konto usunięte

Temat: ISO 14001 Regulacje prawne

Witam

Mam pytanie: Jak w swoich firmach realizujecie spełnienie wymagania normy ISO14001 - dotyczącego Regulacji Prawnych ???

Jak na razie mam jedną koncepcję na ten temat, mianowicie - mam już listę wszelkich wymagań prawnych sporządzona przez firmę zewnętrzną teraz tylko pytanie jak dobrze przeprowadzić realizację zgodności, jak to rozwiązaliście u Siebie ???

W firmie "matce" rozpisują każdą ustawę, każde rozporządzenie na części pierwsze i zaznaczają które pkt. dotyczą działalności firmy a które nie.

Proszę o komentarze w tej sprawie :)
Dominika Prokop

Dominika Prokop Specjalista ds.
Ochrony Środowiska,
Fabryka Papieru
Mysz...

Temat: ISO 14001 Regulacje prawne

Witam,
Ja mam dokładnie taki sam problem...
Ciekawa jestem jak inni rozwiązują ten problem - bo ja sama się zastanawiam jak robić żeby było dobrze. Póki co też mam listę wymagań sporządzonych przez firmę zewnętrzną i nie mam pomysłu co z przeprowazeniem zgodnośći.
Tak więc z ciekawością czekam na komentarze innych :)

konto usunięte

Temat: ISO 14001 Regulacje prawne

Dominika a podzielisz się tą listą ??? Ja w zamian podeślę moją i mały bonus rozwiązania w innej firmie: m.natorski@eurenov.com
Mirosław Bachorz

Mirosław Bachorz specjalista ds.
ochrony środowiska

Temat: ISO 14001 Regulacje prawne

Witam,

dobrze opracowana lista wymagań prawnych powinna tłumaczyć z języka prawnego na język polski ;-) typowe konstrukcje norm prawnych spotykane w przepisach ochrony środowiska.

Norma prawna (wersja uproszczona)

adresat -> dyspozycja a jak nie zrobisz to --> sankcja

Adresat (np. wytwórca odpadów, podmiot korzystający ze środowiska, który coś tam coś tam)

Dyspozycja (np. zobowiązany jest prowadzić ewidencję odpadów, ma prowadzić rejestr o zakresie korzystania ze środowiska. Ewidencja, rejestr ma być prowadzona zgodnie ze wzorem z rozporządzenia ...)

Sankcja ( np. Kto nie prowadzi ewidencji poniesie kare grzywny)

Zatem jeżeli macie w ten sposób, z poszczególnych aktów prawnych, wypisane obowiązki waszej firmy to nie pozostaje wam nic innego jak te obowiązki przypisać do poszczególnych osób.

Kto robi? Co robi? W jakiej formie? W jakich terminach? W jaki sposób raportuje zrealizowanie zadania? Jak archiwizuje dokumenty? Od kogo otrzymuje dane? Komu przekazuje dane?

Do tej pory sprawa wydaje się prosta, ... a potem trzeba tylko doradzać, szkolić, auditować i dopingować osoby odpowiedzialne za spełnienie poszczególnych wymogów.

Z auditów powinno wam wynikać, czy zadania na najniższym szczeblu są realizowane, jeżeli tak jest to finalnie powinno to skutkować zgodnością z przepisami firmy jako całości. Choć czasem może być różnie ;-)


Pozdrawiam

Mirek BachorzMirosław Bachorz edytował(a) ten post dnia 01.04.10 o godzinie 13:36

Następna dyskusja:

Szkolenia z ISO 14001:2004




Wyślij zaproszenie do