Temat: Gigantyczna odbarwialnia oleju opałowego zlikwidowana

2011.07.19 09:38


Funkcjonariusze celni z toruńskiej Izby Celnej wspomogli funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego w rozbiciu grupy zajmującej się przerabianiem oleju opałowego w napędowy, w powiecie świeckim, w województwie kujawsko-pomorskim. Przejęto linię technologiczną wyposażoną w zbiorniki o łącznej pojemności 170 tys. litrów. Akcję poprzedziło żmudne „rozpoznawanie” miejsca i osób związanych z przetwarzaniem oleju opałowego w napędowy.

W środę 13 lipca br. policjanci CBŚ wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału Zwalczania Przestępczości Izby Celnej w Toruniu, weszli do budynku po byłym Państwowym Gospodarstwie Rolnym, w miejscowości Sartowice, w powiecie świeckim.

Funkcjonariusze znaleźli w obiekcie przystosowanym do przestępczej działalności pełną linię technologiczną do przerabiania oleju opałowego na olej napędowy. Linia była wyposażona w 2 zbiorniki o pojemności 60 tys. litrów i 50 zbiorników o pojemności 1000 litrów, w których był produkowany olej napędowy. W pomieszczeniach znaleziono również filtry i środki chemiczne do wytrącania barwnika z oleju opałowego oraz specjalne pompy.

Celnicy z Torunia wspólnie z funkcjonariuszami CBŚ prowadzili czynności rozpoznawcze oraz zabezpieczające dowody, a także zabezpieczali zajęty towar i pobierali jego próbki.

Zatrzymani trzej mężczyźni, mieszkańcy Kościerzyny, usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przetwarzaniem oleju opałowego w napędowy, a także oszustwa polegającego na wprowadzaniu w błąd osób, które mogły kupić taki produkt jako pełnowartościowy.

Służba Celna szacuje, że gdyby podrabiane paliwo trafiło do nielegalnego obrotu budżet państwa utraciłby ponad 2 mln złotych z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego i VAT.