Temat: ogłoszenia - nauczanie zdalne
Chcesz napisać autobiografię, lub zostać dziennikarką? A może po prostu lubisz pisać, bawisz się językiem na co dzień i chciałabyś rozwinąć tę umiejętność? Możesz tego dokonać na naszym internetowym kursie twórczego pisania. Kurs organizuje Fundacja JA KOBIETA przy wsparciu "Forum 50plus".
E-learning w przypadku twórczego pisania to idealna metoda nauki, pozwala na zgłębianie wiedzy i ćwiczenie warsztatu osobom pracującym i studiującym, co więcej - umożliwia uczenie się według własnego tempa. Zaś osobom nieśmiałym, mającym osobisty stosunek do własnej twórczości warsztat internetowy pozwala zmniejszyć obawy przed dzieleniem się własną twórczością z innymi.
Co robimy? Rozplątujemy języki, uwalniamy uwięzione ciągi słowne, tniemy bez litości te już uwolnione, porządkujemy nadmierny artystyczny bałagan, bałaganimy w zbyt sztywnych konstrukcjach, budzimy ze snu depresantki i dołujemy nadmierne optymistki ;p W trakcie naszego projektu piszemy razem powieść, uczymy się tłumaczyć nasze uczucia na język prozy, poezji i dramatu.
Ponieważ przez cały czas trwania warsztatów dialogujemy ze sobą, pisząc - wypracowujemy nasze pisane EGO, unikamy TV, lub włączonego na okrągło radia, ponieważ multimedia tylko zawężają naszą percepcję i nie pozwalają na rozwijanie narracji. Udowodnione.
A co dostajemy w zamian? W zamian dzielimy się najoryginalniejszymi nawet pomysłami nie bacząc, co na to reszta, będą też konkretne zadania do wykonania, ale nie po to przecież ćwiczymy kreatywność, by skupiać się na sztywnych ramach, raczej dążymy do pokonywania stereotypów myślowych, prowadzący preferuje indywidualne i dosyć luźne podejście do każdego tematu i uczestnika.
Poniżej przedstawiam układ i tematykę zajęć.
21.06-27.06
1. Zajęcia wstępne - wprowadzenie do kursu, budowa platformy e-learningowej; analiza indywidualnych potrzeb, spostrzeżeń na temat pisania i twórczości, zamiłowania literackie, proponowane tematy do dyskusji: spontaniczność i zaplanowanie w twórczości literackiej, creative writing: sztuka, czy rzemiosło - dyskusja - jak nie stać się literackim robotem? Jak radzić sobie z krytyką, materialność i komunikacyjność zapisu, pismo - jego zalety i wady wobec innych multimediów, jak wzbudzać w sobie kreatywność.
28.06 - 04.07
2. Natura fikcji literackiej - sposoby istnienia w fikcyjnym świecie, jak nieprawdopodobne czynić prawdopodobnym i na odwrót.
05.07 - 11.07
3. Fabuła – czym jest, dlaczego anegdota jest najważniejsza, jak posuwać akcję do przodu, jak budować ciekawą sekwencję zdarzeń; co powinniśmy planować, a czego nie?
12.07 - 18.07
4. Narracja – czym jest narracja, pozycja narratora, jak umiejętnie zmieniać punkt widzenia.
19.07 - 25.07
6. Dialog – jak budować ciekawe dialogi, wiarygodność - czy główna cecha dialogu? Teatralność w powieści.
26.07-01.08
7. Świat przedstawiony – bohaterowie, kto jest kim, zaczepienie akcji w określonym punkcie czasoprzestrzeni.
02.08 - 08.08
8. Poezja - typy liryki, specyfika lirycznego wyznania, metajęzyk poetycki, zasada harmonizacji brzmieniowej, funkcja wewnętrznego podobieństwa językowego; co nam daje poetycka wypowiedź?
09.08 - 15.08
9. Reportaż - cechy relacji, sprawozdanie, recenzja, esej - techniki uprawiania reportażu.
16.08 - 29.08
10. Podsumowanie - "wolne wnioski", dyskusja na temat tego, co się zmieniło we własnym podejściu do twórczości i kreatywności.
Zajęcia będą się odbywały w układzie tygodniowym.
Po każdej lekcji, praca domowa, oprócz tego istnieje możliwość pracy indywidualnej nad własnymi tekstami.
Konsultacje odbywają się zazwyczaj w godzinach popołudniowych poprzez czat. Terminy konsultacji: raz w tygodniu w godzinach popołudniowych.
Schemat pracy:
1. Poniedziałek - publikacja nowej lekcji, wykładu na stronie platformy
2. Czwartek (do północy) - deadline składania tekstów
3. Sobota - feedback-day, dzień otrzymywania recenzji i porad, nad czym należy indywidualnie popracować.
http://kobieta50plus.pl/news/1,21655,internetowy-k...
Zapisy do 20.06.2010, godz. 22.00 pod adresem fundacja-jakobieta@o2.pl
Liczba miejsc: 10
Więcej informacji: można uzyskać, pisząc na adres e-mail:
fundacja-jakobieta@o2.pl
Koszt kursu: 300 zł;-
Daniel Siedlecki edytował(a) ten post dnia 17.06.10 o godzinie 23:39