejkach na lotniskach. Po dotarciu na miejsce nie czekasz (czasem bardzo długo) na swój bagaż. Dodatkowo masz też gwarancję, że linie nie zagubią twojego bagażu gdzieś po drodze. I jeszcze jedno: mając tylko jedną torbę nie martwisz się, że ją gdzieś zostawisz albo... nie udźwigniesz. Pozostaje więc tylko jedno pytanie: jak spakować się tylko w bagaż podręczny w tygodniową albo dwutygodniową podróż? To wcale nie jest takie trudne!
Po pierwsze, w co się spakować?

W sklepach znajdziemy wiele supermodnych usztywnianych toreb. Poza tym, że ładnie się prezentują, mają jone edną wadę: są ciężkie. Skoro nasz bagaż to zazwyczaj maksymalnie 10 kg, warto oszczędzić nawet kilka deko na samym jego „opakowaniu”. Czyli lepiej wybrać lekką, tekstylną torbę lub plecak (ten drugi łatwiej nosić) – najlepiej taki, który otwiera się kompletnie na dwie części (łatwiej będzie się spakować). Jaki ma być rozmiar torby lub plecaka? Najczęściej podróżujemy Ryanairem i Wizz Air, a ich normy to 55 cm x 40 cm x 20 cm (dla obu linii). Normy większości linii lotniczych dotyczące bagażu podręcznego znajdziesz poniżej. Pamiętaj o tym, że ten limit rozmiarowy obejmuje też kółka, rączki czy kieszenie toreb. Jeśli nadal nie jesteś przekonany do miękkich toreb, spróbuj sobie wyobrazić, że twardą torbę musisz umieścić w schowku nad fotelami w samolocie lub pod swoimi nogami... A tak na marginesie, miękka torba albo plecak wcale nie muszą być brzydkie.
Normy bagażowe najważniejszych linii lotniczych:

* Wizz Air: jedna sztuka: 55 x 40 x 20 cm, 10 kg, dodatkowo pasażer może mieć osobno: płaszcz lub koc oraz telefon komórkowy i materiały do czytania podczas lotu;
* Ryanair: jedna sztuka: 55 x 40 x 20 cm, 10 kg, trzeba pamiętać o tym, że także zakupy zrobione w strefie bezcłowej muszą się zmieścić w tym bagażu;
* EasyJet: jedna sztuka: 56 x 45 x 25cm;
* Aerlingus: jedna sztuka: 56 x 45 x 25cm, 10 kg, dodatkowe małe akcesoria typu: apaat fotograficzny, odtwarzacz muzyki, torebka, są dozwolone;
* Germanwings: jedna sztuka: 55 x 40 x 20 cm, 8 kg;
* Norwegian: jedna sztuka: 55 x 40 x 20cm, 10 kg;
* Iceland Express: jedna sztuka: 55 x 35 x 25cm, 10 kg, można mieć osobno torebkę, aparat fotograficzny, laptop, płaszcz (ale wszystkie te rzeczy wliczane są do limitu wagowego); w linii przysługuje nam też 20 kg bezpłatnego bagażu rejestrowanego;
* air berlin: jedna sztuka: 55 x 40 x 20 cm, 6 kg (z laptopem 8 kg) – dodatkowo przysługuje nam możliwość bezpłatnego zabrania 20 kg bagażu rejestrowanego.
* LOT: jeden bagaż, łączne wymiary nie mogą przekroczyć 118 cm, 6 kg, dodatkowo, w ramach ceny biletu, jako bagaż podręczny mogą być przewożone przez pasażera: mała torebka damska; płaszcz, peleryna lub koc; parasol lub laska; aparat fotograficzny, lornetka lub kamera; przysługuje nam też 20 kg bagażu rejestrowanego (podróże po Europie);

Po drugie, co spakować?

Tylko najpotrzebniejsze rzeczy... To jest prawda uniwersalna, niestety dość różnie rozumiana. Dla kogoś niezbędne może być mleko dla dziecka, dla kogoś innego suszarka... Ale jeszcze jedna teza jest prawdziwa. Większość z nas pakuje zawsze więcej, niż naprawdę potrzebuje. Cóż, pakowanie nie jest proste. Ktoś kiedyś napisał na jednym z forów, że krwawi mu serce jak musi zostawić w domu jakąś rzecz, bo nie mieści się w torbie... Trzeba się tego jednak nauczyć... Jak? Tworząc swoją własną, racjonalną listę niezbędnych rzeczy, które da radę zmieścić w naszym plecaku (torbie). Pamiętajmy o tym, żeby szykując ubrania wybierać te, które są lekkie, szybkoschnące, pasują do siebie, dają się szybko wyprać i nie wymagają prasowania. Odpadają zatem jeansy – są bardzo ciężkie i długo schną, ręcznik frotte lepiej zastąpić ręcznikiem z mikrofibry lub wiskozy, które szybko schną i są naprawdę bardzo chłonne. Część rzeczy będziemy mieć też na sobie, dlatego warto wybierać te, które są najcięższe i zajmują najwięcej miejsca w bagażu.
Przykładowa lista niezbędnych rzeczy (na tydzień/dwa tygodnie)

