Temat: Kiedy wdrażać SPC
Moja "przydługa" wypowiedź dotyczyła tematu wątku "Kiedy wdrażać SPC". Przedstawiełem "mój" sposób na sprawdzenie, czy warto wdrażać.
Oczywiście analiza kart kontrolnych na podstawie "obrazka", bez znajomości specyfiki procesów nie jest możliwa. Więc jeżeli chcemy analizować załączone karty, to niezbędne są przynajmniej następujące informacje:
- produkcja masowa, pomiar co około 30 minut,
- wysokość kart to tolerancja (choć zgodnie z zaleceniami, brak wartości na kartach),
- narzędzia pomiarowe z działką elementarną 0.1 mikrometra,
- pionowe kreski w punktach karty to rozstęp w próbce,
- próbka 5 elementowa.
- pomiar na wieloczujnikowym przyrządzie pomiarowym kalibrowanym na wzorcu co 50 sztukę.
Karta 1.
Z pewnością gdybym dobrze poszukał, znalazł bym przykłady "gorszych" procesów. Nie mniej proces, w którym pomiary skaczą po całej szerokości pola tolerancji trudno uznać za proces stabilny, a na pewno za zdolny (Cp z pewnością poniżej 1).
Karta 2.
Proszę pamiętać, iż "badamy" proces po fakcie - najlepiej przysłonić czymś prawą część karty i "ujawniać" kolejne punkty. Do "wyskoku" wszystko gra, coś się stało - "wyskok", pracownik zareagował, dalej wszystko gra. Proces jest pod kontrolą, bo pracownik prawidłowo reaguje na występujące w nim "rozregulowania". Przypominam, że pracownik nie miał do dyspozycji kart kontrolnych - tylko mierzył.
Karta 3.
Z uporem maniaka twierdzę iż sygnały typu run, trend, w większości przypadków nie powinny być traktowane jako objawy rozregulowania procesu. Trend jest zjawiskiem wręcz wbudowanym w prawie każdy proces - zużycie narzędzi. Run może być objawem świadomej decyzji o pozycjonowaniu pomiarów w określonym obszarze pola tolerancji (względy ekonomiczne, lepsza współpraca z częściami po montażu, itp.).
Na karcie wyraźnie widać, zmienność pomiarów w samej próbce, jak i pomiędzy próbkami (narzędzie działa). Ostatnią rzeczą której ten proces potrzebuje to jego regulacja.
Jak widać po objętości Naszej dyskusji, na pytanie:
Czy warto wdrażać SPC odpowiedź jest tylko jedna -
WATO - ileż nowych tematów do "spierania" się.
Robert Kalka edytował(a) ten post dnia 03.12.10 o godzinie 21:24