Agnieszka P.

Agnieszka P. Nie wystarczy
pokochać, trzeba
jeszcze umieć wziąć
tę mił...

Temat: OTWARTA GRUPA TERAPEUTYCZNA METODĄ USTAWIEŃ SYSTEMOWYCH,...

OTWARTA GRUPA TERPEUTYCZNA METODĄ USTAWIEŃ SYSTEMOWYCH

KRAKÓW
2 luty 2013r.

Prowadzący:

Adrianna Błaszczyk
Krzysztof R. Karauda

ZAJĘCIA PROWADZĄ

Adrianna Błaszczyk, psycholog, psychoterapeutka, kończy Czteroletni Podyplomowy Kurs Psychoterapii atestowanego przez Sekcję Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego prowadzony przez Polski Instytut Ericksonowski. Korzysta z regularnych superwizji, odbywa terapię własną, uczestniczy w grupach ustawień systemowych a także w warsztatach Ustawień Traumy Prof. Dra Franza Rupperta. Prowadzi terapię indywidualną, par i rodzin, zajmuje się też diagnozą psychologiczną. Realizuje program Całościowego Szkolenia z Terapii Ericksonowskiej.
Prowadzi również grupy terapeutyczno-rozwojowe, pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Warcie, prowadzi praktykę prywatną.

Krzysztof R. Karauda, psycholog, psychoterapeuta, kończy Czteroletni Podyplomowy Kurs Psychoterapii atestowany przez Sekcję Naukową Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Realizuje program Całościowego Szkolenia z Terapii Ericksonowskiej. Prowadzi terapię indywidualną, par, rodzin, małżeństw, terapię grupową, zajmuje się również diagnozą psychologiczną. Uczestniczy w grupach ustawień systemowych a także w warsztatach Ustawień Traumy Prof. Dra Franza Rupperta. Pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Warcie, Polskim Instytucie Ericksonowskim, prowadzi również praktykę prywatną.

METODA

Ustawienia systemowe, nazywane też konstelacjami rodzinnymi to metoda pracy, którą do współczesnej psychologii i psychoterapii wprowadził niemiecki terapeuta Bert Hellinger, który obserwując zachowania i praktyki lecznicze rdzennych plemion afrykańskich, odkrył procesy rządzące systemami rodzinnymi i szerszymi grupami społecznymi.
Przeszłość systemu rodzinnego wpływa na losy wszystkich jej członków. Rodziny rządzą się określonymi porządkami, które Bert Hellinger nazwał „porządkami miłości”. Każda osoba w systemie ma prawo do przynależności do rodziny i szacunku przez sam fakt, że narodziła się w tym systemie; zajmuje określone miejsce w rodzinie, w zależności od kolejności pojawienia się w niej, ma równe prawo w dawaniu i braniu. Postępowanie wbrew tym regułom powoduje, że ktoś zostaje skrzywdzony, a wtedy system zostaje obciążony i szuka rozwiązania na swój własny sposób, często niezrozumiały i pozornie nielogiczny.
Powszechne jest powtarzanie innych prawidłowości występujących w rodzinach: specyficznych sytuacji życiowych, chorób, niejasnego poczucia dążenia do śmierci, różnych strat, braku powodzenia w związkach, życia poniżej własnych możliwości, zablokowania, wpadanie wciąż w te same schematy, itp. Dzieci nieświadomie przyjmując system rodzinny przyjmują również jego wartości, sumienie, a wraz z nimi losy – powtarzają błędy, bywają kalką rodziców, dziadków, kontynuują lub kończą rozpoczętą przez nich pracę, czy misję, walczą w imię racji poprzednich pokoleń – mając niejasne poczucie życia nie swoim życiem; czują się uwikłani. Mówiąc językiem Franza Rupperta – doświadczają wielu traum: symbiotycznej, straty, więzi lub systemowej. Jego zdaniem, przeżycie traumy (sytuacji, wobec której człowiek jest bezbronny i bezsilny) aktywuje fizjologiczne i psychiczne mechanizmy ochronne. Narażenie na pastwę sił przyrody, czy wypadek losowy jest równie traumatyczne jak przemoc ze strony innych, obcych czy osób, z którymi jesteśmy związani emocjonalnie.
Traumatyczna jest krzywda fizyczna, ale i psychiczna, w tym bycie wychowywanym przez straumtyzowanych bliskich. Wtedy, zdaniem Franza Rupperta, dzieci przejmują od rodziców ich straumatyzowane struktury psychiczne. Dzieje się tak, ponieważ symbiotycznej potrzebie bezpieczeństwa i oparcia u ojca i matki, dzieci identyfikują się z mechanizmami przetrwania rodziców, chcą ich chronić, zapewniać bezpieczeństwo, wychowywać, przejmować odpowiedzialność, itd. Franz Ruppert przez Ustawienia Traumy wskazuje, że dziecko już jako dorosły musi być w stanie zrezygnować z iluzji, że może osiągnąć bezpieczną więź ze straumatyzowanymi rodzicami, czy bliskimi lub że może ich uratować swoim zaangażowaniem.