DOKUMENTY: paszport (dowód osobisty, jeśli podróżujemy do krajów UE), prawo jazdy, wydrukowane karty pokładowe lub bilety lotnicze, karty płatnicze, gotówka, wydrukowane informacje o zakwaterowaniu i miejscu, do którego lecisz – wszystko to masz przy sobie – nie wliczasz tego do bagażu. Warto zrobić tez kopie dokumentów i schować je do plecaka.

AKCESORIA: aparat fotograficzny, dodatkowe baterie alkaliczne lub ładowarka, telefon z ładowarką i zestawem słuchawkowym, mały przenośny komputer (opcjonalnie – możesz mieć w nim wgrane przewodniki, wiele hosteli oferuje możliwość dostępu do internetu, chociaż polecamy zabrać telefon typu smartphone, obsługujący połączenia WiFi oraz posiadający kartę pamięci, na której możesz mieć wgrany przewodnik w formie elektronicznej oraz mapy), długopis, mały notatnik, okulary przeciwsłoneczne, adapter turystyczny, linka do suszenia bielizny.

UBRANIA (kobiety): Kurtka (na sobie), lekki płaszcz przeciwdeszczowy, bluzka i spódnica (lekkie, ale w miarę eleganckie w razie potrzeby), 2 T-shirty (zastąpią też piżamę), 2 bluzki z długim lub krótkim rękawem w zależności od pogody, 2 pary spodni (przynajmniej jedne takie, którym da się odpiąć nogawki) – jedna para na sobie), 1 szorty lub lekka sukienka, 2-3 pary fig, 2 staniki, 2 pary skarpet, rajstopy (w razie potrzeby do spódnicy), kostium kąpielowy (najlepiej dwuczęściowy – góra zastąpi Ci stanik w razie potrzeby), lekkie buty trekkingowe (na nogach), klapki lub sandały, wygodne eleganckie buty do spódnicy (tylko jeśli planujesz wyjście w jakieś eleganckie miejsce lub spotkanie w interesach), lekka bluza polarowa lub sweterek, lekka chusta (urozmaici Twój strój, dodatkowo można jej użyć jako nakrycie ramion np. na plaży).

UBRANIA (mężczyźni): Kurtka (na sobie), lekki płaszcz przeciwdeszczowy, bluza z kapturem lub marynarka (na sobie), koszula z długim rękawem, 2-3 T-shirty lub koszule, 2 pary spodni (przynajmniej jedne takie, którym da się odpiąć nogawki) – jedna z nich na sobie, pasek do spodni (na sobie), para szortów, 2-3 pary bokserek, 2-3 pary skarpet, kąpielówki, lekkie buty trekkingowe (na nogach), klapki lub sandały, wygodne eleganckie buty (tylko jeśli planujesz wyjście w jakieś eleganckie miejsce lub spotkanie w interesach).

KOSMETYKI: mydło (zwykle szare mydło nadaję się świetnie do mycia, prania, golenia), mała buteleczka (75 ml) szamponu, mała buteleczka (75 ml) odżywki do włosów, szczoteczka i pasta do zębów (najlepiej kilka malutkich "próbek", maszynka do golenia, krem z filtrem (max 100 ml), minidezodorant, próbki perfum, mini-zestaw do makijażu + buteleczka 20 ml płynu do demakijażu oczu (kobiety), lekarstwa (tylko jeśli potrzebne), mały grzebień.

Trzeba pamiętać, że wszystkie płyny muszą być zapakowane w przezroczystą torebkę strunową (można je kupić w supermarketach), buteleczka lub tubka nie może przekraczać 100 ml, a wszystkie razem nie mogą mieć pojemności większej niż 1 litr.
Po trzecie: jak pakować?

