Wojciech Zawisz

Wojciech Zawisz integrale, partner

Temat: nauka słówek

Cześć.
1. czy znacie jakiąś godną polecenia szkołę z Katowic (lub okolic) oferującą naukę szybkiego czytania i usprawniania pamięci?
2. będę wdzięczny za podpowiedź i kilka wskazówek, w jaki sposób najefektywniej uczyć się słówek w obcym języku.
Pozdrawiam i miłego weekendu,

Wojtek

konto usunięte

Temat: nauka słówek

Wojtku,
Dobrą szkołą o zasięgu ogólnopolskim jest np.Tubaj. Mając jednak pewne doświadczenia bardziej skoncentrowałabym się na opinii o konkretnym trenerze.
Co do słówek, polecam jak zwykle uruchomienie wyobraźni . Pamięć utrwala szybciej nowe, gdy może je połączyć z czymś znanym.
A więc jeśli np., po niemiecku zeszyt to Heft w mojej wyobraźni widzę jak sprawdzam zeszyt utalentowanego ucznia. Zeszyt jest przeogromny, kiedy go dotykam czuję pewne miłe dla rąk nierówności spoglądam a wszystko zamiast napisane wyhaftowane jest wyjątkowo grubymi nićmi w wyjątkowo jaskrawych żółciach i różach( czuję jak te kolory kłują w oczy).
Jeśli rodzajnik do tego jest żeński dane słowo widzę w sukience. Męski już tej sukienki nie posiadają.
Jeśli nie wiesz jeszcze nic o mnemotechnikach może Ci się to wydać nieco dziwne, ale zobaczysz jak po opanowaniu metody błyskawicznie w głowie rodzą się takie skojarzenia i jak szybko za ich pomocą można zapamiętać wiele rzeczy. To, o czym piszę to tzw. metoda słów. zastępczych. Pamiętaj jednak, że działa tylko wówczas, gdy skojarzenia są Twoje własne, niezwykłe, ogromne, gdy w wyobraźni ich smakujesz dotykasz, słyszysz je i gdy są niezwyczajnie kolorowe. Słowem, używać trzeba wszystkich zmysłów
Powodzenia



Małgorzata Skoryna edytował(a) ten post dnia 09.03.07 o godzinie 13:26
Wojciech Zawisz

Wojciech Zawisz integrale, partner

Temat: nauka słówek

Dzięki Małgosiu.
No, ładnie Cię ponioslo z tym zeszytem .-), ale rozumiem, że to właśnie o to chodzi.
Szczerze - faktycznie to trochę (w pozytywnym znaczeniu) śmieszne, ale już mi się spodobało - od heftu do haftowanego zeszytu (ale kurcze dlaczego takie znaczenie ma, że nici są grube i że kolorowe? chodzi o wzmocnienie tego wyobrażenia i przez to lepsze zapamiętanie?).

Możesz polecić jakąś wartościową literaturę (lub strony www), która laika wprowadzi w temat mnemotechnik i szybkiego czytania?

konto usunięte

Temat: nauka słówek

Tak, właśnie chodzi o wzmocnienie wizualizacji. Dla potrzeb moich kursów wymyśliłam zasadę NDOPKS czyli: niezwykle dotknij, ożyw, powąchaj, koloruj, smakuj. Więc w zasadzie ten Heft powinien wędrować w przestworzach;
Książki: Osobiście polecić z całym przekonaniem mogę dwie: Jolanta Jamruszkiewicz: Kurs szybkiego czytania i Superpamięć dla uczących się: Harry Lorayne.
Są napisane sugestywnie, prostym językiem. Z powodzeniem pełnić mogą rolę samouczków.
Jest jeszcze wiele innych, ale podobają mi się mniej. W komputerze mam chyba trzy Tonego Buzana. Jeśli zechcesz, wyślę na maila. Najmodniejsza ostatnio była Marka Szurawskiego: Pamięć. Trening interaktywny. Mi podobała się średnio, choć bardzo cenię jej autora. Ciekawie też pisze Monika Łukasiewicz(Sukces w szkole). Tych tytułów jest naprawdę sporo.
http://studia.korba.pl/uczenie_sie/1,4957,156,art.html
http://szybkanauka.net/efektywna-nauka#mindmaps
http://student.uci.agh.edu.pl/~mstan/roznosci/eNauk/Ch...
http://dzis.dziennik.krakow.pl/public/?informator/czyt...
To ciekawsze strony w necie.
Zacznij, a nie skończysz tak szybko. Ostrzegam, to łatwo staje się pasją



Małgorzata Skoryna edytował(a) ten post dnia 09.03.07 o godzinie 18:27

Następna dyskusja:

Nauka czytania i dzieci




Wyślij zaproszenie do