Ryszard Czyż

Ryszard Czyż Student,
Politechnika Śląska
w Gliwicach

Temat: Zerwanie listu intencyjnego - konsekwencje

Witam
Znalazłem ciekawą ofertę pracy w firmie nazwijmy ja X. Po przejściu kwalifikacji podpisałem list intencyjny i zdecydowałem sie podjąć pracę. Ku mojemu zaskoczeniu obecny pracodawca dał mi kontrpropozycję znacznie ciekawszą finansowo od oferty firmy X. I teraz moje pytanie - czy mogę zerwać list intencyjny i jakie ewentulnie konsekwencje mnie czekają?
List ma następująca treść:
"Przedstawiciel:
................
po spotkaniu w dniu 6.02.08 w ....... z Panem: ........... jest zainteresowany zatrudnieniem Pana na umowę o pracę na stanowisku ......z dniem 17.03.2008.
Obie strony zobowiązują się do zawarcia umowy dot, zatrudnienia na ww. stanowisku.
Ustalone warunki sa następujące:
- wartość placy netto..............
- elastyczne godziny pracy,
Zakres obowiązków:.......................
Podpisy"
Bardzo proszę o ocenę tego listu i wnioski co będzie jak nie podpisze umowy o pracę z firmą X.

Temat: Zerwanie listu intencyjnego - konsekwencje

Ryszard Czyż:
Bardzo proszę o ocenę tego listu i wnioski co będzie jak nie podpisze umowy o pracę z firmą X.

List jest umowa cywilnoprawną uregulowaną w Kodeksie Cywilnym art. 389 i art.390. Tutaj pracownik jest w nieco lepszej sytuacji bo w przypadku zerwania przez pracownika, pracodawca moze tylko domagac sie naprawy szkod, te musi jednak udowodnic. Jakby pracodawca zerwal to pracownik mogly sie upierac na realizacje umowy albo wyrownanie szkod.

Nie przypuszczam jednak, ze w tym przypadku doszloby do wielkiej klotni. Porozmawialbym z niedoszlym pracodawca, powinien byc wyrozumialy.

konto usunięte

Temat: Zerwanie listu intencyjnego - konsekwencje

Tak jak pisał Andrzej, podstwę prawną do zawarcia umowy przedwstępnej stanowi art. 389 KC, który z mocy art. 300 KP ma zastosowanie do stosunku pracy.
Na mocy umowy przedwstępnj pracownik (niedoszły) może żądać zawarcia umowy przyrzeczonej, natomiast pracodawca może dochodzić odszkodowania. Firma może żądać naprawienia szkody, jaką poniosła przez Twoją rezygnację z podjęcia pracy.
Nie wydaje mi się jednak, żeby firma próbowała wyciągać tak poważne konsekwencje. Otrzymałeś list intencyjny, co można odczytać jako "intencję" zatrudnienia Cię w firmie.
Teraz chyba wszystko zależy od dyplomacji, najlepiej spokojnie, rzeczowo porozmawiać z pracodawcą (jednym albo drugim) i wyjaśnić motywy swojego wyboru.
Życzę powodzenia i podjęcia najlepszej decyzji!
Ryszard Czyż

Ryszard Czyż Student,
Politechnika Śląska
w Gliwicach

Temat: Zerwanie listu intencyjnego - konsekwencje

A jeżeli istniały by medyczne przeciwskazania do podjęcia pracy na proponowanych przez nowego pracodawcę warunakch - czy wtedy również może sie on ubiegać o odszkodowanie? List jest podpisywany przed badaniami wstępnymi, jedyną deklaracją poza listem jest CV w którym nie ma żadnej wzmianki o wskazaniach bądź przeciwskazaniach medycznych. Czy w takim przypadku można bezpiecznie odstąpić od takiej deklaracji? Jestem inwalidą II grupy i praca w proponowanym wymiarze nie jest dla mnie wskazana. Czy pownieniem pisemnie poinformować pracodawcę że odstepuje od złozonej deklaracji ze względu na stan zdrowia czy też wystarczy przekazać mu te informacje ustnie?
Mariusz Perlak

Mariusz Perlak Talent Acquisition
Manager

Temat: Zerwanie listu intencyjnego - konsekwencje

Troszkę dziecinne podejście z tymi przeciwskazaniami medycznymi, przecież od tego sa rozmowy z pracodawcą, żeby wyjaśnić szystkie wątpliwości, a nie wyskakiwać teraz z grupą inwalidzką - o grupie wiedział Pan przed podpisaniem listu i jeżeli zataił Pan taką informację w trakcie procesu selekcji to teraz tym bardziej nie ma ona żadnego znaczenia. Proponuję posłuchać moich przedmówców i po prostu porozmawiać z niedoszłym pracodawcą - pewnie machnie ręką i da sobie spokój, po co komu batalia o jakieś śmieszne odszkodowanie?

Następna dyskusja:

zerwanie listu intencyjnego




Wyślij zaproszenie do