Łukasz Tarnowski

Łukasz Tarnowski Programista PHP

Temat: Samozatrudnienie a Urząd Skarbowy

Witam wszystkich serdecznie,

Jestem nowy na GoldenLine i od razu przychodzę z paroma pytaniami, gdyż uznałem, że tu odpowiedzi będą najlepsze ;). Przejrzałem archiwum i znalazłem częściowo odpowiedzi na moje pytania, ale gwoli upewnienia się lecę po kolei:

1. Jestem programistą PHP i od niedawna podjąłem się stałej współpracy z pewną firmą, w tej chwili pracuję dla nich na podstawie umowy-zlecenia. Już w czasie rozmowy ustaliliśmy, że jeśli obie strony będą zadowolone, to przejdę na własną działalność (i tak o tym myślałem, a czekałem tylko aż dochody miesięczne przekroczą próg rentowności zakładania działalności). Chciałbym założyć działalność od stycznia-lutego 2012 i wykonywać pracę głównie dla tej firmy. Piszę głównie, bo dochód jest na tyle wysoki, że nie muszę pracować nigdzie indziej, a zakres prac na tyle duży, że nie mogę pozwolić sobie na podejmowanie się innych, dużych zleceń. Innymi słowy: jeśli będzie okazja dorobić parę złotych na czymś średnio pracochłonnym, to podejmę się, ale dla potrzeb przykładu załóżmy że pracuję TYLKO dla tej firmy. Jak ta sytuacja ma się do legalności samozatrudnienia, w szczególności do: http://codziennikprawny.pl/pytanie/541/samozatrudnieni... ?

Pracę wykonuję tak naprawdę w miejscu siedziby pracodawcy, ale z własnego wyboru, praca w domu, gdzie za chwilę będzie dwójka małych dzieci nie jest zbyt komfortowa i sam wolę iść do biura, gdzie mam ciszę. Czy wystarczy, że zawrę w umowie, że praca jest wykonywana na własne ryzyko, nie pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wybranym przeze mnie, aby US nie czepiał się, nawet jeśli pracuję TYLKO dla tej firmy? Dodam, że korzystam z własnego sprzętu (laptopa), może ma się to jakoś do ryzyka gospodarczego itp.

2. Już znalazłem odpowiedź, ale wolę się upewnić: jeśli dla tego pracodawcy pracowałem na umowę-zlecenia to czy nadal przysługuje mi 2-letnia ulga ZUS?

3. To pytanie już tak bardziej na przyszłość i dla ludzi z branży: czy istnieje możliwość ubezpieczenia się od ryzyka niedotrzymania umowy poufności? Wiadomo, że nie mówię tu o celowym udostępnieniu danych osobom trzecim, ale np. o sytuacji gdy skradziono mi laptopa bądź gdy kontrahent stosuje na tym polu różne dziwne kombinacje z czym zdążyłem się już niestety spotkać. Czy ktoś ubezpiecza się od czegoś takiego, ile wynosi składka i jakiego ubezpieczyciela można polecić?

Z góry dziękuję za odpowiedzi :)
Robert Adam Okulski

Robert Adam Okulski Doradca Podatkowy
lic. 1030

Temat: Samozatrudnienie a Urząd Skarbowy

Łukasz Tarnowski:
... Innymi słowy: jeśli będzie okazja dorobić parę złotych na czymś średnio pracochłonnym, to podejmę się, ale dla potrzeb przykładu załóżmy że pracuję TYLKO dla tej firmy. Jak ta sytuacja ma się do legalności samozatrudnienia, w szczególności do: http://codziennikprawny.pl/pytanie/541/samozatrudnieni...

zacytuję z tej stronki : " ....Aby samozatrudnienie mogło być uznane za prowadzenie na własny rachunek działalności gospodarczej, w szczególności w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, muszą zostać spełnione ŁĄCZNIE następujące warunki: ..."

Sugeruję dużą ostrożność przy korzytaniu z tego typu poradników. Jeśłi chodzi o ustawę podatkową jest... dokładnie odwrotnie - wystarczy że spełniony jest conajmniej jeden :)

Oczywiście dla bezpieczeństwa najlepiej żeby spełnionych było jak najwięcej.
... Pracę wykonuję tak naprawdę w miejscu siedziby pracodawcy, ale z własnego wyboru...
"Miejsce wyznaczone" to nie musi być siedziba, mogą ci "wyznaczyć" pracę w twoim domu ;) wszystko zależy od rozsądnych uregulowań w umowie, na podstawie których będziesz w razie czego udowadniał "że nie jesteś wielbłądem" :)