Każdy ma swój sposób na pakowanie: składanie, rolowanie, zawijanie w tobołek. Każdy musi opracować swój sposób. Zainteresowanych, którzy nie wiedzą jak spakować się, wiążąc rzeczy w tobołek, odsyłamy na stronę poradnikową.
Po czwarte, czego nie wolno pakować do bagażu podręcznego?

Ze względów bezpieczeństwa niedopuszczalny jest przewóz m.in. takich przedmiotów jak: broń, amunicja, petardy, sztuczne ognie, noże, spirytus, scyzoryk, rozpuszczalniki, zapałki, farby, trujące substancje etc. Pełna lista przedmiotów, których nie można zabierać na pokład, dostępna jest na stronie Urzędu lotnictwa Cywilnego.

Wyjazd tylko z bagażem podręcznym jest naprawdę możliwy! Jeśli czegoś zapomnisz lub koniecznie będziesz czegoś potrzebować, zawsze możesz to kupić na miejscu. Pamiętaj: jeśli nie jesteś pewien, czy dana rzecz przyda ci się podczas podroży, lepiej jej nie bierz. Spróbuj! Jesteśmy pewni, że polubisz podróżowanie tylko z bagażem podręcznym!

Anna Pustizzi
Tanie-Loty.com.pl
Przemysław M.

Przemysław M. Experienced Unix
admin with strong
financial background

Temat: Jak spakować się do bagażu podręcznego?

Adam C.:

(strasznie dużo tekstu, w mało przystępnej formie - może lepiej byłoby podać urla do źrodła?)
Powodem są wysokie opłaty za bagaż rejestrowany, szczególnie w przypadku podróży tanimi liniami.

Jakie opłaty?
Pomijając low-costy, większość przewoźników umożliwia wzięcie 20kg walizki jako bagażu rejestrowanego, w cenie biletu.

konto usunięte

Temat: Jak spakować się do bagażu podręcznego?

Z plecakiem w świat

Podróżować tylko z bagażem podręcznym można po całym świecie - wszędzie tam gdzie działają tanie linie lotnicze. Tani pzewoźnicy latają w Ameryce, Azji, a nawet w Afryce! W dłuższą podróż z jednym plecakiem trzeba umieć się spakować. Nie jest to łatwe i wymaga trochę poświęcenia. Podpowiadamy jak to zrobić.

W co się spakować?
Na taką podróż najlepszy jest plecak: dobrej jakości, lekki, wytrzymały i nie za duży. To, co będzie Ci potrzebne, będziesz przecież nosić ze sobą cały czas, więc warto o tym pamiętać, gdy będziesz chciał dorzucić kolejną rzecz do listy tych niezbędnych.

Plecak trzeba tak dobrać, by zmieścił się w normach linii lotniczej, z którą lecisz. Przegląd limitów najważniejszych low costów zaprezentowaliśmy we wcześniejszym artykule. Nieeuropejskie low costy mają jednak bardziej wyśrubowane wymagania. Dla przykładu, limit bardzo popularnej ostatnio, taniej linii AirAsia (na trasie z Londynu do Kuala Lumpur) odnośnie bagażu podręcznego to 1 sztuka o wymiarach 56 x 36 x 23 cm i wadze nie większej niż 7kg. Również podróżując po Afryce, jeśli zechcesz dolecieć np. z Dar es Salaam na Zanzibar, większość lokalnych linii lotniczych nie pozwoli Ci na zabranie zbyt dużego bagażu (głównie ze względu na rozmiar samolotów, którymi są obsługiwane te trasy).
Tylko najpotrzebniejsze rzeczy... Pisaliśmy już o tym wcześniej, ale warto tu przypomnieć kilka najważniejszych zasad:

* stwórz swoją własną, racjonalną listę najpotrzebniejszych rzeczy, które da się zmieścić w plecaku
* szykując ubrania wybieraj te, które są lekkie, szybkoschnące, w neutralnych kolorach, pasują do siebie, dają się szybko wyprać i nie wymagają prasowania – nie zabieraj np. jeansów
* ręcznik frotte lepiej zastąpić ręcznikiem z mikrofibry lub wiskozy, które szybko schną i są naprawdę bardzo chłonne
* najcięższe rzeczy nałóż na siebie na czas lotu
* przygotuj się na codzienne pranie bielizny
* ogranicz do minimum kosmetyki (polecam zwykłe, szare mydło - doskonałe do prania, golenia i do mycia), ewentualnie zabierz kilka próbek kosmetyków i perfum
* nie wkładaj do plecaka rzeczy, które mogą się przydać, a tylko takie, które na pewno się przydadzą (nie zabieraj rzeczy na wszelki wypadek)
* paniom i panom polecam zabranie niebieskiej koszuli – wiele osób uważa, że w niebieskim wygląda się porządnie i świeżo, a sam kolor niebieski wzbudza zaufanie.



