Temat: Ukończenie szkoły w zawodzie jako spawacz a odnawianie...
Po kolei:
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20000400470
Po pierwsze:
Rozdział 4 par. 27. Zgodnie z rozporządzeniem prace spawalnicze mogą wykonywać osoby posiadające: "Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia", albo "Świadectwo egzaminu spawacza" lub "książeczkę spawacza". Nie ma tu w ogóle mowy o jakiejkolwiek szkole.
Po drugie:
Książeczkę Spawacza dostaje się raz na całe życie, po ukończeniu kursu.
Po trzecie:
Certyfikat (Świadectwo egzaminu spawacza) spawacz otrzymuje po zdanym pozytywnie egzaminie zgodnie z normą (obecnie) EN 287-1 i jest zobowiązany do jego przedłużania co 2 lata przy założeniu 6 miesięcznych okresów "przejściowych", nie zależnie od zakresu certyfikatu.
Czyli, bez względu na to czy skończysz szkołę o profilu spawalniczym czy jakimkolwiek innym, zgodnie z polskim prawem, pomijając wymagania tzw. norm przedmiotowych aby móc wykonywać prace spawalnicze powinieneś:
- iść na szkolenie po którym dostaniesz zaświadczenie (myślę, że w tym wypadku autor miał na myśli prace spawalnicze typu np. cięcie gazowe), lub
- ukończyć kurs spawacza, po którym dostaniesz (bezterminowo) książeczkę spawacza, lub/i
- jechać do np. IS i poprosić o przeegzaminowanie zgodnie z EN 287-1.
Odpowiadając zatem na Twoje pytanie śmiem twierdzić, że zatrudniając się jako spawacz w tzw. firmie "garażowej" wystarczy, że będziesz szczęśliwym posiadaczem książeczki spawacza.
W tym wypadku nie jesteś zobowiązany do posiadania certyfikatu a zatem nie musisz go co 2 lata odnawiać. Książeczka jest w tym wypadku pewnym potwierdzeniem dla pracodawcy, że ma do czynienia z osobą zaznajomioną z procesem spawania również od strony BHP.
Jeżeli jednak masz większe ambicje i chciałbyś zatrudnić się w firmie produkującej konstrukcje "bardziej odpowiedzialne" to w tym wypadku powinieneś stać się posiadaczem certyfikatu wg normy EN 287-1 i postępować zgodnie z jej zapisami (podpisy co 6 m-cy, odnawianie co 2) nie zależnie od tego czy jest to papier na pachwiny czy na połączenia doczołowe. Ten wymóg wynika ściśle z norm przedmiotowych lub norm ISO (np. EN 3834). Zauważ jednak, że w takim przypadku wcale nie musisz posiadać książeczki spawacza!!!
Trochę to skomplikowane ale mam nadzieje, że zrozumiałe.