Mirosław Bachorz

Mirosław Bachorz specjalista ds.
ochrony środowiska

Temat: Jak chronić drzewa na budowie

Jeżeli na terenie firmy planowane są prace budowlane, wymiana podziemnych instalacji lub tymczasowe gromadzenie na trawniku materiałów budowlanych, powinieneś zapytać wykonawcy, jak będą chronione znajdujące się w pobliżu drzewa.

Nie powinieneś zadowalać się odpowiedzią kierownika robót: „Panie kochany, drzewkom nic się nie stanie” ani jego obietnicami: „Jak już się Pan tak upiera, zorganizuje parę desek i wezmę drut i za chwilę ładniutko opakuję te drzewka”.

Zapraszam do lektury: http://ekospecjalista.pl/?p=184

Pozdrawiam
Mirek Bachorz
Mariusz Włodarczyk

Mariusz Włodarczyk Specjalista ds.
ochrony środowiska
oraz ochrony
przyrody

Temat: Jak chronić drzewa na budowie

Witam,

Osobiście polecam BS5837:2005 Trees in Relation to Construction – Recommendations - 4 lata pracowałem w opraciu o wytyczne tychże norm w UK. Niezastąpione źródło wiedzy - w szczególności polecam wzory na określenie RPA's (root protection areas) - deski nie są wówczas potrzebne :)

Pozdrawiam,

Mariusz Włodarczyk
Mirosław Bachorz

Mirosław Bachorz specjalista ds.
ochrony środowiska

Temat: Jak chronić drzewa na budowie

Witam,

Dzięki za głos praktyka :-).

Dla szukających normy znalazłem w sieci, taki link: http://www.scribd.com/doc/80157540/BS-5837-Trees-in-Re...
Jest to jednak wersja normy z 2005 r.

PS.
Każdego, kto ma wolne 178 funtów zapraszam do zakupu wersji normy z 2012 r.
BS 5837:2012 Trees in relation to design, demolition and construction. Recommendations

http://shop.bsigroup.com/en/ProductDetail/?pid=0000000...

Pozdrawiam
Mirek Bachorz
Mariusz Włodarczyk

Mariusz Włodarczyk Specjalista ds.
ochrony środowiska
oraz ochrony
przyrody

Temat: Jak chronić drzewa na budowie

Jeszcze kilka słów od praktyka :)
BS 5837:2012 Trees in relation to design, demolition and construction. Recommendations to nowość w UK i nadal w fazie testów. Jest sporo zmian w stosunku do poprzedniej normy i na pewno ciekawe będą komentarze praktyków (arboriculturists), ale na to trzeba będzie jeszcze 'chwilę' poczekać. Trzeba zaznaczyć, że nowa norma była (przed jej wdrożeniem) długo konsultowana z organizacjami zajmującymi się ochroną drzew i spełnia chyba wszystkie zgłoszone przez nie postulaty (w mniejszym lub większym zakresie oczywiście).
Sugerowałbym jednak chwilowo rezygnację z drogiego zakupu nowej normy i chociażby częściowe wdrażanie poprzedniej tj. BS5837:2005. Przez wiele lat było to wystarczające narzędzie pozwalające na ochronę drzew w UK (o ile było stosowane, bo norma nie jest prawem i chociaż zalecana i przez większość organizacji / urzędów w UK 'wymagana', to z prawnego punktu widzenia nie można było narzucić jej stosowania). Należy sobie tylko życzyć aby podobne narzędzie było w Polsce w powszechnym użyciu, bo to co się dzieje na budowach to katastrofa - żeby nie szukać daleko - proszę przejść się na najbliższą budowę... w Warszawie polecam metro. Drzewa, owszem mają deski wokół pni i to w zasadzie wszystko w temacie. Te same drzewa są niejednokrotnie odkopane (lub okopane) do samego pnia, korzenie oczywiście odcięte (nieraz po 20 - 40% systemu korzeniowego) i potem zasypywane (lub stoją przez wiele tygodni w takim stanie). Choroby wszelkiego rodzaju gwarantowane, szok po odsłonięciu / uszkodzeniu korzeni i gwałtownej utracie wody gwarantowany = 5-10% szans na przeżycie. A utrata stabilności? Te drzewa będą po prostu zagrażały ludziom...
Pozdrawiam serdecznie,
Mariusz Włodarczyk



Wyślij zaproszenie do