Krzysztof Kręciproch

Krzysztof Kręciproch Własciciel,
ProSilence

Temat: Legalizacja przydomowej oczyszczalni ścieków

Witam

Mam pewne pytanie. Otóż znajomi w latach 90 budując dom założyli przydomową oczyszczalnię ścieków z systemem rozsączającym (była to jedna z pierwszych instalacji tego typu w mieście). W ówczesnym czasie brak było przepisów regulujących tę kwestię, a projekt budowlany przewidywał budowę dwóch szamb wybieralnych (oczyszczalnia obecnie obsługuje dwa budynki, czy jej zdolność "produkcyjna" jest kilka razy większa - wówczas były to jedyne oczyszczalnie dostępne na rynku, więc nikt się nie przejmował "przewymiarowaniem").
W chwili obecnej teren został skanalizowany, a mieszkańcy mają obowiązek przyłączenia się do kanalizacji, chyba że posiadają własne oczyszczalnie ścieków, i .... no właśnie. Budynek jest częściowo oddany do użytkowania. Część z oczyszczalnią nie jest oddana do użytkowania a projekt budowlany i pozwolenie nie obejmuje oczyszczalni (w czasach budowy urząd nie chciał tykać tego tematu, bo była to "nowość").

Moje pytanie dotyczy sposobu legalizacji takiej oczyszczalni, bo na przestrzeni lat okazuje się, że jest to rozwiązanie spełniające wszystkie wymagania użytkowników i nie chcą się podłączać do kanalizacji. Może w ramach inwentaryzacji powykonawczej? Nie znam przepisów dotyczących budowy budynków mieszkalnych - są inne niż w przypadku przemysłówki, poza tym przemysłówka, z którą do tej pory miałem do czynienia, była prowadzona "po bożemu".

pozdrawiam
Mirosław Bachorz

Mirosław Bachorz specjalista ds.
ochrony środowiska

Temat: Legalizacja przydomowej oczyszczalni ścieków

Witam,

nie będą musieli się Państwo przyłączyć do kanalizacji, "jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych" art 5 ust 1 pkt 2 ustawa z dnia 13 września 1996 r.o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 236, poz. 2008 z późn. zm.)

I tu pojawia się pytanie o jakie przepisy odrębne chodzi i co jest w nich napisane, w mojej opinii (wymyślając na szybko) do tych wymogów należy:
- dokonanie zgłoszenia eksploatacji oczyszczalni albo uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego na odprowadzanie ścieków (ustawa Prawo wodne; zwykłe korzystanie z wód, ustawa Prawo ochrony środowiska; zgłoszenie eksploatacji oczyszczalni),
- odpowiednio wysoki poziom skuteczności oczyszczania ścieków przez oczyszczalnie oraz dokonywanie okresowej kontroli skuteczności oczyszczania (ustawa Prawo wodne, rozporządzenie w sprawie wymogów jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi),
- zlokalizowanie oczyszczalni zgodnie z przepisami budowlanymi (ustawa Prawo budowlane, rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie).

Trochę inny pogląd co do zakresu wymogów można znaleźć tu: Opinia prawna w przedmiocie warunków realizacji obowiązku przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej - http://www.forum-wodociagi.pl/index.php?req=prawo_pora...

Nie zmienia to jednak faktu, że użytkowana przez was oczyszczalnia powinna spełniać wymogi formalne (zgłoszenie - pozwolenia, kontrola sprawności) oraz wymogi techniczne, przypisane do tego typu obiektów (patrz opinia).

Jeżeli w dokumentach będzie wszystko w porządku tzn. oczyszczalnia spełniać będzie prawidłowo swoją funkcję, wówczas nie ma podstaw, żeby zmusić was do wpięcia się do kanalizacji. Bo w końcu w przepisie tym chodzi o to, żeby ścieki były prawidłowo oczyszczane i odprowadzane, a ten cel można osiągnąć zarówno stosując rozwiązania indywidualne (własna oczyszczania)jak i rozwiązania zbiorowe (kanalizacja i ścieki do dużej komunalnej oczyszczalni).

I tu pojawia się pytanie, czy spełniamy wymogi i ile będzie kosztowało ich spełnienia, a ile będzie kosztowało wpięcie się do kanalizacji i płacenie za ścieki przez lata...

Temat: Legalizacja przydomowej oczyszczalni ścieków

U mnie nie było żadnego problemu http://weneo.pl/kilka-slow-o-przydomowych-oczyszczalni... wszystko odbyło się bez komplikacji.

Temat: Legalizacja przydomowej oczyszczalni ścieków

Oczyszczalniami zajmuje się firma z miejscowości Cisowa na Jurze Krakowsko – Częstochowskie - http://cisowa.com. Temat podejmowali nim jeszcze w Polsce był popularny więc doświadczenie jest na pewno pomogą dobrać instalację do potrzeb.



Wyślij zaproszenie do