konto usunięte

Temat: Prośba o opinię nt. pomiaru mocarstwowości/potęgi państw.

Witam,

potrzebuję zebrać opinie różnych osób dotyczących kwestii pomiaru potęgi państwa.

Proszę odpowiedzieć na poniższe pytanie: Jakie wskaźniki statystyczne powinny być brane pod uwagę przy obliczaniu potęgi państw? Proszę wymienić wszystkie elementy składowe, które według Pani/Pana powinny być wzięte pod uwagę.

Z góry dziękuję za poświęcony czas i uwagę.
Karol P.

Karol P. http://biokurier.pl

Temat: Prośba o opinię nt. pomiaru mocarstwowości/potęgi państw.

Moim zdaniem mierzyć powinno się wskaźniki związane z gospodarką.

Przede wszystkim PKB, PKB per capita, przyrost, ale też np. napływ inwestycji.

Ważne też byłyby wskaźniki militarne (choć osobiście uważam, że dzisiaj większe znaczenie od militariów ma gospodarka), ale na pewno nie ilość żołnierzy ,bardziej kwestie sprzętowe i czy armia jest zawodowa. (tylko jakie są na to wskaźniki?? ;))

W ogóle kwestia pomiaru siły państwa jest bardzo ciekawa,a zwłaszcza zmiany kryteriów które decydują o mocarstwowośći np. w przeciągu ostatnich 100 lat (od ilości wojska, ludności, terytorium etc ku czynnikom bardziej gospodarczym).

Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Prośba o opinię nt. pomiaru mocarstwowości/potęgi państw.

Dziękuję Karolu za opinię i czekam na więcej :) Może ktoś jeszcze się wypowie?
Mateusz K.

Mateusz K. www.MrandMrsMruk.com

Temat: Prośba o opinię nt. pomiaru mocarstwowości/potęgi państw.

Witam

Przede wszystkim o potędze państwa decydują obecnie wskaźniki gospodarcze. (rozumiem że napływ inwestycji to FDI?) Dorzuciłbym do nich jeszcze np. Ilość skonsumowanej energii per capita - ciekawe rzeczy z tego mogą wyjść;)

Trochę niezgodzę się z przedmówcą co do wskaźników militarnych.
Kwestie sprzętowe - ilość czołgów czy samolotów niewiele Ci pomoże przynajmniej nie tylko te dane. Bardziej wiarygodne byłoby podanie budżetu jakim dysponuje armia w danym państwie (szczególnie jakie pieniądze wykłada sięna dział "innowacyjności i wdrażania"). Ponadto możesz znaleźć tabelkę ilości sił zbrojnych (w tysiącach) i porównać ją z ilością żołnierzy przypadającą na 1000 mieszkańców. Jak to nałożysz na lata rozwoju danego państwa to możliwości są całkiem nieograniczone w dalszym porównywaniu (szczególnie ciekawa jest pod tym względem Ameryka Południowa)
nawiasem mówiąc polecam książke "The man on horseback"

a co do ogólnych statystyk to CIA world factbook, ale to pewnie wiesz;)

Chociaż zagadnienie potęgi państwa jest dość skomplikowane - będziesz to sprawdzał w jakimś kontekście (np. regionalnym?) czy tak ogólnie?? łatwiej byłoby wtedy powiedzieć coś konkretnego:)

Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Prośba o opinię nt. pomiaru mocarstwowości/potęgi państw.

Potęga to dość szeroki temat, badany już od lat 30-tych. Syntetyczne miary potęgi pojawiały się już w latach 50-tych wraz z pojawieniem się metod ilościowych w naukach społecznych. Ja analizuję metody pomiaru potęgi państw, co potrzebne jest mi do doktoratu. Jedną z nich była ankieta nt. wskaźników potęgi i najpotężniejszych państw wśród specjalistów. Jej wyniki porównuję z opiniami przypadkowych osób, by sprawdzić czy bardzo się różnią :)
Adrian P.

Adrian P. Specjalista w Dziale
Prawnym Dotacji i
Inwestycji - ATS
S.A.

Temat: Prośba o opinię nt. pomiaru mocarstwowości/potęgi państw.

Polecam ciekawy artykuł:Mirosław Sułek - "Badanie i pomiar potęgi państw - próba odpowiedzi na informacyjne potrzeby decydentów" zamieszczony w książce "Stosunki Międzynarodowe w XXI wieku. Księga jubileuszowa z okazji 30-lecia Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego". Praca zbiorowa pod redakcją E. Haliżaka, R. Kuźniara, G. Michałowskiej, S. Parzymiesa, J. Symonidesa, R. Zięby, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 2006. Lektura na pewno się przyda:-)

Następna dyskusja:

Prośba o pomoc




Wyślij zaproszenie do