Temat: Dzialalnosc gospodarcza dla ukrainca.
Jeżeli nie ma Pani męża-Polaka, to nie da rady. Tylko spółka i legalne zatrudnienie.
Chyba, że się coś ostatnio w przepisach zmieniło, ale wątpię.
Informacja:
http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artyk...
Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, definiuje i rozróżnia cudzoziemców, którzy mogą prowadzić działalność gospodarczą w Polsce na takich samych zasadach jak przedsiębiorcy polscy oraz takich, którzy podlegają pewnym ograniczeniom.
Jednakże co do zasady należy uznać, że dla większości cudzoziemców zakładanie spółek kapitałowych oraz przystępowanie do nich jest nieograniczone.
Przepisy dzielą cudzoziemców na dwie grupy, z których jedna posiada takie same prawa jak podmioty polskie w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, zaś druga nieco ograniczone.
Na takich samych zasadach jak obywatele polscy mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą:
a. osoby zagraniczne z państw członkowskich Unii Europejskiej, państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do Unii Europejskiej oraz państw niebędących stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, które mogą korzystać ze swobody przedsiębiorczości na podstawie umów zawartych przez te państwa ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi;
b. obywatele państw niewymienionych powyżej, którzy:
- otrzymali zezwolenie na osiedlenie się w Polsce lub zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich,
- uzyskali w Polsce zgodę na pobyt tolerowany lub status uchodźcy,
- korzystają z ochrony czasowej na terytorium Polski.
Oznacza to, że wyżej wymienieni obcokrajowcy mogą prowadzić działalność gospodarcza w każdej dozwolonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej formie, tj. indywidualnej działalności na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej lub dowolnego rodzaju spółki.
Podstawa prawna:
ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych1) (Dz. U. z dnia 8 listopada 2000 r.)
ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z dnia 6 sierpnia 2004 r.)
Osoby zagraniczne inne niż wskazane powyżej mają prawo do podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej na terenie Polski tylko w ściśle określonych formach prawnych. Mogą one prowadzić działalność jedynie w formie spółki:
- komandytowej,
- komandytowo-akcyjnej,
- z ograniczoną odpowiedzialnością,
- akcyjnej.