Marcin S.

Marcin S. Biotechnolog,
mikrobiolog
środowiskowy/przemys
łowy

Temat: Definicja ścieków - problem do rozwiązania

Proszę o pomoc w rozwiązaniu następującego problemu:

Na terenie miasta istnieje przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne posiadające oczyszczalnię ścieków. Na terenie tego samego miasta działa zakład produkcyjno-usługowy posiadający na swoim terenie przyzakładową, niewielką oczyszczalnię ścieków, oczyszczającą ścieki pochodzące tylko i wyłącznie z tego zakładu. Na przyzakładową oczyszczalnię ścieków trafiają wody z toalet, umywalek, oraz wody pochodzące z mycia powierzchni hal i urządzeń. Do oczyszczalni nie są zrzucane ścieki z procesów technologicznych. Ścieki po oczyszczeniu są odprowadzane do rowu melioracyjnego, a nie do kanalizacji miejskiej przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego.

Proszę o pomoc w zdefiniowaniu jakie ścieki w rozumieniu ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków są wytwarzane przez zakład produkcyjno-usługowy? Jakie ścieki powstaną jeżeli, do wyżej opisanych ścieków zostaną doprowadzone ścieki z procesów technologicznych?

Poniżej zamieszczam cytaty z ustawy:

• ścieki bytowe – ścieki z budynków mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego oraz użyteczności publicznej, powstające w wyniku ludzkiego metabolizmu lub funkcjonowania gospodarstw domowych oraz ścieki o zbliżonym składzie pochodzące z tych budynków;
• ścieki komunalne – ścieki bytowe lub mieszaninę ścieków bytowych ze ściekami przemysłowymi albo wodami opadowymi lub roztopowymi, odprowadzane urządzeniami służącymi do realizacji zadań własnych gminy w zakresie kanalizacji i oczyszczania ścieków komunalnych;
• ścieki przemysłowe – ścieki, niebędące ściekami bytowymi albo wodami opadowymi lub roztopowymi, powstałe w związku z prowadzoną przez zakład działalnością handlową, przemysłową, składową, transportową lub usługową, a także będące ich mieszaniną ze ściekami innego podmiotu, odprowadzane urządzeniami kanalizacyjnymi tego zakładu;

Od prawidłowego zdefiniowania rodzaju ścieków, zależą później normy, które musi dany ściek spełniać. Np. ścieki bytowe odprowadzana do ziemi muszą mieć oznaczone ChZT, BZT5 i zawiesinę. Natomiast ścieki przemysłowe tych wskaźników powinny mieć już więcej. Każde oznaczeni wiąże się z dodatkowymi kosztami i warto byłoby uniknąć robienia analiz, które nie są wymagane.

konto usunięte

Temat: Definicja ścieków - problem do rozwiązania

Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków nie bardzo ma tu zastosowanie, wszak zakład nie wprowadza tych ścieków do kanalizacji komunlnej gminy tylko podczyszcza i wyprowadza własnym systemem do gruntu (rowu melioracyjnego). Prawidłowej definicji szukałbym tu w ustawie prawo wodne (tekst jednolity: Dz. U. z dnia 9 lutego 2012 r., poz. 145), której art. 9, ust.1, pkt. 14, 15, 16 i 17 szczegółowo definiuje poszczególne rodzaje ścieków /fakt że definicja z obu ustaw jest dość zbieżna/.
Moim zdaniem art. 9, ust.1, pkt. 17 PW jasno wskazuje, że jeśli ścieki są odprowadzane własnym systemem zakładu a nie kanalizacją komunalną, to zawsze należy je klasyfikować jako ścieki przemysłowe, niezależnie od składu chemicznego. Także dodanie do nich ścieków z procesu technologicznego, nie spowoduje zmiany kwalifikacji prawnej tych ścieków. Proszę także zwrócić uwagę na specyficzną sytuację odbiornika ścieków jakim jest rów melioracyjny. Zgodnie z prawem wodnym, wprowadzanie ścieków do urządzeń wodnych traktowane jest jak wprowadzanie do gruntu, a to obwarowane jest innymi ograniczeniami i zakazami, niż wprowadzanie ścieków do wód.
Michał Paca

Michał Paca Robię rzeczy, które
czuję, że mają
znaczenie dla moich
pr...

Temat: Definicja ścieków - problem do rozwiązania

Zgadzam się z Adamem.
W niektórych naszych pozwoleniach jest napisane tak: ścieki przemysłowe (jako mieszanina ścieków bytowych i przemysłowych).

Następna dyskusja:

Legalizacja przydomowej ocz...




Wyślij zaproszenie do