konto usunięte
Temat: Po co dentyście mikroskop ???
Po co nam mikroskop? Ząb, na który patrzymy bez powiększenia ma wielkość czubka palca. Ten sam ząb leczony pod mikroskopem jest wielkości pięści. To duża różnica!MIKROSKOP OPERACYJNY jest niezbędny do wykonywania zabiegów wymagających dużej precyzji. W naszym gabinecie mikroskop wykorzystujemy przede wszystkim w diagnostyce, leczeniu endodontycznym , a także w stomatologii kosmetycznej.
Diagnostyka
Prawidłowa diagnoza chorób zębów i jamy ustnej umożliwia nam zastosowanie odpowiedniego leczenia, indywidualnie dla każdego naszego pacjenta. Mikroskop operacyjny pozwala nam na dokładne obejrzenie każdego zęba i jego uszkodzeń zarówno z zewnątrz jak i "od środka", precyzyjną kontrolę wypełnień i prac protetycznych a także dokładną ocenę stanu dziąseł, błony śluzowej jamy ustnej i języka. Mikroskop operacyjny pozwala nam na oglądanie wszystkich szczegółów w prawie 15-krotnym powiększeniu, zapewnia też bardzo dobre oświetlenie pola operacyjnego. Dzięki temu możemy np. precyzyjnie odróżnić próchnicę początkową od przebarwionej ale zdrowej powierzchni zęba, znaleźć i wyleczyć niewielkie ogniska próchnicy, zanim powstaną z nich duże ubytki, zobaczyć uszkodzenie miazgi zęba i zakwalifikować ząb do leczenia endodontycznego zanim pojawi się ból i opuchlizna, ocenić precyzyjnie szczelność założonych wcześniej wypełnień, licówek, koron i mostów. Jeśli możemy zobaczyć problem, łatwiej jest nam go rozwiązać. Trudniej, jeśli się go tylko domyślamy...
Endodoncja
Leczenie endodontyczne (kanałowe) polega na usunięciu zainfekowanej lub martwej miazgi z komory i kanałów korzeniowych zęba, mechanicznym i chemicznym opracowanie kanałów korzeniowych a następnie ich wypełnieniu.
Komora zęba trzonowego to pole operacyjne o wymiarach około 3 x 4 mm. Na tym obszarze znajduje się kilka ujść kanałów korzeniowych o przekroju ułamka milimetra, które trzeba odnaleźć a następnie opracować i szczelnie wypełnić.
Leczenie endodontyczne pod mikroskopem umożliwia dokładną lokalizację ujść kanałów korzeniowych, pozwala na dokładne ich oczyszczenie i precyzyjna ocenę szczelności wypełnienia.
Mikroskop pozwala "zajrzeć" do wnętrza kanałów korzeniowych, ocenić ich długość i kształt, zlokalizować ewentualne przeszkody (obliteracja, złamane narzędzie) lub uszkodzenia ściany korzenia (pęknięcie, perforacja).
Mikroskop operacyjny pozwala nam nie tylko na pracę w powiększeniu (prawie 15-krotnym), ale przede wszystkim pozwala na równomierne i jednolite oświetlenie pola operacyjnego, nawet jeśli zabieg przeprowadzany jest długich i wąskich kanałach korzeniowych.
Ząb, leczony endodontycznie bez użycia mikroskopu ma wielkość czubka palca. Na dnie otwartej komory widać kilka ciemnych kropek, które wyglądają jak ślady po ukłuciu szpilką.... Ten sam ząb leczony pod mikroskopem jest wielkości pięści. Komora zęba wygląda jak wielka, dobrze oświetlona jaskinia wykuta w skale, a kanały korzeniowe jak długie, zwężające się korytarze zakończone maleńkim światełkiem otworu wierzchołkowego. Jak w bajce...
Stomatologia kosmetyczna
Praca w powiększeniu ułatwia precyzyjną preparację zębów pod licówki i korony porcelanowe, pozwala również na dokładna ocenę końcową przeprowadzonego leczenia. Powiększenie daje możliwość idealnego dopasowania prac ceramicznych lub uzupełnień kompozytowych do własnych zębów pacjenta.
______________________
Mikroskop (gr micron = mały, scopos = cel) - urządzenie służące do obserwacji małych obiektów, zwykle niewidocznych gołym okiem. Mikroskop pozwala spojrzeć w głąb mikroświata.
Mikroskop operacyjny - mikroskop używany do wykonywania operacji w bardzo małych przestrzeniach.
______________________
Mikroskop Optilion PICO
otrzymał III miejsce w konkursie XIII Ogólnopolskiej Konferencji Stomatologicznej i XIII Targów Stomatologicznych Expodent 2007 w Toruniu w kategorii: urządzenia stomatologiczne.
Mikroskop Optilion PICO
otrzymał nagrodę Grand Prix CEDE 2008 w kategorii: sprzęt stomatologiczny.