Rozumiem że masz uregulowany status prawny korzystania z tego miejsca, a jeśli robisz to tytułem darmym (jak może wynikać z postu) to odprowadzisz odpowiedni podatek :D

Dodatkowo w tym punkcie zwrócił bym bardziej uwagę na sformuowanie "pod kierownictwem"
... Czy wystarczy, że zawrę w umowie, że praca jest wykonywana na własne ryzyko, nie pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wybranym przeze mnie, aby US nie czepiał się...
być może trzeba jeszcze będzie te tezy obronic :)

jeśli jest możliwość "dorobienia" przy innych firmach to korzyści z tego faktu mogą być nieocenione... nie myślę tu o samym zakwestionowaniu samozatrudnienia - przy dobrej umowie to nie jest łatwe, ale o świętym spokoju, gdy w trakcie kontroli urząd skonstatuje iż firma posiada kilku odbiorców.
korzystam z własnego sprzętu (laptopa), może ma się to jakoś do ryzyka gospodarczego itp.
też. Jeśli zainwestujesz = masz, jeśli nie zainwestujesz = nie masz. Pytanie jednak na ile dana inwestycja związana była z uzyskaniem dochodu.

ale w większym stopniu ryzyko gospodarcze rozumiane jest jako brak pełnej gwarancji dochodu.

Im dalej od jednego, długookresowego kontraktu z gwarancją stałej kwoty co miesiąc tym lepiej....

2. Już znalazłem odpowiedź, ale wolę się upewnić: jeśli dla tego pracodawcy pracowałem na umowę-zlecenia to czy nadal przysługuje mi 2-letnia ulga ZUS?
nawet 25 miesięczna bez 1 dnia :)

.. czy istnieje możliwość ubezpieczenia się od ryzyka niedotrzymania umowy poufności? Wiadomo, że nie mówię tu o celowym udostępnieniu danych osobom trzecim, ale np. o sytuacji gdy skradziono mi laptopa bądź gdy kontrahent...

to już pytanie do prawnika, czy zdarzenie niezawinione, występujące przy zachowaniu standardowyuch środków ostrożności, będzie złamaniem umowy poufności, jeśłi nie zawierała ona szczególnych klauzul bezpieczeństwa które zostałyby naruszone...

jako niefachowiec prędzej widział bym tu "klasyczną" szkodę.

są różne ubezpieczenia OC z tytułu wykonywanych zawodów, pokrywające szkody niezawinione. Najlepiej sprawdzić u brokera i porównać zakres odpowiedzialności.

Cena jest pochodną ryzyka, ale ubezpieczenia dobrowolne są stosunkowo tanie, ze względu na mały popyt. Nie ma zbyt wielu chętnych (czemu nijak nie mogę się nadziwić) żeby zabezpieczyć własny tyłek za kilkaset zł rocznie...

Reasumując - sprawa nie jest szczególnie skomplikowana, ale i nie jest prosta - zaś diabeł tkwi w szczegółach (to trochę tak jak i z programowaniem - z punktu widzenia laika mozna powiedzieć że wszystko co nam do "życia" potrzebne da się samemu ogarnąć w excelu :) )

Najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy podatkowego. Najgorzej - z pomocy przypadkowych portali :)Robert Adam Okulski edytował(a) ten post dnia 13.12.11 o godzinie 13:50
Piotr D.

Piotr D. Tester
Oprogramowania

Temat: Samozatrudnienie a Urząd Skarbowy

Łukasz Tarnowski:
Jestem nowy na GoldenLine i od razu przychodzę z paroma pytaniami, gdyż uznałem, że tu odpowiedzi będą najlepsze ;).

Niekoniecznie. Nawet wiadomości "z praktyki" mogą się nie zgadzać.
Ot, prosta rzecz - ja wypełniałem druk EDG-1, obecnie nazywa się CEDG-1 czy jakoś tak.
Rejestrację płatnika VAT opłacałem w UM nie w US itp.
Złota zasada nr 1 - pytać urzędników na miejscu i w czasie realizowania operacji.
Łukasz Tarnowski:
[..] Jak ta sytuacja ma się do legalności samozatrudnienia [..]