Podstawową listę niezbędnych rzeczy (w tym kosmetyki, akcesoria i dokumenty) znajdziesz tutaj. W przypadku podróży długodystansowych pozostaje ona bez zmian (wyrzuć tylko z niej eleganckie rzeczy – jedziesz przecież na wyprawę), ale wartą ją nieco zmodyfikować, w zależności od miejsca, do którego jedziesz.

1. Klimat gorący:
* lekkie buty trekkingowe
* polar + lekki płaszcz przeciwdeszczowy – wieczorami nawet w tropikach może być zimno
* 2-3 T-shirty (zastąpią też piżamę) – dla kobiet mogą być 4 (w tym np. 2 z odkrytymi ramionami), damskie rzeczy są zwykle mniejsze
* 2 koszule z długim rękawem (można podwinąć im rękawy)
* 1-2 pary spodni (przynajmniej jedna para takich, którym da się odpiąć nogawki)
* 1 szorty lub lekka sukienka
* 2-3 pary bokserek lub fig + 2 staniki (kobiety)
* 2-3 pary cienkich skarpet
* kąpielówki lub kostium kąpielowy (najlepiej dwuczęściowy – góra zastąpi stanik)
* klapki lub sandały,
* lekka chusta (urozmaici Twój strój) lub bandanka
* czapka z daszkiem
* lekki śpiwór
* przeciwdeszczowy ochraniacz (worek) na plecak

2. Klimat zimny
* polar
* softshell + lekki płaszcz przeciwdeszczowy lub goretex
* czapka, szalik, rękawiczki
* koszula z długim rękawem
* 2-3 T-shirty
* 2 pary spodni,
* kąpielówki lub strój kąpielowy (zawsze dobrze je mieć)
* bielizna termiczna
* 2-3 pary bokserek lub fig + 2 staniki (kobiety)
* 3-4 pary ciepłych skarpet,
* górskie buty trekkingowe
* klapki pod prysznic
* śpiwór + alumata – jeśli zamierzasz spać w terenie
* przeciwdeszczowy ochraniacz (worek) na plecak



Złota zasada podróżowania z plecakiem mogłaby by brzmieć: gotówka waży mniej. Dokładanie kilku koszulek czy dodatkowej pary spodni do bagażu, oznacza, że będzie on cięższy i większy. Jeśli przekroczymy limit bagażu i zostaniemy zmuszeni do dopłaty, może się okazać, że za nasze ulubione dżinsy zapłacimy na lotnisku więcej niż spodnie od znanego projektanta. Lepiej mieć ze sobą trochę więcej gotówki i dokupić na miejscu potrzebne rzeczy niż wozić je ze sobą. Tym bardziej, że w rejonach gdzie turystyka z plecakiem jest najbardziej popularna (Azja, Ameryka Południowa) przedmioty codziennego użytku czy ubrania kosztują znacznie mniej niż w naszej ojczyźnie.

O tym, czego nie wolno pakować do bagażu podręcznego pisaliśmy już tutaj, ale przypomnę jeszcze o tym, że wszelkie płyny muszą być zapakowane w specjalną, przezroczystą torebkę strunową, buteleczka lub tubka nie może przekraczać 100 ml, a wszystkie razem nie mogą mieć pojemności większej niż 1 litr.

Miesięczna wyprawa tylko z bagażem podręcznym jest naprawdę możliwa! Spróbuj spakować się zgodnie z tymi wskazówkami, a może polubisz ten sposób podróżowania.

By Anna Pustizzi
Tanie-Loty.com.pl

w tekście wykorzystano informacje z koniecswiata.net

Temat: Jak spakować się do bagażu podręcznego?

http://turystyka.gazeta.pl/Turystyka/1,82269,8442756,J...
Kolejne kompendium wiedzy w temacie podręcznego.
Może komuś się przyda.

konto usunięte

Temat: Jak spakować się do bagażu podręcznego?

Sympatyczny filmik o technice pakowania bagażu podręcznego:

http://www.youtube.com/watch?v=tsBNmjNoJ1c&feature=pla...
Łukasz Parzuchowski

Łukasz Parzuchowski fotograf -
parzuchowscy.com

Temat: Jak spakować się do bagażu podręcznego?

kazdy powinien wypracowac swój system.
Najłatwiejsza w transporcie jest karta kredytowa + gotówka...

