Katarzyna Bulanda gospodarka komunalna
konto usunięte
Temat: magazynowanie śniegu
Wozić jak wozić, a co dalej? Po roztopieniu, śnieg taki staje się typowym ściekiem deszczowym ze wszelkimi tego konsekwencjami prawnymi.Irmina Grzegrzółka Tłumacz PL-ANG-IT
Temat: magazynowanie śniegu
Póki leży jest jednak odpadem, w dodatku przy odpowiednim poziomie zanieczyszczenia może nawet niebezpiecznym, co wymagałoby odpowiedniego przygotowania miejsca do składowania (myślę tu głównie o olejach odpadowych, skoro mówimy o śniegu zwiezionym z miasta).Natomiast jak już się roztopi, to faktycznie przechodzimy do tematu ścieków.
konto usunięte
Temat: magazynowanie śniegu
Pani Irmino... większej bzdury dawno na tym forum nie czytałem.Irmina Grzegrzółka Tłumacz PL-ANG-IT
konto usunięte
Temat: magazynowanie śniegu
Konkretnie to proszę podać podstawę prawną, która zanieczyszczony śnieg (wodę opadową w formie tymczasowo zestalonej) przeznaczony do spławienia do środowiska na terenie oczyszczalni ścieków, zwalnia z prawnej definicji ścieków zawartej w art. 9 ust. 1 pkt. 14 lit. c i d ustawy Prawo Wodne. Nie znajdzie Pani takiej podstawy, bo jej po prostu nie ma. A wówczas obowiązuje art. 2 pkt. 8 ustawy o odpadach.Inną bzdurą, jest zapis: "przy odpowiednim poziomie zanieczyszczenia może nawet niebezpiecznym". A jakiż to jest ten poziom zanieczyszczeń i gdzie on jest wykazany w katalogu odpadów aby móc dyskutować dodanie statusu "niebezpieczny" ?Ten post został edytowany przez Autora dnia 30.11.15 o godzinie 16:49
Irmina Grzegrzółka Tłumacz PL-ANG-IT
Temat: magazynowanie śniegu
Powołane przez Pana przepisy odnoszą się do WÓD opadowych, roztopowych i odciekowych. Jest to w nich wyraźnie określone i nie widzę tutaj możliwości rozszerzania wykładni na śnieg czy "formę tymczasowo zestaloną", choćby z uwagi na zasadę racjonalności ustawodawcy. Możemy podyskutować, jeśli znajdzie się jakieś orzecznictwo w tym temacie.Natomiast zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 6 do odpadów zalicza się "każdą substancję lub przedmiot, których posiadacz pozbywa się, zamierza się pozbyć lub do których pozbycia się jest obowiązany". Nie widzę powodów, dla których definicja ta nie miałaby obejmować śniegu w sytuacji opisanej na początku posta. Taki zebrany z miasta śnieg będzie oczywiście zanieczyszczony solanką, odchodami zwierzęcymi, piaskiem oraz substancjami generowanymi przez pojazdy, w tym olejami odpadowymi, które same w sobie zaliczane są do odpadów niebezpiecznych. Ich składowanie jest z kolei obostrzone dodatkowymi wymogami prawnymi. Stąd sugestia zbadania sprawy pod tym kątem.
Kwestia włączenia dodatkowych wymagań z zakresu ochrony środowiska w przypadku przekroczenia określonego "progu" zanieczyszczenia nie jest w szeroko pojętym prawie ochrony środowiska jakimś egzotycznym zjawiskiem. Ten temat również jest do sprawdzenia - nie zamierzałam udzielać tutaj pełnej porady prawnej, a jedynie wskazać kierunki analizy.
