Temat: Snowboard w Himalajach, czyli Polak też potrafi
Dla interesujących sie snowboardem to bardzo znana postac,chlopak ma dopiero 23 lata a zwiedził pół świata chyba ze swoją deską.Wczoraj czytałem na jednym z portali o temtyce snow że w czerwcu jedzie m.in. z Jeremy Jonsem eksporować snowboardowo Antarktyde a w lipcu powraca znowu w Himalaje żeby zjechać z jakiejś mega ściany.Także panowie i panie czapki z głów dla tego młodego człowieka!!
Szczegóły lipcowego projektu przekopiowałem poniżej
"Nanga Parbat Snowboard Expedition 2010" będzie wyprawa pionierską, ponieważ nikt do tej pory nie zjechał jeszcze na snowboardzie ze szczytu słynną ścianą Diamir. Dlaczego? Ściana ta ma jedno z największych przewyższeń na Ziemi - ok. 4 tys. metrów! W lipcowym projekcie snowboardowym Marcinowi Jaskółce towarzyszył będzie m.in. Ryszard Pawłowski. Szczegóły wyprawy w czytaj więcej ...
CEL WYPRAWY
Nanga Parbat ( 8125 m n.p.m. ) -. Masyw Nanga Parbat jest najdalej na zachód wysuniętym ośmiotysięcznikiem Himalajów.Nazwa góry ma swój źródłosłów w sanskrycie i oznacza "Nagą Górę". Wśród miejscowej ludności używana jest również nazwa "Diamir", czyli "Król Gór", mimo że do Everestu, najwyższego szczytu Ziemi brakuje Nagiej Górze naprawdę sporo. Wraz z otaczającymi szczytami, Nanga Parbat tworzy grupę górską o tej samej nazwie, należącą do Himalajów Kaszmiru. Charakterystyczną rzeczą dla tej góry są olbrzymie tarasy lodowo-śnieżne, rozciągające się na wysokości około 7300-7500 metrów, występujące od północy i zachodu. Ponad nimi spiętrza się blok szczytowy, kulminujący w wierzchołku głównym. Masyw ograniczony jest potężnymi urwiskami, a największą ścianę stanowi południowa, wznosząca się 4500 metrów ponad doliną Rupal. Ważnym dla historii polskich podbojów góry jest skalno-lodowe urwisko zachodnie, wyrastające z Doliny Diamir. To właśnie tędy dwie wyprawy pod kierownictwem Andrzeja Zawady próbowały w latach 1996 i 1997 wejść zimą na wierzchołek.