Temat: SPC w produkcji jednostkowej

Witam,
piszę właśnie pracę dyplomową dotyczącą metod SPC w produkcji jednostkowej. Chcę przeanalizować stabilność kilku procesów w firmie produkującej urządzenia z blach. Stąd pytanie, kiedy metody SPC są uzasadnione w produkcji jednostkowej ? Jakie karty zastosować ?
Do tej pory myślałem o karcie IX-MR, bądź karcie do krótkich serii x-R. Z tą drugą jest jednak taki problem, że w produkcji tej nie występują nawet krótkie serie, więc moją jedyną nadzieją pozostają chyba karty o ilości próbek równej 1. Czy są może jakieś inne sposoby ?
Robert Kalka

Robert Kalka Przedsiębiorca,
pasjonat.

Temat: SPC w produkcji jednostkowej

Karty z licznością próbki 1 nie rozwiązują twojego problemu. Podobnie jak inne typy kart, stosuje się je przy kontroli procesów "masowych", ale gdy kontrola jest "kosztowna".

Ze względu na dodatkowy opis pomiaru (każdy kolejny pomiar może dotyczyć zupełnie innego typu wyrobu, więc warto go dodatkowo opisać), karty z licznością próbki 1 będą jak najbardziej wskazane, ale z niewielką zmianą.

Zmiana ta polega na przekształceniu pomiaru z zakresu tolerancji w zakres 0 i 1 (lub rzadziej w -1 i 1). Jest to dość proste przekształcenie, np. gdy:
TG=10 to TGt=1
TD=2 to TDt=0
P=5,34 to Pt=0,4175 (P-TD)/(TG-TD)

lub

TG=20 to TGt=1
TD=5 to TDt=0
P=11,65 to Pt=0,443 (11,65-5)/(20-5)

gdzie t oznacza wartość transformowaną.

Dzięki transformacji, wszystkie wyniki masz w przedziale od 0 do 1 i możesz nanieść je na jedną kartę, liczyć dla nich wskaźniki zdolności, itp.

Oczywiście elementem kluczowym metody jest "łączenie" danych (czy i jakie dane można traktować jako "podobne"). Gdy na tej samej maszynie, tniesz blachy na podobną szerokość (te same noże, trochę inny rozstaw), to prawdopodobnie dane możesz traktować jako obraz stabilności procesu cięcia.

Mam nadzieję, że opisałem to zrozumiale.

Temat: SPC w produkcji jednostkowej

Dziękuję za odpowiedź.
Jeśli dobrze rozumiem, opisana przez Pana metoda pozwoli mi na analizę jednego procesu, nawet jeśli dokonywana jest podczas niego obróbka różnych elementów, tak ?
Mam tylko pytanie czy TG i TD dotyczą granic specyfikacji (określonych przez zleceniodawcę) czy granic ostrzegawczych wyznaczonych z +/- 3 sigma ? Jeśli tych pierwszych to czy uzyskane w ten sposób wyniki na karcie określą stabilność procesu czy może tylko zdolność do spełnienia wymagań tolerancyjnych (a może oba) ?
I czy metoda ta ma może jakąś nazwę, żebym mógł poczytać więcej o jej stosowaniu ?
Robert Kalka

Robert Kalka Przedsiębiorca,
pasjonat.

Temat: SPC w produkcji jednostkowej

TAK, dzięki transformacji pomiarów z ich naturalnych tolerancji w zakres 0, 1 możliwa jest ocena stabilności procesu (nie detalu).

TG - Tolerancja Górna, TD - Tolerancja Dolna, linie kontrolne (+/- 3s) mogą być wyliczone z przetransformowanych danych pomiarowych.

Przy przezbrajaniu maszyny z detalu na detal, możemy uzyskać sytuację w której dla detalu A, przetransformowane dane wychodzą nam w pobliżu 0 (np 0,2), a dla detalu B w pobliżu 1 (np (0,92). Tak więc stabilności (wskaźniki Cp, Cpk) zbyt mocno zależą do wstępnych ustawień procesu, aby były one miarodajne.
Chyba że będziemy się bawić w prowadzenie karty ze zmienną licznością próbki, np:
1 próbka - pomiar 2 detali,
2 próbka - pomiar 6 detali,
3 próbka - pomiar 4 detali, itd.
Wtedy licząc odchylenie ze średniego rozstępu w próbce uzyskamy miarodajne wskaźniki (ucierpi jednak wiarygoność linii kontrolnych +/- 3s).

Na pomysł ten wpadłem przy okazji pisania pracy doktorskiej, ale ponieważ nie to było tematem pracy, specjalnie się w to nie zagłębiałem. Pewnie ktoś, gdzieś, kiedyś, wpadł na podobny pomysł i go "opatentował". Proponuję poszukać pod "Transformacja danych pomiarowych", "Normalizacja danych pomiarowych", itp.
Robert Kalka

Robert Kalka Przedsiębiorca,
pasjonat.

Temat: SPC w produkcji jednostkowej

Karta dla takich danych niżej:

Obrazek

Ostatni punkt karty to dane dla torerancji 22 i 0.
Przedostatni punkt katy to podobne dane ale dla tolerancji 12 i 0.
Jak widać, mimo iż dane są podobne, leżą w innym polu karty (5/12 >5/22)Ten post został edytowany przez Autora dnia 18.11.13 o godzinie 14:27

Temat: SPC w produkcji jednostkowej

Proszę mi powiedzieć czy dobrze odczytuję to zdjęcie.
Na kartach kontrolnych przedstawione są wyniki po zastosowaniu omawianej wyżej metody dla próbek o ilości 5 ? Jeśli tak to jak "Dane pomiarowe" mają się do wartości NOM, z której korzystamy przy obliczaniu wartości punktów, bo widzę że nie jest to średnia arytmetyczna ?
Robert Kalka

Robert Kalka Przedsiębiorca,
pasjonat.

Temat: SPC w produkcji jednostkowej

"Dane pomiarowe" w żaden sposób nie odnoszą się do wartości NOM.
Podobnie jak dane pomiarowe, wartość nominalną też możemy transformować. Przy tolerancjach 12;0 i nom=5, transformowany nom wynosi 0,416 (5/12). Przy tolerancjach 22;0 i nom=5, transformowany nom wynosi 0,227 (5/22).
Dla statystyki nominał jest nieistotny (nie występuje ani przy obliczaniu linii kontrolnych, ani przy obliczaniu wskaźników zdolności, ani w żadnych innych obliczeniach).

Następna dyskusja:

Karta SPC wartosci pojedync...




Wyślij zaproszenie do