Szymon C.

Szymon C. Technolog

Temat: Wskaźniki zdolności procesu

Witam,

od niedawna, na tą chwilę tylko próbnie, pracuję w firmie nad obliczaniem wskaźników zdolności procesu Cp, Cpk, Pp i Ppk. Aby podejść do problemu w sposób kompletny zacząłem szukać w internecie informacji w jaki sposób należy to robić, zaznaczam że nie mam żadnego doświadczenia w tym temacie. Podczas poszukiwać natknąłem się na różne wzory dla tych samych wskaźników i sam już nie wiem z czego powinienem korzystać.

W pliku poniżej przedstawiam przykładową tabelę 30 pomiarów podzieloną na 3 podgrupy (x1, x2, x3) i sposób w jaki obliczam powyższe wskaźniki. Proszę o sprawdzenie czy obliczenia przeprowadzam poprawnie.

http://www.sendspace.com/file/wve7ti

Proszę również o wszelkie uwagi odnośnie moich obliczeń.

Pozdrawiam,
Szymon
Robert Kalka

Robert Kalka Przedsiębiorca,
pasjonat.

Temat: Wskaźniki zdolności procesu

Twoje dane, w moim programie.
- Cp, Cpk

Obrazek


- Pp, Ppk

Obrazek


Jak widzisz stosuję tę samą metodologię (średnie R lub średnie S przy Cp i Populacja przy Pp) i całe moje 20 letnie doświadczenie mówi mi, że właśnie tak powinno się to robić. Czyli moim zdaniem robisz dobrze

Przy badaniu partii próbnej (Pp i Ppk) zbieranych jest kilkaset pomiarów w jednym ciągu (detal po detalu). Dość sztuczne było by dzielenie tych pomiarów na podgrupy i liczenie średniego R czy S, bo jest to przecież jedna zbiorowość, obserwowana w miarę jednorodnych warunkach.

Różnice w wartościach wskaźników mogą wynikać z dokładności obliczeń (liczba miejsc po przecinku).

Jeżeli chcesz się pobawić, darmową wersję programu znajdziesz tu: SNAP Line - SPCTen post został edytowany przez Autora dnia 18.11.13 o godzinie 14:17
Szymon C.

Szymon C. Technolog

Temat: Wskaźniki zdolności procesu

Bardzo dziękuję za odpowiedź i program, wypróbuję na pewno.

Mam jeszcze jedno pytanie, a raczej chciałbym się upewnić.
Czytałem, że przy procesie stabilnym wskaźniki Cp i Cpk powinny być większe od Pp i Ppk jednak w moim przykładzie jest odwrotnie. Czy podczas badania większej populacji, przy podobnym jak tutaj rozstępie, powyższe wskaźniki będą poprawne tzn. Cp, Cpk > Pp, Ppk, bo wydaje mi się, że powyższy proces możemy zaliczyć do zdolnego i stabilnego.Ten post został edytowany przez Autora dnia 18.11.13 o godzinie 14:36
Robert Kalka

Robert Kalka Przedsiębiorca,
pasjonat.

Temat: Wskaźniki zdolności procesu

Słyszałem o zasadzie Cm>Cp.

Z jednej strony, Pp w stosunku do Cp jest badaniem krótkookresowym. Dzięki temu eliminowany jest wpływ na proces czynników zewnętrznych, które najczęściej powodują spadek wartości wskaźników. Więc Pp>Cp
Z drugiej strony, do liczenia Pp stosuje się odchylenie populacji, a przy Cp odchylenie z rozstępów. Dla tego samego zestawu danych S populacji będzie większe niż S z R, więc Cp>Pp.
Z trzeciej strony, specjalnie bym się tym nie przejmował. Jeżeli badasz partię próbną i uzyskujesz odpowiednio wysokie wskaźniki, to masz racjonalne podstawy do pełnego uruchomienia procesu. A jak już prowadzisz proces, to musisz dbać, aby Cp było na odpowiednim poziomie.

Trochę mało danych aby mówić o zdolności i stabilności, ale tak, jeżeli zamykamy analizę na 30 pomiarach, to to co widzimy na karcie świadczy o tym, że proces jest zdolny i stabilny.
Szymon C.

Szymon C. Technolog

Temat: Wskaźniki zdolności procesu

Jeszcze raz dziękuję za szczegółowe wyjaśnienie.
Pozdrawiam

Następna dyskusja:

karty kontrolne a analiza z...




Wyślij zaproszenie do