Na marginesie, wydaje mi się, że z kwestią ścieków w postaci wód roztopowych oczyszczalnia jest w stanie uporać się sama; w moim rozumieniu pytanie początkowe dotyczy jednak składowania śniegu w postaci, w jakiej zostanie on przywieziony (stałej). Ale tę kwestię powinna ewentualnie wyjaśnić p. Katarzyna.
konto usunięte
Temat: magazynowanie śniegu
A to śnieg nie jest wodą? Czy definicja z Prawa Wodnego mówi coś o formie fizycznej ścieku? Śnieg jest typową woda opadową i właśnie powoływanie się na racjonalność ustawodawcy należałoby tu wskazać. Ściekiem stanie się w określonych przypadkach, jak ten opisywany w niniejszym wątku. Ponadto aby cokolwiek uznać za odpad, należy zdefiniować sposób dalszego z nim postępowania, szczegółowo wymieniony w art. 17 ustawy o odpadach. Byłaby Pani tak uprzejma wskazać czy mamy tu do czynienia z:- przygotowywaniem do ponownego użycia;
- recyklingiem;
- innymi procesami odzysku;
- unieszkodliwianiem.
I nadal poproszę o wskazanie podstawy prawnej pozwalającej na uznanie substancji będącej docelowym ściekiem, za odpad. Bo ja podstawę prawną, iż tak być nie może, wskazałem.
http://www.samorzad.lex.pl/czytaj/-/artykul/podstawy-p...
http://www.sm.poznan.pl/mim/straz/co-zrobic-ze-sniegie...
Katarzyna Bulanda gospodarka komunalna
Temat: magazynowanie śniegu
śnieg bedzie składowany....sam sobie stopnieje, kwestia czy mogę te roztopy wprowadzić do deszczówki, czy powinnam je odprowadzić do kanalizacji. Mam na terenie plac. jedna jego częśc odprowadzona jest do kanalizacji , a druga do deszczówki. i nie wiem na której częsci mam go przetrzymać by sobie stopniał :)konto usunięte
Temat: magazynowanie śniegu
Sprawa jest prosta.Art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków: "Zabrania się wprowadzania ścieków bytowych i ścieków
przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych przeznaczonych do odprowadzania
wód opadowych, a także wprowadzania ścieków opadowych i wód drenażowych do
kanalizacji sanitarnej".
Tak więc wyłącznie deszczówka.
Irmina Grzegrzółka Tłumacz PL-ANG-IT
Temat: magazynowanie śniegu
Odnosząc się do podesłanych linków: portal straży miejskiej potraktowałabym jako średnio wiarygodne źródło wiedzy z zakresu prawa. Natomiast jeśli chodzi o tekst K. Gruszeckiego, zwracam uwagę na ten fragment: "W praktyce oznacza to, że z punktu widzenia obowiązujących standardów prawnych śnieg i lód z racji swoich właściwości fizycznych nie są traktowane ani jako klasyczny odpad, ani jako ściek". Możemy dyskutować, czy to jest uwaga trafna, czy nie, natomiast w świetle tej wypowiedzi moja pierwotna uwaga co do kwestii klasyfikacji śniegu jako odpadu nie jest "bzdurą", jak to był Pan uprzejmy podsumować na samym początku, a problemem, który jest dyskutowany na szerszym forum.Pozwolę sobie również podsunąć ciekawe linki:
http://www.srodowisko.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/rada...
http://www.inzynierka.pl/inzynierka/?p=1547 - akapit 4.
Dobrze byłoby też poszperać w orzecznictwie europejskim, może coś by się znalazło w tym temacie. Ale skoro autorce pytania chodziło jedynie o wybór rodzaju kanalizacji, to sprawa jest w tym momencie czysto akademicka.
konto usunięte
Temat: magazynowanie śniegu
Użyłem tak mocnych słów, bo też i Pani stanowczo i jednoznacznie określiła śnieg jako odpad, "może nawet niebezpieczny". Tekst Gruszeckiego jasno dowodzi, że śnieg w formie zestalonej w żadnym przypadku odpadem nie jest. Śnieg roztopiony może stać się ściekiem, co stanie się w niniejszym przypadku po jego roztopieniu i odprowadzeniu do środowiska poprzez system kanalizacji deszczowej. Więc jak sama Pani widzi, śnieg nie jest odpadem, a już na pewno nie niebezpiecznym.PS. Artykuł z portalu "inzynierka.pl" jest jeszcze bardziej infantylny od tekstu ze strony straży miejskiej ;-)
Następna dyskusja: