Paulina Gawryś (Walenda)

Paulina Gawryś (Walenda) Alior Bank S.A. ->
Menedżer ds. klienta
indywidualnego

Temat: kariera w rekrutacji

witam,
Chciałabym pracować w HR a dokładnie w rekrutacji..
Jestem na drugim roku socjologii (spec. zarządzanie personelem), jestem na 3miesięcznych praktykch i 6miesięcznym stażu jednocześnie (oba zajęcia w działach HR).
A moje pytanie jest takie - ile czasu trwa wyrobienie sobie doświadczenia, z którym mogę już coś "znaczyć" - przynajmniej na rozmowach kwalfikacyjnych do agencji rekrutacyjnych, poprostu żebym mogła się uważać za "rekruterkę"?
Monika J.

Monika J. Specjalista ds. ZZL,
Trener

Temat: kariera w rekrutacji

Moim zdaniem trudno mówić o konkretnym czasie. Wszystko zależy od tego czym się zajmujesz na stażu/praktyce. Jeśli tylko robieniem kawy i kserówek - to może potrwać, jesli natomiast masz mozliwość uczestniczyc w procesie rekrutacji, poćwiczyć pewne umiejętności, podpatrzyc dobre wzory - na pewno pójdzie szybciej. Wydaje mi się, że dla przyszłego pracodawcy najważniejsze będzie to, czy miałaś okazję działać samodzielnie, jak często, jakie były tego efekty.
W rekrutacji bardzo duże znaczenie ma doświadczenie. Im więcej spotkań z kandydatami, rozmów rekrutacyjnych itp, tym lepiej. Dlatego staraj się jak najwięcej robić w czasie stażu/praktyki, nie bój się ćwiczyć, zwłaszcza pod okiem kogoś doświadczonego, kto pomoże ci skorygować błędy no i pytaj, żeby sie jak najwięcej nauczyć.
Mam też pytanie, czy interesuje cie HR, czy agencje rekrutacyjne? To przeciez nie to samo. Jeżeli HR, to może po stażu będizesz mogła zostac w firmie. Natomiast jeśli w agencji rekrutacyjnej, może lepiej poszukać praktyki własnie tam? To specyficzna praca, zwlaszcza, jesli jest połączona z koniecznościa pozyskiwania klienta - a często tak jest. Może się okazać, że doświadczenie zdobyte w czasie praktyk w HR nie będzie wystarczające, żeby zacząć samodzielną pracę rekrutera w agencji. I odworotnie :)

Tak czy inaczej, powodzenia! :)))
Pozdrawiam.
Paulina Gawryś (Walenda)

Paulina Gawryś (Walenda) Alior Bank S.A. ->
Menedżer ds. klienta
indywidualnego

Temat: kariera w rekrutacji

na praktykach zajmuję się m.in. referencjami, prowadziłam ponad 20 rozmów kwalfikacyjnych na praktyki, zajmuję się kordynacją grafiku pracy, zastępstw, motywacją-nagradzaniem i karaniem, raportowaniem prac różnych działów, sporządzam karty personalne, bazę cv, zwalnianiem pracowników

na stażu pomagam przy organizacji programu Profesjonalny Menedżer Szkoleń (program dla szkoleniowców i HRowców). Pomoc ta polega na ustawianiu grafika warsztatów, kordynacja grafika i ustalanie terminów z klientami, kontakt z trenerami itp. typowo logistyczne zadania
Mariusz Perlak

Mariusz Perlak Talent Acquisition
Manager

Temat: kariera w rekrutacji

Czyli własciwie pratykujesz w kierunku tzw. "personalnej" :) Praca w agencji to druga strona tego przedsięwzięcia. Jako personalna korzystasz z naszych usług, a naszym zadaniem jest odpowiednie dostosowanie naszych możliwości (oraz rynku) do potrzeb firmy.
Pani Monika ma pełną rację - praca w dziale HR (czy też personalnym) a praca w rekrutacji i selekcji, to dwie odrębne działki. Pierwsza nastawiona jest na zarządzanie zasobami ludzkimi w konkretnej jednostce (a propos wspominasz o karaniu ludzi...brrr straszne :) ) natomiast agencje doradztwa wspomagają firmy w pozysku tych zasobów - dzięki takiej współpracy dział personalny może skupić się na zarządzaniu, natomiast agencja doradza w jakim zakresie firma może wykorzytać do tego celu zasoby zewnętrzne.
Praca w ADP to pogodzenie dwóch rzeczy - umiejętnego rozeznania w rynku i wybrania osób dopasowanych do danej firmy oraz (co jest czasem ważniejsze) sprzedania swoich usług.
a za rekruterkę możesz uważać się już teraz, skoro rekrutowałaś praktykantów :) Jeżeli dobrze czujesz się w rekrutacji i odnosisz sukcesy - to znaczy wybierasz osoby odpowiednio dopasowane do wymogów firmy, umiesz profesjonalnie zaprezentować kandydatowi swoją ofertę, oraz odpowiednio przygotować raprot z rekrutacji - to jeszcze musisz odpowiedziec sobie na pytanie - czy jestem dobrym handlowcem? czy chcę i potrafię sprzedawać? bez tych umiejętności ani rusz :)
Paulina Gawryś (Walenda)

Paulina Gawryś (Walenda) Alior Bank S.A. ->
Menedżer ds. klienta
indywidualnego

Temat: kariera w rekrutacji

myślałam raczej o zajmowaniu się rekrutacją i selekcją, choć sam dział personalny też mnie interesuje. Na razie mieszkam w Warszawie, ale chciałabym za parę lat wrócić do domy. W Garwolinie przydałaby się agencja, jest parę dużych firm(np. AVON i firmy produkujące opakowania dla AVONu). Niestety te firmy mają już swoje działy HR i nie wiem czy miałoby to sens. Chyba lepiej(praktyczniej) byłoby gdybym udoskonalała swoje doświadczenie w działach personalnych..
Czas pokaże..
w październiku gdy chodziłam na rozmowy do agencji to wszędzie mnie odprawiano bo jestem za młoda i bez doświadczenia. teraz mam choć niewielkie i niewiem czy powinnam ponownie np.w czerwcu starać się o przyjęcie do tych firm czy np. do działów personalnych firm..
Michał Gołgowski

Michał Gołgowski Managing Director

Temat: kariera w rekrutacji

Jeśli chodzi o pracę w Garwolinie czy innym mniejszym mieście to nie licz na szybkie zmiany. Firmy, które mają swoje działy w mniejszych miastach i tak kiorzystają z usług dostawców z dużych miast. Prawda jest taka, że duże korporacje przyciągają inne duże korporacje, więc jeśli chciałabyś pracować dla dużych międzynarodowych koncernów staraj sie znaleźć pracę również w dużych i znanych agencjach.

W przyszłosci agencje będą otwierały swoje oddziały w mniejszych miastach, ale będą one nastawione raczej na rekrutację kandydatów niższego szczebla.

Jeżeli myślisz o pracy w HR zewnętrznym to warto wysłac swoje CV do firm (agencji), które cię interesują. Nawet jeśli nie w danym momencie to może ktoś sie odezwać w najmniej oczekiwanym momencie ;-))

Możesz się też liczyć z tym, że będziesz musiała rozpocząć pracę od stanowiska niższego (nawet czasami niższego proporcjonalnie do twojego poziomu doświadczenia). Z drugiej strony, jeśli jesteś dobra, twoja kariera może bardzo szybko pójść do przodu.

Bez przechwałek ale jeszcze dwa lata temu byłem w podobnej sytuacji co ty. Przychodząc do Hays nie wiedziałem czym sie różni HR zewnętrzny od wewnętrznego ;-DDDDDD

życzę powodzenia i wielu sukcesów ;)))

konto usunięte

Temat: kariera w rekrutacji

Z
drugiej strony, jeśli jesteś dobra, twoja kariera może bardzo szybko pójść do przodu.


A co to oznacza w tej branży być dobrym? czym można zabłysnąć?
Bez przechwałek ale jeszcze dwa lata temu byłem w podobnej sytuacji co ty. Przychodząc do Hays nie wiedziałem czym sie różni HR zewnętrzny od wewnętrznego ;-DDDDDD

Też dopiero niedawno zostałam uświadomiona co do tych różnic;). Zastanawia mnie, na ile zaczynając od HR wewnętrznego można później odnaleźc się w HR zewnętrznym. Ktoś wie? Podzieli sie może swoim doświadczeniem?
Marek F.

Marek F. Doradca
Ubezpieczeniowy

Temat: kariera w rekrutacji

z reguły jest odwrotnie ludzie z zewn. przechodzą później do wewn.
Amy Kami

Amy Kami Microsoft

Temat: kariera w rekrutacji

Cześć, ja pracuję w rekrutacji (nie w kadrach) wewnętrznej/in house, wiec mogę się podzielić moimi obserwacjami na ten temat, tym bardziej, że sama również zastanawiam się nad relacją tego typu.

Z moich obserwacji oraz z doświadczeń moich znajomych (jakoś tak się składa, że żyję w otoczeniu samych rekruterów;) najczęściej w działach rekrutacji wewnętrznej przekrój, poziom, zróżnicowanie stanowisk, z którymi mamy do czynienia jest nieco mniejsze niż w agencjach. To naturalnie zależy od wielkości i profilu firmy, im większa organizacja, tym zadania rekrutacyjne mogą być ciekawsze, niestety idzie za tym często również zdecydowanie większa specjalizacja na niższych stanowiskach, np. istnieją oddzielni specjaliści ds. sourcingu, rekrutacji uniwersyteckiej, staży/praktyk czy rozwoju, etc., co oznacza, że może się zdarzyć, iż będziesz odpowiedzialna tylko za pewien wycinek działalności HR/rekrutacyjnej.

W in house ważna jest również strategia zarządzania działami HR, mam na myśli czy rekrutacja jest oddzielona od HR, ponieważ rzutuje to w pewien sposób na Twoją potencjalną ścieżkę rozwoju w organizacji.

Tak, jak już ktoś wcześniej wspomniał, rekrutacja wewnętrzna nie wiąże się ze sprzedażą usług rekrutacyjnych, ponieważ Twoim klientem pozostaje firma, w której pracujesz ewentualnie Twoi kandydaci, nie jest to zaś związane z wymiarem ekonomicznym i wynikami sprzedaży, co bardzo często jest silnym składnikiem pracy w agencjach. Nie każdy ma ochotę robić business development, nie każdy też ma ochotę/predyspozycje, aby generować oczekiwane wyniki sprzedaży ( to zależy jeszcze w jakim typie agencji miałabyś pracować ponieważ nie każdy konsultant musi również sprzedawać usługi rekrutacyjne).

To, co wydaje mi się istotne z punktu widzenia osoby, która zastanawia się nad wyborem jednej z dwóch opcji, to fakt, że najczęściej 1-2 letnie doświadczenie w rekrutacji wewnętrznej nie będzie równoznaczne z porównywalnym doświadczeniem w agencji rekrutacyjnej, co oznacza np. że chcąc rozpocząć pracę w agencji (zwł. jeśli praca polega na direct search), będziesz musiała liczyć się ze startem z pozycji researchera.

Hmm, tak się rozpisałam, a tu praca czeka…;)

Pozdrawiam serdecznie

konto usunięte

Temat: kariera w rekrutacji

Marek Forner:
z reguły jest odwrotnie ludzie z zewn. przechodzą później do wewn.

i odnajdują się z takim doświadczeniem w wewn.?

I jak na to patrzą pracodawcy?

konto usunięte

Temat: kariera w rekrutacji

To, co wydaje mi się istotne z punktu widzenia osoby, która zastanawia się nad wyborem jednej z dwóch opcji, to fakt, że najczęściej 1-2 letnie doświadczenie w rekrutacji wewnętrznej nie będzie równoznaczne z porównywalnym doświadczeniem w agencji rekrutacyjnej, co oznacza np. że chcąc rozpocząć pracę w agencji (zwł. jeśli praca polega na direct search), będziesz musiała liczyć się ze startem z pozycji researchera.

Czyli "personalni" mają też szansę później startować do agencji, ich dotychczasowa ścieżka nie zamyka im drogi do takiej pracy...dobrze wiedzieć:)Kamila Nawrocka edytował(a) ten post dnia 09.07.08 o godzinie 13:46

Temat: kariera w rekrutacji

Kamila Nawrocka:
Czyli "personalni" mają też szansę później startować do agencji, ich dotychczasowa ścieżka nie zamyka im drogi do takiej pracy...dobrze wiedzieć:)

Nie tylko maja szanse ale taka jest naturalna kolej rzeczy, w Polsce rozwinelo sie to nieco inaczej, niekoniecznei zawsze tak jak powinno, z roznych wzgledow.

Jak przesledzi sie zyciorysy zalozycieli albo partnerow swiatowych firm doradztwa personalnego to stwierdzi sie, ze wiekszosc zaczynala w dzialach personalnych.

Temat: kariera w rekrutacji

Marek Forner:
z reguły jest odwrotnie ludzie z zewn. przechodzą później do wewn.


Oj nie zgadzam sie z tym, chociaz w Polsce faktycznie tak sie dzieje. Wiecej w komentarzu powyzej.
Marek F.

Marek F. Doradca
Ubezpieczeniowy

Temat: kariera w rekrutacji

mówię właśnie o polskich realiach ;)
de facto np w przypadku hh powinno byc imo tak, że przechodzi się np z 5-10 letni doświadcz. w branży i kontaktami.

Z wewn do zewn zawsze mozna przejsc, ale bardzo mało znam takich os.

Temat: kariera w rekrutacji

Marek Forner:
mówię właśnie o polskich realiach ;)
de facto np w przypadku hh powinno byc imo tak, że przechodzi się np z 5-10 letni doświadcz. w branży i kontaktami.


