Jakub D.

Jakub D. kierownik pracowni
GIS, fotogrametria

Temat: GIS w Gminach

Witam,
Chciałbym rozpocząć dyskusję nt. wdrażania systemów GIS w Gminach. Niestety nie jestem samorządowcem i nie dokońca potrafię rozpoznać potrzeby różnych gmin ale jako specjalista ds. GIS jestem przekonany, że wdrażanie indywidualnych systemów GIS w gminach mogłoby w sposób znaczący usprawnić działania - szczegolnie w obszarze turystyki, planowania przestrzennego, pozyskiwania nowych inwestorów, zarządzania kryzysowego itp..
Niestety świadomość społeczna czym jest GIS jest bardzo niska. Spróbujmy skonfrontować potrzeby gmin w różnych dziedzinach i zadanich i poszukać rozwiązań w zastosowaniu systemów GISowych.
Powstaje również ptytanie do expertów w zakresie funduszy unijnych czy jest możliwość pozyskania środków na takie zadania?

zapraszam do dyskusji.
Ireneusz B.

Ireneusz B. Lubuski Zarząd
Melioracji i
Urządzeń Wodnych

Temat: GIS w Gminach

Witam
Zarządzanie gruntami odbywa się na poziomie powiatów. One dysponują narzędziami. Gminy zaczytują aktualizację danych o nieruchomościach. Wiele gmin (wiejskich i nie tylko) nie stać na system aktywnego zarządzania przestrzenią. Może gdy zostanie wprowadzony podatek katastralny coś w tej dziedzinie drgnie.
Pozdrawiam
I.B.
Szymon C.

Szymon C. Konsultant GIS i
Smart City

Temat: GIS w Gminach

Witam,

Można powiedzieć, że GIS jest stworzony dla gmin :-). GIS znajduje zastosowanie w każdej dziedzinie działalności urzędów gmin i miast. Jak już pisałeś planowanie przestrzenne, zarządzanie kryzysowe, zarządzanie nieruchomościami, ochrona środowiska, turystyk, promocja… Jednak najważniejszy jest łatwy dostęp do mapy ewidencyjnej i mapy zasadniczej (z mojego doświadczenia wynika, że 90 % zadań w urzędzie opiera się o mapę ewidencyjnej – dodatkowo w 40 % przypadków niezbędny jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego).

Gdy ODGiK prowadzi ewidencje w formie cyfrowej to nie ma problemu – wystarczy export / import pliku SWDE i urząd może pracować na najbardziej aktualnych danych (oczywiście jeśli baza opisowa i graficzna jest zintegrowana). Niestety często zasób prowadzony jest tradycyjnymi metodami i tak łatwe zasilenie bazy danych GIS nie jest możliwe. Z udostępnianiem danych geodezyjnych jest o wiele więcej problemów. Przede wszystkich geodeci muszą chcieć zaangażować się w budowę GIS (co niestety nie jest zbyt częste), dodatkowo urząd gminy za dostęp do danych geodezyjnych musi płacić…

W zakresie funduszy unijnych to oczywiście możliwości są. Na razie najbardziej są znane przykłady pozyskania ogromnych środków na poziomie regionalnym (GIS Mazowsza i inne regionalne systemy informacji przestrzennej). W zeszłym roku Wrocław otrzymał również z UE dość pokaźną sumę. Mnie również interesowały by mnie konkretne możliwości finansowania projektów GIS dla gmin z UE. Jeżeli zna ktoś jakieś dobre przykłady to mam nadzieję, że podzieli się swoją wiedzą ;-).

Pozdrawiam,
Szymon Ciupa

Następna dyskusja:

GIS




Wyślij zaproszenie do