Samozatrudnienie - póki co :) (bo w mediach latają jaskółki podpięcia tego pod "umowy śmieciowe" i zakazania, być może balony próbne jak w swoim czasie w sprawie OFE - jest całkiem legalne.
Jeżeli chodzi o zabezpieczenie przed uznaniem zajęcia za niedozwolone prawem zastępienie umowy o pracą umową cywilno-prawną -> właściwym byłoby (jak w każdym innym przypadku) pokazanie konkretnego tekstu umowy osobie kompetentnej w zakresie prawa.
Wg. mnie, przy skali dziury w budżecie ZUS, niedługo kwestia samozatrudnienia zostanie zapewne "ostatecznie rozwiązana" ale to tylko moja luźna spekulacja.
Łukasz Tarnowski:
Czy wystarczy, że zawrę w umowie, że praca jest wykonywana na własne ryzyko, nie pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wybranym przeze mnie, aby US nie czepiał się, nawet jeśli pracuję TYLKO dla tej firmy?

Czy wystarczy, nie wiem - ale warto taki zapis mieć, jeżeli nie pracujesz za pośrednictwem jakiejś agencji. A jeżeli jakiś urząd "się czepi" to chyba US nie będzie na czele listy.
Łukasz Tarnowski:
2. Już znalazłem odpowiedź, ale wolę się upewnić: jeśli dla tego pracodawcy pracowałem na umowę-zlecenia to czy nadal przysługuje mi 2-letnia ulga ZUS?

Słyszałem plotki, że rejestrowni od 2012 w jakiś okolicznościach mogą stracić uprawnienia do tej ulgi, lub wręcz o jej całkowitej likwidacji. Ponownie - przeszukanie prasy i zapytanie w ZUS.
Do tej pory przysługiwała, o ile nie posiadało się działalności w ostatnich 5 latach.
3. To pytanie już tak bardziej na przyszłość i dla ludzi z branży: czy istnieje możliwość ubezpieczenia się od ryzyka niedotrzymania umowy poufności? [..] Czy ktoś ubezpiecza się od czegoś takiego, ile wynosi składka i jakiego ubezpieczyciela można polecić?

Co do zasady, żaden ubezpieczyciel nie pokryje skutków czynności niezgodnych z prawem.
Ogólnie pewne rzeczy pokrywać powinno OC kontraktowe - rzecz w tym, że jak wyjaśnił mi kolega zawodowo siedzący w ubezpieczeniach, z centrali firmy nadeszły decyzje aby "informatyków znielubić, bo nie wiadomo jak oszacować ryzyko". I owszem, każdy agent chętnie sprzeda ubezpiecznie - OC tzw. deliktowe - np. od uszkodzeń przy przeładunku :D
Natomiast ubezpieczenia to z definicji ryzkowna rzecz i takie kwestie powinny być ujęte bezpośrednio w umowie.
Kiedy ja szukałem czegoś podobnego, jakiekolwiek oferty miały Hestia i HDI Asekuracja.
Teraz - ponownie trzeba by poszukać od zera. "Byle jakie" "ubezpieczenie" to koszty rzędu 150 PLN / rok, więc żadne - natomiast ochrona raczej też adekwatna do składki :D
Jeżeli w cenie byłaby np. obsługa prawna - to już prędzej...ale wtedy koszty rosną.

Łukasz Tarnowski:
Wiadomo, że nie mówię tu o celowym udostępnieniu danych osobom trzecim, ale np. o
sytuacji gdy skradziono mi laptopa

Do tego służy np. TrueCrypt :) + możliwość zdalnego dostania się na maszynę i obrazowo mówiąc, manualnego lub półautomatycznego zrobienia porządków.

Acha - moja rada: w przypadku podjęcia działalności, sugeruję rozliczanie kwartalne i VATu i podatku dochodowego i podjęcie współpracy z biurem rachunkowym OD DNIA ZERO.
Pewną alternatywą może być np. samodzielne prowadzenie księgowości np. za pomocą ifirma.pl - ale pod warunkiem posiadania zaprzyjaźnionego fachowca który jest na bieżąco ze zmianami.
Programy do fakturowania - wfirma.pl i ifirma.pl dają za darmo, reszta funkcjonalności - za niewielkim (rzędu 50 PLN ) abonamentem.

Z prozaicznych kwestii - instrukcja jak zgrubnie oszacować wynagrodzenie.

Rachunek bankowy - banki nagle zaczęły dorzucać do rachunków firmowych dodatkowe oferty: np. w Idea Banku jest jakieś konto zintegrowane z systemem księgowym, to samo + kilka innych modułów (w tym re-selling dostępu do Office 365) zaproponował niedawno Alior, HSBC kusi dostępem do narzędzi Microsoftu przez program BizSpark (dostępny bez pośrednictwa).

Ogólnie takie combo nie wydają mi się być wiele warte - lepiej wszystko trzymać osobno. Piotr D. edytował(a) ten post dnia 02.01.12 o godzinie 01:41

Następna dyskusja:

Samozatrudnienie, a nazwa f...




Wyślij zaproszenie do