Mariusz
P.
inżynier mechanik z
doświadczeniem w
branżach Oil & Gas,
...
Temat: To nieprawda, że w Polsce brakuje inżynierów.
Witam,Słyszę ostatnio w mediach, o tym, że brakuje w naszym kraju inżynierów.
Otóż nie zgadzam się z tym stwierdzeniem.
Uważam, że w Polsce nie potrzeba tak wielu inżynierów jak wynika z przekazu medialnego.
Osoby kierujące działami HR, czy też innymi działami, traktują inżynierów jak "trochę lepiej opłacanych robotników, czyli tych od maszyn".
Głównym celem kształcenia na politechnikach jest przygotowanie do nadzorowania prac w obszarze technologii ew. praca badawcza (koncepcyjna) nad nowymi technologiami a nie obsługa maszyn.
U nas wkraju nie rozwija się nowych technologii na skalę odpowiednią do potencjału i liczebności rodzimej kadry inżynieryjnej.
W Polsce jest zapotrzebowanie na osoby z wykształceniem średnim technicznym. Tylko brak szacunku do wiedzy politechnicznej i szufladkowanie ludzi na podstawie tego jaki charakter miała uczelnia, pozwala traktować inżynierów jak techników.
Spotykam się w korporacjach z nierównym traktowaniem absolwentów.
Ci po uczelniach technicznych są "od czarnej roboty" i realizacji "genialnych pomysłów" absolwentów: ekonomii, prawa, marketingu i zarządzania. Ci drudzy są od koncepcji i strategicznego zarządzania. Znacznie trudniej awansować inżynierom, ale nie z powodu braku kwalifikacji, lecz z powodu stereotypów zakorzenionych w społeczeństwie. Te stereotypy utrwalane są prze media, nisko ceniące obcą wiedzę i trudną wiedzę z obszaru fizyki i matematyki.
Zapraszam do dyskusji, szczególnie tych, niezgadzających się z moją tezą.
Pozdrawiam