Na przyklad "typowe" niemieckie doradztwo personalne zostalo zalozone przez bylego dyrektora HR (albo podobneg) duzej firmy. Odchodzil z reguly w zgodzie, z dobra odprawa, mial wiedze, kontakty, a przede wszystkim pierwszego klienta. P

Polskie realia sa takie, ze czesto bardzo mlody konsultant (nic mu nie ujmujac) jest wysylany na rozmowe z kandydatem na dyrektora albo prezesa.. czasem konczy sie to mala katastrofa.

Nie mowie tego dlatego, azeby podkreslic jakies swoje zalety wynikajace z nieco bardziej dojrzalego wieku, tak mowia sami kandydaci, a takze klienci.Andrzej P. edytował(a) ten post dnia 09.07.08 o godzinie 16:07

konto usunięte

Temat: kariera w rekrutacji

Często niestety mam poczucie, że te "typowe" doświadczenia w Polsce sa brane za jakieś dziwactwa, krętactwo etc. I stąd moje pytania. Dla mnie, na logikę, bycie w wewn. nie wyklucza później przejścia do zewn. i odwrotnie, ale jednak czasami rynek rzadzi się swoimi zasadami i stąd moje pytania.

A poza tym ciekawe jest też to, jak się takie osoby potem odnajdują, bo to - jak już ktoś wyżej wspomniał - zupełnie różna specyfika pracy.

A z tą młodościa to już chyba tak jest, że ona wszędzie jakoś trochę pomaga, trochę wadzi;) (tak z przymróżeniem oka to piszę, i sobie i nikomu nie ujmując;).Kamila Nawrocka edytował(a) ten post dnia 09.07.08 o godzinie 22:43

konto usunięte

Temat: kariera w rekrutacji

Marek Forner:
mówię właśnie o polskich realiach ;)
de facto np w przypadku hh powinno byc imo tak, że przechodzi się np z 5-10 letni doświadcz. w branży i kontaktami.

Z wewn do zewn zawsze mozna przejsc, ale bardzo mało znam takich os.

Mało jest takich osób, bo jak już ktoś wspomniał tempo pracy w agencjach jest duże, rekrutuje się na różne stanowiska co z jednej strony jest plusem, ale jak się doda, że każdy klient chce kandydata "na wczoraj" no to nie jest już tak różowo, poza tym klienci często uważają, że są jedynimi klientami agencji. W efekcie w niektórych firmach doradztwa personalnego idzie się na ilość a nie jakość kandydatów:(

Temat: kariera w rekrutacji

jestem przykładem przejścia z wew. na zew., nie widze w tym nic dziwnego. Zwykłe przebranżowienie. Nie ma co demonizować. Zawsze na poczatku trzeba się przestawić, ale to dotyczy zmiany każdej pracy.

konto usunięte

Temat: kariera w rekrutacji

jestem przykładem przejścia z wew. na zew., nie widze w tym nic dziwnego.

Ja na przykład też nie. Ale spotykam się z różnymi reakcjami na próby przebranżawiania się, szukania pracy w innej niż dotychczasowe doświadczenia czy wykształcenie branży itp. Wole o tym pogadać na forum goldenline, niz później czuć na sobie brak szacunku ze strony rekrutującego, jak to już miało miejsce.

I tak, jak pisałam, rynek rządzi się swoimi zasadami. Logika logika, ale może jest tak, że np. zewn. niechętnie przyjmują 'tych' z wewn.? Jak widac, nic takiego się nie dzieje, na szczęście...

>Zwykłe przebranżowienie. Nie ma co demonizować.

A demonizujemy?
Mna kieruje raczej ciekawość jak wygląda cała sytuacja, jak również relacja rekrutacji zewn. do wewn. i odwrotnie.

pozdrawiam

Temat: kariera w rekrutacji

chodzi o to, ze nie ma w tym nic dziwnego, są to dwie różne branże. Mało kiedy zdarza sie, ze osoba, która rozpocznie w jakiejś branży pracę, pracuje w niej do emerytury. Stąd słowo nie demonizujmy checi pracy osób z wew Hr w zew :).

Jesli czujesz brak szacunku ze strony rekrutere to jest to jasny sygnał, zeby nie chcieć tam pracować, skoro na wstępie osoba, kótra szuka potencjalnego współparnera do działu, tak Cię traktuje. Często spotykam się z "dziwnymi" aplikacjami, gdzie kandydaci robią zwrot o 180 stopni (w naszym wypadku wydaje mi się ze to dużo mniejszy kąt ;)), zawsze zadaję wtedy pytanie dlaczego, wynka ono jednak z ciekawosci, zainteresowania,poznania wyobrażeń o nowej branzy a nie udowodnienia, że jest ot bezsensu

Takze zycze normalnych rekruterów, szukajacych osób o nie wyrobionych nawykach z nowym spojrzeniem ;)



Wyślij zaproszenie do