Katarzyna Bulanda

Katarzyna Bulanda gospodarka komunalna

Temat: azot w ściekach

Witam
mam problem a azotem w mojej oczyszczalni. od miesiąca mam podwyższony azot ogólny, próbowałm manewrowac tlenem jednak nie przyniosło to efektów. czy ktos moze mi pomóc?

konto usunięte

Temat: azot w ściekach

Myślę że przydałoby się nieco więcej informacji;-)
Katarzyna Bulanda

Katarzyna Bulanda gospodarka komunalna

Temat: azot w ściekach

azot og na wlocie 69,6
azot azotanowy 24,5
azot amonowy 33,3
wart redox od minus 359 do minus 110
temp scieków w reaktorze 16 st
wartośc tleny około 2,5
Katarzyna Bulanda

Katarzyna Bulanda gospodarka komunalna

Temat: azot w ściekach

pH 7,5
osad kondycyjnie dobry

konto usunięte

Temat: azot w ściekach

Oczyszczalnia przydomowa czy kontenerowa ELIOT 2 ? ;-))
Katarzyna Bulanda

Katarzyna Bulanda gospodarka komunalna

Temat: azot w ściekach

sbr
Michal Rajtor

Michal Rajtor Kadra Managerska

Temat: azot w ściekach

Oto artykuł którego doszukałem się w tym temacie, być może będzie pomocny:

"W technologii oczyszczania ścieków funkcjonuje wiele systemów biologicznego usuwania azotu, dobór tych metod powinien zostać dokonany przez technologa ścieków, w zależności od charakterystyki ścieków (ich obciążenia ładunkami organicznymi i biogennymi), zastosowanego układu oczyszczania, jak też zakładanego stopnia reedukacji lub spełnienia wymagań stężeniowych określonych w pozwoleniu wodnoprawnym. Bez znajomości problemów zachodzących na opisanej oczyszczalni trudno wskazać konkretne rozwiązania, jak też rodzaj preparatów dla wspomagania zastosowanych procesów technologicznych. Kontenerowe biologiczno–mechaniczne oczyszczalnie ścieków pracujące na zasadzie osadu czynnego mogą występować jako przepływowe lub sekwencyjne tzw. SBR. Z praktyki wynika, że związki zawierające azot na ogół są dobrze usuwane ze ścieków za pomocą metod biologicznych opartych na sekwencji reaktorów/komór: beztlenowej, atoksycznej i tlenowej. Zachowanie układu: faza tlenowa – faza atoksyczna zapewnia warunki dla wytwarzania azotanów (V) podczas nitryfikacji w warunkach tlenowych oraz ich redukcję do azotu gazowego podczas denitryfikacji w warunkach atoksycznych. Takie procesy zachodzą przy stasowaniu sekwencyjnych reaktorów biologicznych (typu SBR-y).
Należy jednocześnie zauważyć, że intensyfikacja procesów denitryfikacji jest zależna od ilości łatwo przyswajalnych związków organicznych w ściekach surowych, co oznacza, że powinno zostać zachowane odpowiednie zapotrzebowanie na węgiel organiczny. W przypadku niekorzystnej proporcji węgla organicznego do azotu można zastosować różne rozwiązania, jednym z nich jest wprowadzanie do komór osadu czynnego ścieków o wyższej zawartości zawiesin (można wtedy skrócić czas przetrzymywania ścieków w osadniku wstępnym lub całkowicie go wyeliminować). Innym rozwiązaniem zmierzającym do obniżenia zawartości w odprowadzanych ściekach może być zastosowanie w układzie z denitryfikacją wstępną dodatkowej (wewnętrznej) recyrkulacji osadu. Dla poprawy procesów denitryfikacji można także dozować do reaktorów biologicznego oczyszczania zewnętrzne źródła węgla (preparaty), bądź też stosować biopreparaty niezbędne do usuwania azotu w ściekach (zawierające bakterie Nitrosomonas i Nitrobacter). Na krajowym rynku obecnych jest wielu producentów tego rodzaju środków, o doborze odpowiedniego preparatu powinien zadecydować technolog znający zarówno jakość ścieków surowych, procesy zachodzące na danej oczyszczalni oraz parametry jakościowe na zrzucie oczyszczonych ścieków."

artykuł autorstwa Ewy PiętkowskiejMichal Rajtor edytował(a) ten post dnia 24.10.12 o godzinie 20:14

Następna dyskusja:

przekroczony azot amonowy n...




Wyślij zaproszenie do