Karina
Ciosk -
Komorowska
właściciel agencji
SPINKI, trener w
Akademii Pani Spinki
Temat: Jak dobrze wybrać konsultanta ślubnego? :)
Jak dobrze wybrać konsultanta ślubnego?Zatrudnienie konsultanta ślubnego to doskonały pomysł dla par, które przede wszystkim cenią swój czas. Jeżeli ktoś zajmuje się czymś profesjonalnie, to jest oczywiste, że zrobi to lepiej i szybciej, niż amator. Konsultant ślubny to również dobry wybór dla osób, które poszukują nietuzinkowych pomysłów na wesele, sprawnej organizacji i profesjonalnych wykonawców, a także oszczędności czasu, pewności, rzetelności i profesjonalizmu świadczonych usług przez wszystkich usługodawców ślubnych.
Jednakże aby w pełni doświadczyć wszelkich dobrodziejstw posiadania konsultanta, trzeba znaleźć tego właściwego. Jak to zrobić?
Najlepszą rekomendacją jest reklama z ust do ust. Jeżeli Wasi znajomi już korzystali z pomocy takiej osoby, na pewno udzielą Wam cennych informacji. Jednakże wciąż jest to dość nowa usługa i nie ma u nas jeszcze zwyczaju powszechnego korzystania z niej. Może być więc problem z osobistą rekomendacją znajomych. Co wtedy?
Warto samemu sprawdzić konsultanta podczas osobistego spotkania. Najczęściej pierwsze spotkanie, które ma charakter informacyjny i zapoznawczy, do tego jest niezobowiązujące. Trwa ono zwykle około godziny, w trakcie której możecie wyczerpująco dowiedzieć się z pierwszej ręki, jak działa dana firma, co oferuje oraz jaki może być orientacyjny koszt usługi. Wynikiem takiego spotkania najczęściej jest oferta. Otrzymujecie opracowany na podstawie wywiadu z Wami kosztorys Waszego wymarzonego wesela oraz informację o kosztach usługi.
Wybierając konsultanta pamiętajcie też, że powinniście dobrze czuć się w jego towarzystwie - spędzicie razem sporo czasu podczas kontaktów mailowych, telefonicznych i osobistych. Dlatego podczas zapoznawczego spotkania zwróćcie uwagę na cechy osobowościowe konsultanta, który będzie się Wami opiekował. Każda tego typu firma jest na swój sposób indywidualna, każdy ma wypracowany nieco inny sposób postępowania i każdy z nich trafi do nieco innego klienta.
Kolejnym warunkiem satysfakcjonującej współpracy jest wynajęcie prawdziwego konsultanta, a nie pseudo-konsultanta. Z racji zadań, jakie ma on do wykonania, musi być bezstronny – tak więc prawdziwym konsultantem nie będzie personel domu weselnego, fotograf, dj, czy firma cateringowa.
Świetnym pomysłem na sprawdzenie referencji konsultanta jest także odwiedzenie strony Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych, które powstało między innymi po to, aby wprowadzić system profesjonalnych rekomendacji. Jeżeli dana firma jest członkiem PSKS, to znaczy że jej referencje zostały sprawdzone, spełnia wymagania profesjonalnego konsultingu ślubnego i jest rekomendowana potencjalnym klientom.
Wesele z założenia jest jedno i nie warto, aby komukolwiek z rodziny zapadło w pamięci jako niekończąca się lista zadań do wykonania. Dlatego zastanówcie się nad tym, czy nie zatrudnić osoby, dla której jest to jej jedyne zawodowe zajęcie. Z pewnością mniej czasu poświęcicie na znalezienie odpowiedniego konsultanta ślubnego niż na samodzielne zorganizowanie wesela. A czas jaki oszczędzicie przy tym jest przecież bezcenny…
Autor:
Polskie Stowarzyszenie Konsultantów Ślubnych
http://psks.pl