Temat: Najbardziej poszukiwane zawody...
A ja też wtrącę do dyskusji swoje kilka groszy.
Owszem zgadzam się, że jest więcej ofert pracy niż np. 2,3 lata temu gdy zaczynałam szukać. I wymagania też nie są bardzo wygórowane wg mnie przynajmniej.
Ale też pracodawcy szukają osób, które mogą już coś zaoferować.
Co do stawek proponowanych przez nich jest naprawdę różnie. :)
Niektóre firmy, które wydawałoby się, że stać je by dać wysokie stawki proponują śmieszne kwoty - choć generalnie na rozmowach nie podają dokładnych stawek, to zdarzyło mi się parę razy, że po kilkunastu minutach rozmowy i po powiedzeniu jakie ja mam oczekiwania co do firmy, dowiadywałam się ile firma jest w stanie przeznaczyć na dane stanowisko.
Choć część takich rozmów to po prostu strata czasu, gdy okazuje się że stawka jaką oferują jest po prostu żenująca. Strata czasu zarówno dla mnie jak i dla pracodawcy.
A co do znalezienia pracy wg mnie niepotrzebne są koneksje i plecy. Ważne żeby od czegokolwiek zacząć i powoli ukierunkowywać się na to co się chce robić. Cóż za coś trzeba żyć :)
Co do płac, rzeczywiście są firmy gdzie jeśli się nie upomnisz o podwyżkę to na pewno jej nie dostaniesz. Skoro odpowiada Ci obecna pensja i nic nie wskazuje na to że chcesz więcej to dlaczego firma ma sobie zwiększać koszty personalne ;)
I na nic zdaje się Twój wkład w rozwój firmy:)
A co do wymagań, trzeba się cenić ale rozsądnie. :)
Jeśli powiem że będę pracować za stawkę minimalną na rozmowie, to prędzej czy później znajdę coś lepszego i trzeźwo myślący pracodawca o tym wie. A że nowego pracownika (po studiach) trzeba wszystkiego nauczyć, bo niestety ale studia nie przygotowują do pracy ( wiem z własnego przykładu) to się niestety nie opłaca firmie, no chyba że akurat z założenia stanowisko przeznaczone jest dla takiej właśnie osoby, którą można ukształtować od początku i przyuczyć.
Czasem wystarczy nietypowe hobby by zainteresować sobą pracodawcę, a najważniejsze to postarać się wyróżnić spośród wszystkich kandydatów w pozytywny sposób.
Warto dobrze przeczytać ogłoszenie o pracę i sprawdzić czy spełniamy wymagania, przynajmniej większość, najlepiej wszystkie.
Samo zaproszenie na rozmowę to już jeden mały sukces, który może przekształcić się w pracę - więc warto zostawić po sobie dobre wrażenie, nie przyjmą nas tym razem to może przy następnej rekrutacji na inne stanowisko oddzwonią :)
Ehhh mogłabym pracę na temat szukania pracy napisać :)
Pani Olu szukać, wysyłać i się nie poddawać. :D
A jeśli już zmieniać pracę to dobrze się zabezpieczyć, żeby przyszły pracodawca nie zmienił zdania i nie zostawił na lodzie przy zmianie starego miejsca pracy na nowe.