konto usunięte
Temat: Przykłady dyskryminacji w ogłoszeniach...
Sabina Stodolak:
Z wrażenia każde ogłoszenie przeczytałam dwa razy.
Rozumiem kwestie dyskryminacji kiedy pracodawca wpisuje bezczelnie w wymagania np. wiek do 30 lat, ale nazwa stanowiska? Jeśli daje ogłoszenie na "senior webdesignera" to nie chodzi mi tu o osobę zaawansowaną wiekiem, ale o staż pracy i doświadczenie - w zasadzie pisze senior po to, by swoich CV nie wysyłały osoby, które mają trzy miesiące doświadczenia i na koncie dwa projekty www. W ten sposób staram się oszczędzić zarówno swój czas jak i czas kandydata, by nie wysyłał CV tam, gdzie pracy i tak nie dostanie, bo jeszcze za mało umie.
Obawiam się że z tą dyskrymincją zajdziemy w końcu za daleko. Będziemy publikować ogłoszenia opisujące jedynie zadania na danym stanowisku (ze strachu przed posądzeniem o dyskryminację) a potem sortować setki CV od setek kandydatów bo mi na webdesignera CV prześle też flashowiem, DTPowiec, osoba, która rysuje ręcznie oraz studentka filozofii, bo "może się uda". A potem ludzie będą narzekać że nikt nie odpisuje na zgłoszenia.
Sabino dziękuję za głos w dyskusji...
Takie sformułowania stanowiska jak "junior", czy "senior" oczywiście
nie formułują dyskryminacyjnych stwierdzeń wprost, ale są na tyle niejednoznaczne, że kandydat może zrezygnować z aplikowania - np. ogłoszenie w którym napisano o " junior" może zniechęcić 30 latka, który uzna że i tak nie ma szans...kłania sie etyka.
mam nadzieję, że teraz rozumiesz na czy polega dyskryminacja z powodu na wiek...
Pzdr Dario