Łukasz Tarnowski Programista PHP
Temat: Samozatrudnienie a Urząd Skarbowy
Witam wszystkich serdecznie,Jestem nowy na GoldenLine i od razu przychodzę z paroma pytaniami, gdyż uznałem, że tu odpowiedzi będą najlepsze ;). Przejrzałem archiwum i znalazłem częściowo odpowiedzi na moje pytania, ale gwoli upewnienia się lecę po kolei:
1. Jestem programistą PHP i od niedawna podjąłem się stałej współpracy z pewną firmą, w tej chwili pracuję dla nich na podstawie umowy-zlecenia. Już w czasie rozmowy ustaliliśmy, że jeśli obie strony będą zadowolone, to przejdę na własną działalność (i tak o tym myślałem, a czekałem tylko aż dochody miesięczne przekroczą próg rentowności zakładania działalności). Chciałbym założyć działalność od stycznia-lutego 2012 i wykonywać pracę głównie dla tej firmy. Piszę głównie, bo dochód jest na tyle wysoki, że nie muszę pracować nigdzie indziej, a zakres prac na tyle duży, że nie mogę pozwolić sobie na podejmowanie się innych, dużych zleceń. Innymi słowy: jeśli będzie okazja dorobić parę złotych na czymś średnio pracochłonnym, to podejmę się, ale dla potrzeb przykładu załóżmy że pracuję TYLKO dla tej firmy. Jak ta sytuacja ma się do legalności samozatrudnienia, w szczególności do: http://codziennikprawny.pl/pytanie/541/samozatrudnieni... ?
Pracę wykonuję tak naprawdę w miejscu siedziby pracodawcy, ale z własnego wyboru, praca w domu, gdzie za chwilę będzie dwójka małych dzieci nie jest zbyt komfortowa i sam wolę iść do biura, gdzie mam ciszę. Czy wystarczy, że zawrę w umowie, że praca jest wykonywana na własne ryzyko, nie pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wybranym przeze mnie, aby US nie czepiał się, nawet jeśli pracuję TYLKO dla tej firmy? Dodam, że korzystam z własnego sprzętu (laptopa), może ma się to jakoś do ryzyka gospodarczego itp.
2. Już znalazłem odpowiedź, ale wolę się upewnić: jeśli dla tego pracodawcy pracowałem na umowę-zlecenia to czy nadal przysługuje mi 2-letnia ulga ZUS?
3. To pytanie już tak bardziej na przyszłość i dla ludzi z branży: czy istnieje możliwość ubezpieczenia się od ryzyka niedotrzymania umowy poufności? Wiadomo, że nie mówię tu o celowym udostępnieniu danych osobom trzecim, ale np. o sytuacji gdy skradziono mi laptopa bądź gdy kontrahent stosuje na tym polu różne dziwne kombinacje z czym zdążyłem się już niestety spotkać. Czy ktoś ubezpiecza się od czegoś takiego, ile wynosi składka i jakiego ubezpieczyciela można polecić?
Z góry dziękuję za odpowiedzi :)