Temat: Jak spakować się do bagażu podręcznego?

To ja jeszcze dorzucę poradnik "Jak spakować się w bagaż podręczny w miesięczną podróż dookoła świata"

http://www.loter.pl/tlds/odc1-pakowanie

konto usunięte

Temat: Jak spakować się do bagażu podręcznego?

Moim skromnym zdaniem problem w ogóle nie jest w wadze ani objętości bagażu, a co najwyżej w niemożności zabrania niektórych przedmiotów na pokład - wyjeżdżając gdzieś na kilka tygodni przydałoby się mieć np. scyzoryk albo nożyczki do paznokci. Pozostaje oczywiście kupienie ich na miejscu. Nie przypominam sobie, żebym kiedykolwiek miał bagaż cięższy niż 10 kilo - z reguły jest to 4-6 kg. To naprawdę wystarcza, trzeba tylko się nastawić na częste pranie ubrań, co w ciepłych krajach nie jest problemem. Paradoksalnie zimą jest mniejszy problem niż latem, bo wyjeżdżając zakładamy więcej rzeczy na siebie, a latem bierzemy je z reguły do bagażu na wypadek ochłodzenia. Oczywiście kiedyś, dawno temu też zabierałem mnóstwo niepotrzebnych rzeczy i męczyłem się z kilkunastokilogramowym plecakiem, ale z biegiem czasu nauczyłem się minimalizować potrzebne rzeczy. Jednak nie da się raczej spakować w podręczny, jeżeli zabieramy np. namiot, śpiwór, czy sprzęt górski. Ale podróżując w terenie "cywilizowanym" i śpiąc w hotelach (czy w każdym razie pod dachem i w łóżku), nie ma problemu.
Katarzyna S.

Katarzyna S. fundusze unijne

Temat: Jak spakować się do bagażu podręcznego?

zgadzam się z Rafałem, wagowo/objętościowo nie ma problemu - szczególnie, jeśli się uwzględni to, że potem te wszystkie kilogramy trzeba ze sobą (na sobie) nosić...
bo skoro i tak nie weźmiemy ubrań na każdy dzień to co za różnica czy będziemy robić drobne pranie co drugi dzień czy co tydzień... i jeszcze dodatkowo nie przekonuje mnie noszenie plecaka wypakowanego brudnymi ciuchami;)
ostatnio mój plecak ważył ok 8 kg i w połowie zajęty był torbą z aparatem fotograficznym ;) no i był w nim także i śpiwór:)
ale faktem jest także i to, że statywu w podręcznym raczej się nie przewiezie (różne czytałam "relacje", czasem przechodził, czasem nie, więc może lepiej nie ryzykować), a nie jest to jednak rzecz, którą się kupuje "do zużycia" podczas wyjazdów
Sebastian K.

Sebastian K. Head of QA

Temat: Jak spakować się do bagażu podręcznego?

Czy ma ktoś wiarygodne info odnośnie statywu w bagażu podręcznym przy odprawie na lotnisku w Katowicach?
Marta Pietkiewicz

Marta Pietkiewicz wlasciciel, Atelier
Juda & Pietkiewicz

Temat: Jak spakować się do bagażu podręcznego?

Pomijajac limity lini lotniczych, to dziwia mnie tabuny ludzi ciagnacy po tropikalanych krajach gigantyczne walizy, ze im sie wogole chce takie ciezary wlec? Ostatnio spedzilam 3 tygodnie w Azji, moj walizko-plecak wazyl 7 kilo i nie czulam, zeby mi czegokolwiek brakowalo. Naprawde wystarcza 3-4 koszulki i male pranie co kilka dni. Z nieduzym bagazem czulam sie wolna i lekka.
Jesli nie ma sie ciezkiego sprzetu fotograficznego spokojnie mozna zmiescic sie w 8 kg, zadna trudnosc i wielka filozofia pakowania. Tylko noz, nozyczki i butelke filtru slonecznego trzeba bylo dokupic na miejscu:)
Anna Rymarczyk

Anna Rymarczyk specjalista ds.
finansowych

Temat: Jak spakować się do bagażu podręcznego?

