Temat: Skuteczność profesjonalnych CV
Prosiłam tu jakiś czas temu o poradę, gdzie dać CV do poprawienia. (Chodziło o serwis angielskojęzyczny, specjalizujący się w europejskich CV, nie amerykańskich resumes). Skorzystałam z kilku ofert bezpłatnej krytyki (poprawienie byłoby już płatne), potem zdecydowałam się na jeden z serwisów, który wydawał się najbardziej profesjonalny.
Zarówno wysyłanie do krytyki jak i do poprawienia okazało się absolutną stratą czasu. Od firmy, której zapłaciłam domagałam się zwrotu pieniędzy, które zresztą otrzymałam. Nie zrobili nawet jednej piątej tego, co obiecali a to co zrobili wydawało mi się zupełnie błędne.
Tylko kilka rzeczy, które mi się przypominają:
- skrócili mi CV do jednej strony. W mojej branży nikt nie oczekuje, że CV będzie miało jedną stronę i jestem pewna, że w ten sposób nie zostałabym zaproszona na rozmowę nigdy. No ale w końcu: jedna strona to mniej poprawiania dla nich.
- kazali mi zrezygnować z opisu stanowisk, dat od kiedy do kiedy pracowałam i zamiast tego zaczynać od umiejętności (e.g. znajość prawa europejskiego), dodając w podpunktach gdzie tą wiedzę zdobyłam
- opis stanowisk oczywiście akcentujący osiągnięcia, nie opisujący stanowisk. Rezultat był dość komiczny. Być może sprawdza się to w innych branżach np. w sprzedaży albo u osób z bardzo dużym doświadczeniem zawodowym, w mojej dziedzinie, gdzie liczy się przede wszystkim wiedza, nie tylko umiejętności praktyczne zupełnie nie. Wiedzieli dokładnie gdzie aplikuję, bo wysyłając im CV podaję się tę informację.
Moim zdaniem więc nie warto, ale może w polskich firmach robi się to lepiej. Powodzenia.
Agnieszka S. edytował(a) ten post dnia 17.06.12 o godzinie 00:00