Damian Narew

Damian Narew Specjalista, Abient

Temat: Pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie ścieków opadowych

Witam,

mam problem - ścieki opadowe z terenów przemysłowych zanieczyszczonych odprowadzane są do ziemi koło stawu, które następnie do tego stawu uchodzą. Staw jest wodą stojącą.

1) Czy w związku z powyższym można odprowadzać takie ścieki do ziemi a następnie do wody stojącej ?

W prawie wodnym jest zapis o zakazie odprowadzania ścieków do wód stojących.

2) Czy pozwolenie jest uzyskiwane na wprowadzanie ścieków do ziemi, czy do wód ?

Z góry dziękuję

konto usunięte

Temat: Pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie ścieków opadowych

To albo staw jest stawem, albo wodą stojącą. Nie może być jednocześnie jednym i drugim. Podstawa prawna: art. 5 ust. 4 ustawy Prawo Wodne.
Małgorzata Kosowska

Małgorzata Kosowska Specjalista ds
ochrony środowiska

Temat: Pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie ścieków opadowych

Generalnie przy wprowadzaniu ścieków do środowiska pod uwagę bierze się pierwszy odbiornik.

Temat: Pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie ścieków opadowych

Witam proszę o pomoc w interpretacji następującej sprawy:
Został złożony wniosek o wydanie pozwolenia wodnprawnego (był kompletny - bez wzywania do uzupełnień)
Zostało wszczęte postępowanie w którym urząd powołuje się na art. 61 paragraf 4 Kodeksu postępowania administracyjnego oraz informacja, że strony mają możliwość zapoznania się z wnioskiem i wypowiedzenia w przedmiotowej sprawie w terminie do 15.12.2014r. i że akta sprawy znajdują się w konkretnym miejscu w urzędzie.
Są 2 strony postępowania:
1. Inwestor - wnioskodawca
2. Właściciel działki na której znajduje się wylot (osoba prywatna)

Dziś dzwonię do Urzędu i dowiaduję się, że zostało wysłane jeszcze jedno pismo z informacją, odnośnie art 10 paragraf 1 Kodeksu postępowania administracyjnego:
Art. 10. KPO
§ 1. Organy administracji publicznej obowiązane są zapewnić stronom czynny udział w każdym stadium postępowania, a przed wydaniem decyzji umożliwić im wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań
i że strony mają czas do 29.12.2014r.
Czy nie jest to przedłużanie sprawy ? Bo w zasadzie po co zostało w piśmie o wszczęciu postępowania wpisane, że można się można się zapoznać z dowodami skoro i tak wysyłają kolejne pismo. W pierwszym piśmie dają możliwość wypowiedzenia się w sprawie (bez powołania na konkretny art.) a w kolejnym piśmie jest dokładnie to samo z tym, że już powołują się na konkretny art. KPA

I jeszcze taka jedna sprawa, kiedy decyzja powinna zostać wydana - wniosek złożony: 03.11.2014, a postępowanie wszczęte 01.12.2014 ? Czy czasami urząd nie powinien załatwić sprawy bez zbędnej zwłoki.

Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam.
Paweł Nocuń

Paweł Nocuń Manager ds.
technologii i
ochrony środowiska,
PreZero Ser...

Temat: Pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie ścieków opadowych

Nie jest to zbędne przedłużanie sprawy, gdyż art. 10 KPA zobowiązuje urząd do poinformowaniu strony o możliwości wypowiedzenia się co do zebranych dowodów i materiałów, często nazywane to nieformalnie "zawiadomieniem o zamiarze zakończenia postępowania". Musi być to zrobione, gdyż nieraz już widziałem, jak w przypadku odwołania się strony od decyzji organu, organ II instancji kierował ją do ponownego rozpatrzenia właśnie z powodu braku pełnej procedury przewidzianej w Kodeksie postępowania administracyjnego, w tym właśnie braku zawiadomienia z art. 10 KPA.

Temat: Pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie ścieków opadowych

Witam,
proszę o podpowiedzi/sugestie w następujących kwestiach:
1. jak należy traktować odprowadzanie wód opadowych pochodzących z terenów zanieczyszczonych do nieuszczelnionego stawu/sadzawki ? jak odprowadzanie do ziemi czy do wód ?

2. jeśli wody opadowe są ujęte ujęte w zamknięte systemy kanalizacyjne i są odprowadzane do nieuszczelnionego stawu/sadzawki, pochodzące z powierzchni niezanieczyszczonych (potwierdzone badaniami), ponadto nie ma dróg i parkingów (są jedynie chodniki) to czy na takie odprowadzanie wód opadowych do stawu/sadzawki jest wymagane pozwolenie wodnoprawne ? Zgodnie z art 9 Ustawy prawo wodne pozwolenie wodnoprawne jest wymagane tylko na zanieczyszczone wody opadowe - traktowane jako ścieki. Nie ma chyba wymagania uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na odprowadzanie wód do wód lub do ziemi (nie wiem jak traktować odprowadzanie do stawu/sadzawki).

3. Czy jeśli jest projekt budowlany na wykonanie kanalizacji i wylotu to należy zalegalizować takie wyloty w przypadku braku pozwolenia na wyk. urządzeń wodnych ? Czy możliwe było uzyskanie w ogóle pozwolenia na budowę jeśli nie było pozwolenia na wykonanie urządzenia wodnego (wylotu ścieków - do stawu/sadzawki). Czy wystarczy samo pozwolenie na budowę i załatwia sprawę legalizacji wyk. urządzenia wodnego - wylotu. Wyloty wykonane w 2012r.

4. Czy jeśli działka została zakupiona ze stawem/sadzawką to również obecny właściciel działki ze stawem/sadzawką ma obowiązek zalegalizować wykonanie tego urządzenia wodnego ? Staw powstał naturalnie przed 1975 rokiem. Nikt go specjalnie nie wykonywał.

5. Czy jest podstawa prawna na odejście od legalizacji urządzenia wodnego - wykonane w 1974 i 1975r. ? Wydaje mi się, że ustawa prawo wodne z 01.01.1975 z automatu legalizowała wyk. urządzenia wodne przed tą datą - jednak nie mogę znaleźć podstawy prawnej.

Bardzo proszę o odp. na powyższe tematy. Z góry dziękuję za pomoc.

Temat: Pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie ścieków opadowych

Wima,
wykonuje aktualnie operat wodnoprawny na odprowadzanie wód opadowych i ścieków przemysłowych do środowiska - cieku. Wody opadowe i ścieki przemysłowe są odprowadzane jednym i tym samym wylotem do cieku (wód).

Proszę o podpowiedź jak w takiej sytuacji powinny być nazwane takie ścieki (opisowo nazywam te przemysłowe technologiczne z funkcjonowania Zakładu) oraz opadowe.

Jak prawidłowo określić dopuszczalne parametry - zgodnie z zał. nr 4 do Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 18 listopada 2014r. w sprawie warunków jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (Dz. U. 2014, poz. 1800) czy też należy podzielić je przez 2 zgodnie z § 7.6 niniejszego rozporządzenia.

Oraz w jaki sposób te ścieki powinny być badane - raz na pół roku, próbka zmieszana z 3, czy co 2 miesiące średniodobowo ?

Proszę o podpowiedź.

Pozdrawiam,
Asia



Wyślij zaproszenie do