A ja lecę na 4,5 dnia do Rzymu jutro i wcale nie zamierzam mieć dużego bagażu. Spodnie, bluzka, kurtka polarowa (jakby co zastąpi sweter) półbuty i bielizna-na sobie, a do lekkiej tekstylnej torby podróżnej o wymiarach 55 x 40 x 20 cm zabiorę
- drugie spodnie-rybaczki
- 2 bluzki koszulowe (takie co się nie gniotą)
- 2 T-shirty
- 2 x gatki
- 2 x skarpetki
- ręcznik
- suszarka do włosów
- grzebień
- kostka mydła
- cienie do powiek
- w przezroczystej plastikowej kosmetyczce na suwak: buteleczka 100 ml szamponu do włosów, krem do twarzy
- parasolka
- płaszcz przeciwdeszczowy (foliowy)
- torebka damska
- do poczytania kilka gazet typu Polityka
- herbata w torebkach (20szt. Saga bo te torebki są zapakowane w 1 małą torebkę zamkniętą próżniowo)
- 5 x kawa 2 w 1
- 5 x próżniowo pakowana wędlina (szynka, baleron, kabanosy, takie po 15-20 deko)
- 2 x ser żółty paczkowany, w plasterkach
Anna S.

Anna S. Doradca zawodowy /
specjalista ds.
szkoleń , rozwoju

Temat: Jak spakować się do bagażu podręcznego?

Adam C.:
Sympatyczny filmik o technice pakowania bagażu podręcznego:

http://www.youtube.com/watch?v=tsBNmjNoJ1c&feature=pla...


szkoda, ze nie obejrzałam tego przed wylotem do Londka. Wyszłoby taniej ;) i oszczędziłabym sobie stresów przy bramceTen post został edytowany przez Autora dnia 30.05.13 o godzinie 11:34
Piotr M.

Piotr M. Lubię to, co robię.

Temat: Jak spakować się do bagażu podręcznego?

Jak pakujemy się na wyjazd dłuższy, to wychodzi po ok 5 kg na osobę, tylko jest nas troje (2 dorosłych i dziecko). Najzabawniejsze jest to, że dziecko ma najwięcej klamotów (potrafi "zużyć" 2 pary spodni na dzień, dochodzi misio i ciuchcia ukochana)
W sumie wychodzi mi, razem z walizką ok 17 kg.

Może to jest wyjaśnienie dlaczego rodziny tachają walizę w ciepłe kraje.

Natomiast jak wracaliśmy z Sardynii bagaż mi podskoczył do 26 kg (było 17) okazało się, że moja lepsza połowa dorzuciła 5 kg włoskiego proszku do prania "bo lepiej pierze niż te polskie". Oczywiście "pamiątki" przywożone z wakacji też swoje ważą, np około kilogramowy kamień, który dziecko malowało na plaży farbkami i się rozstać z nim nie mogło.
Ola Ż.

Ola Ż. Poszukująca własnej
drogi :-)

Temat: Jak spakować się do bagażu podręcznego?

Fajny temat, szkoda że dopiero teraz go znalazłam. Przydatne rady nie tylko na bagaż podręczny ale w ogóle do pakowania. Moim problemem jest chyba przede wszystkim to że ja w walizce lubię mieć porządek dlatego wszystko pakuję w torebki czyli koszulki oddzielnie, grubsze rzeczy oddzielnie, buty oddzielnie, bielizna oddzielnie. Co do ilości ciuchów to nauczyłam się już ograniczać ;-) walizka się zamknie bez problemu ale niewiele zostaje miejsca na ewnetualne "pamiątki". Jak jade na trzy tygodnie to biorę ubrań na tydzień bo z drugiej strony nie wyobrażam sobie prania co drugi dzień. Pytanie do praktyków. Czy faktycznie zwijanie ciuchów tak pomaga przy pakowaniu że więcej wchodzi?
Zawsze brałam suszarkę do włosów bo bez suszenia niestety nie dało rady ale w ty roku nie biorę bo ścięłam włosy :-) Specjalnie na taką fryzurkę że nie wymaga suszenia :-) Nauczyłam się również brać kosmetyki w mniejszych buteleczkach i wykorzystywać płyny do mycia w hotelach. Mam jeszcze problem z ręcznikiem. Przeważnie tam gdzie jeżdże ręczniki są ale zawsze jest ryzyko że nie będzie. A nawet jeden ręcznik zajmuje sporo miejsca. Fajny pomysł z linką do prania. Raz wyprałam w jakims hotelu ubrania , niby pralka była z suszarką ale rzeczy był wilgotne i nie bardzo mieliśmy gdzie w pokoju porozwieszać.
Fajny temat, na pewno będę zaglądać , zwłaszcza przed wyjazdem:-)



Wyślij zaproszenie do