Temat: pytanie rankingowe

Witam,

Byłabym wdzięczna, jeżeli ktoś pomógłby mi "zaskoczyć" i wejść na odpowiedni poziom myślenia- chciałabym analizy do swojej pracy magisterskiej zrobić w miarę możliwości samodzielnie :)

Myślę, że najlepiej będzie jeśli zacznę od początku. Tematem mojej pracy jest Wpływ czynników higieny oraz czynników motywacyjnych w budowaniu poczucia satysfakcji u przedstawicieli pokolenia X oraz Y.

Badanie (poza metryczką) składa się z 3 istotnych pytań:
-czy odczuwa Pan/Pani satysfakcję
- w jakim stopniu
- następnie osoby badane proszone są o uszeregowanie czynników (16) ze względu na to w jakim stopniu wpływają na satysfakcję (u osób nieusatysfakcjonowanych na brak satysfakcji)

Poradziłam sobie z czynnikami tak, że każdy jest oddzielną zmienną, a w wartościach przyznaję mu wartość od 1 do 16 (w zależności od miejsca w rankingu)

I teraz mam już problem: jak powinnam postąpić dalej:
- powinnam chyba sprawdzić częstość pojawiania się każdego na każdym z 16
miejsc i porównać grupami między x a y, a potem między x,y zadowolonymi z
pracy i x,y niezadowolonymi? powinnam chyba także zgrupowany czynnik dla cz. higieny i cz. motywacyjnych?

Jak się do tego zabrać?

Dziękuję z góry za pomoc
Andrzej W.

Andrzej W. psychoterapeuta.

Temat: pytanie rankingowe

nie bardzo rozumiem dlaczego dwom grupom rozne pytania zadawalas skoro chcesz porownywac odpowiedzi. wplyw na brak satysfakcji to nie jest po prostu wplyw na satysfakcję razy minus jeden. (o ile spadnie Ci satysfakcja z samochodu jeśli nie będzie miał lusterka, a o ile wzrośnie jeśli będzie miał?)

jesli prosty ranking zrobilas, mozesz policzyc:
dla kazdego policzyc srednia na ktorym miejscu sie znajduje
dla kazdego miejsca policzyc frekwencje
bradley-terry-luce to technika kwantyfikująca rankingi (w R jest moduł liczący to), ale nie wiem, czy na 16 elementach pojedzie.

jesli badanie jeszcze nie jest zrobione:
jesli masz oprogramowanie mozesz zrobic max-diff (http://www.sawtoothsoftware.com).
jesli zapytasz o ocene na skali likertowskiej mozna policzyc penalty-reward.

pozdrawiam,
aw.

Temat: pytanie rankingowe

Dziękuję za odpowiedź. Ze względu, że dość długo nie było żadnego responsu, nie zaglądałam tu od jakiegoś czasu. Jestem jeszcze na etapie analizowania wyników, więc wszelkie sugestie z chęcią przeczytam.

Dwa różne pytania pojawiły się ze względu na to, że zadane zostało pytanie "czy odczuwa Pan/Pani satysfakcję z obecnej pracy". Jeśli ktoś odpowiedział nie, nie mogłam zadać pytania o to, co wpływa na satysfakcję, bardziej logiczne wydawało mi się pytanie o to, co wpływa na jej brak.

Analizuję teraz wyniki za pomocą testów nieparametrycznych (KS i UMana- Whitneya); ale jeśli istnieje sposób bardziej dokładny/odpowiedni, chętnie się nim posłużę :), będę wdzięczna za sugestie;

Przyznam, że od momentu bradley-terry-luce nie zrozumiałam :)

Następna dyskusja:

język poleceń - pytanie




Wyślij zaproszenie do