KORZYŚCI

Ustawienia służą przywracaniu porządku i harmonii, spojrzenia z szacunkiem na swoją rodzinę, m.in. przez zmianę struktur psychicznych w swoim wnętrzu, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie takich celów, jak: udany związek, zdrowie, satysfakcjonująca praca czy sukces finansowy. Pośrednictwo reprezentantów pozwala na ujawnienie nieświadomych i stłumionych psychologicznych uwarunkowań oraz ponowne zintegrowanie rozszczepionych traumą części.

FENOMEN

W ustawieniach ujawnia się fenomen uświadamiania sobie przez reprezentantów uczuć i związków osób, które reprezentują. Klienci często potwierdzają słuszność reakcji reprezentantów. Zjawisko to pojawia się w każdym ustawieniu. Dla jego wyjaśnienia naukowcy odwołują się do koncepcji pola morfogenetycznego (Rupert Sheldrake), wiedzącego pola systemowego (Albrecht Mahr), sprzężenia kwantowego, czy nieświadomych przekazów.
Bez względu na nazwę i wyjaśnienia to właśnie dzięki temu fenomenowi konflikty w systemie ujawniają się i mogą być rozwiązywane. W trakcie rozwoju metody okazało się, że możne być ona stosowana również w obszarze innych systemów, np. organizacji, w obszarach: konflikty w miejscu pracy, kontakty z klientem, zarządzanie kryzysowe. Ustawiani mogą być zarówno ludzie jak i pojęcia abstrakcyjne (miłość, intuicja, kraj pochodzenia, naród). Niewytłumaczalność tych zjawisk może dezorientować, jednak skutki tego, jak ludzie korzystają pracując tą metodą, są realne.

TECHNIKA

Osoba ustawiająca wybiera reprezentantów dla członków swojej rodziny, siebie, części siebie, również swojej Intencji – celu pracy terapeutycznej. Następnie przyporządkowuje miejsca poszczególnym osobom. W kolejnym kroku ustawiający zajmuje swoje miejsce obok prowadzącego i jest obserwatorem procesu, zaś w ustawieniach metodą Franza Rupperta, ustawiający od razu wchodzi w ustawienie.
Reprezentanci są proszeni by starali się poczuć wszystko, co pojawia się, gdy stoją w miejscach wskazanych przez osobę ustawiającą. Uwikłania w rodzinie ujawniają się, zaś prowadzący przez reprezentantów pomaga odnajdywać indywidualne rozwiązania.
W ustawieniach, które prowadzimy, spożytkowujemy założenia Terapii Ericksonowskiej, psychodramy, Rekonstrukcji Rodziny Virginii Satir oraz koncepcji Więzi i Traumy rozwijanej w pra ustawieniowej Prof. Dra Franza Rupperta.

MIEJSCE

Ul. Długa 17 Pasaż Wenecki (Szkoła Jogi)

INWESTYCJA
250 zł / os.

PROWADZENIE I ZAPISY

Adrianna Błaszczyk
psycholog, psychoterapeuta
http://www.psycholog-lodz.pl
tel. 696 016 097

Krzysztof R. Karauda
psycholog, psychoterapeuta
http://www.goldenline.pl/krzysztof-karauda
tel. 502 977 117

* * * ZAPRASZAMY * * *
może akurat ktoś zna tę metodę albo kogoś kto byłby zainteresowany udziałem w takich zajęciach