Dominik W.

Dominik W. Prezes Zarządu,
Ecotech Polska Sp. z
o.o.

Temat: Decyzja środowiskowa

Witam serdecznie. Chciałbym poradzić się w pewnej kwestii, bo ostatnio trochę "wypadłem" z przepisów. Mam pewną inwestycję. Firma kupiła teren. Chce tam wyburzyć budynek i otworzyć małą fabrykę chemiczną. Oczywiście z uwagi na inwestycję obligatoryjnie mieści się w zakresie raportu oddziaływania. Na wyburzenie budynku trzeba uzyskać decyzję środowiskową - to na podstawie karty informacyjnej przedsięwzięcia. Na etapie WZiZT potrzebna jest kolejna decyzja środowskowa - tu potrzebny jest raport. Następnie na samą budowę potrzebna jest decyzja środowiskowa - tu potrzebny jest raport. Do tego firma ma pozwolenie zintegrowane i chciałby je rozszerzyć na ten nowy zakład...i tu znowu dochodzimy do kolejnego raportu... Czy tak wygląda droga administracyjna? Jak coś takiego w jak najbardziej prosty sposób "ugryść"?
Krzysztof Kręciproch

Krzysztof Kręciproch Własciciel,
ProSilence

Temat: Decyzja środowiskowa

Nie wiem dlaczego przed wybużeniem chce Pan uzyskiwać decyzję środowiskową. Z moich doświadczeń wynika to tak: wyburzenie obiektu jest elementem inwestycji i wchodzi w zakres pozwolenia na budowę.

Zgodnie z art. 72 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska i ocenach oddziaływania na środowisko, decyzję środowiskową wydaje się m.in. przed uzyskaniem decyzji o WZIZT. W związku z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do grupy I, do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej załącza się raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko (tzn. automatycznie prowadzone jest postepowanie w sprawie oceny oddziaływania na środowisko - dla grupy II postepowanie takie jest wszczynane z chwilą nałożenia postanowienia o koniecznosci sporządzenia raportu. Należy tu podkreślić, że postepowanie ws. wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach i postepowanie ws. oceny oddziaływania na środowisko to nie to samo !!!).
Zgodnie z art. 77 warunki realizacji przedsięwzięcia powinny być uzgodnione z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska, który w postanowieniu może (ale nie musi !!!) nałożyć obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko na etapie wydania decyzji o pozwoleniu na budowę.
Zgodnie z art. 80 decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach musi uzględniać stanowisko regionalnego dyrektora ochrony środowiska.
Zgodnie z art. 88 (jeżeli obowiązek przeprowadzenia ponownej oceny oddziaływania na środowisko został nałozony w decyzji środowiskowej) inwestor składa wniosek o przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko, dołącczając do niego raport o oddziaływaniu na środowisko, do organu wydającego decyzję o pozwoleniu na budowę.
Zgodnie z art. 89 pozwolenie na budowę jest uzgadniane z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska (uzgodnienie decyzji o pozwoleniu na budowę ma formę postanowienia - art. 90).

Po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na budowę można rozpocząć starania o zmianę pozwolenia zintegrowanego - ale już, rzecz jasna, w odrębnym postepowaniu, określonym w "starym" POŚ. I nie mówimy tu o "raporcie", bo wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu zintegrowanym ma ściśle określoną formę - faktem jest, że wniosek ten, to znowu znaczne opracowanie, często przerastające "grubością" raport, ale zakres tej dokumentacji jest odmienny !!!

Mam nadzieję, że udało mi się coś trochę wyjaśnić.Krzysztof Kręciproch edytował(a) ten post dnia 23.01.09 o godzinie 13:04
Dominik W.

Dominik W. Prezes Zarządu,
Ecotech Polska Sp. z
o.o.

Temat: Decyzja środowiskowa

Ok Dziekuje bardzo. Przejaśniło mi się. Na spokojnie przestudiowałem sobie jeszcze Ustawę i wyklarowało mi się zagadnienie w całości.
Pozdrawiam



Wyślij zaproszenie do