konto usunięte
Temat: rozporządzenie... wprowadzanie ścieków do wód lub do...
W starym rozporządzeniu w załączniku z najwyższymi dopuszczalnymi wartościami wskaźników było takie wyjaśnienie:"Określone w załączniku najwyższe dopuszczalne wartości wskaźników i minimalne procenty redukcji zanieczyszczeń:
- azotu ogólnego - dotyczą średniej rocznej wartości tego wskaźnika w ściekach, obliczonej dla próbek średnich dobowych pobranych w danym roku przy temperaturze ścieków w komorze biologicznej oczyszczalni nie niższej niż 12 °C".
W nowym rozporządzeniu wygląda to tak:
"Określone w załączniku najwyższe dopuszczalne wartości wskaźników zanieczyszczeń albo minimalny procent redukcji zanieczyszczeń:
- azotu ogólnego - dotyczą średniej rocznej wartości tego wskaźnika w ściekach, obliczonej dla próbek średnich dobowych pobranych w danym roku. Dopuszcza się określanie wymogów dotyczących usuwania związków azotu na podstawie prób średnich dobowych, jeżeli można wykazać, że osiągnięty został ten sam poziom ochrony. W takim przypadku stężenie azotu ogólnego w żadnej ze średnich dobowych próbek ścieków pobranych z odpływu z reaktora biologicznego, gdy temperatura tych ścieków jest równa lub wyższa od 12°C, nie może przekroczyć 20 mg N/l. Kryterium oparte na określeniu temperatury granicznej może być zastąpione odpowiednim limitem czasowym, uwzględniającym lokalne warunki klimatyczne".
Może zna ktoś z Was interpretację tego zapisu? Co z wynikami uzyskanymi przy temperaturze poniżej 12°C? Ja osobiście po przeczytaniu tego objaśnienia wiem, że nic nie wiem. Ale może to jest prostsze niż mi się wydaje :)