Mariusz Perlak

Mariusz Perlak Talent Acquisition
Manager

Temat: Brak informacji zwrotnej a prawa kandydata

Tak się dzisiaj zastanawiałem. Jeżeli kandydat poprosi nas o szczegółową informacje na temat tego dlaczego jego kandydatura została odrzucona. To czy brak jej udzielenia lub też ogólnikowa/wymijająca odpowiedź może być dla kandydata podstawą aby podejrzewać, że ma do czynienia z dyskryminacją i przedsięwziąć kroki prawne?

Jak głęboki feedback "należy się" osobie aplikującej do danej firmy?

Jak myślicie, istnieje tu jakieś ryzyko?
Jacek Krajewski

Jacek Krajewski Emplocity |
Rekrutacja |
Artificial
Intelligence

Temat: Brak informacji zwrotnej a prawa kandydata

Interesujący temat do dyskusji - szczególnie że ostatnio bardzo głośno o tzw. candidate experience. Niewątpliwie informacja zwrotna jest jednym z głównych elementów tego zagadnienia.

" Jak wynika z badań, zaledwie 15% kandydatów otrzymuje informację zwrotną na temat tego, z czego wynika brak chęci zatrudnienia ich przez firmę, do której kandydowali. Pozostali nie wiedzą, z czego wynika brak akceptacji dla ich kandydatury – czy wynika to z braku wystarczającej wiedzy, braku kompetencji miękkich, zbyt małego doświadczenia, nieodpowiedniej motywacji do pracy czy innych cech kandydata, które przez pracodawcę były niemile widziane.. Pełny artykuł dostępny na blogu Infopracy: http://weblog.infopraca.pl/2013/02/tylko-15-kandydatow...

Osobiście nie słyszałem o przypadkach osób, które z powodu braku informacji zwrotnej bądź też jej ogólnikowego charakteru, wchodzili na drogę sądową z przyszłym/niedoszłym pracodawcą. Nie wykluczam jednak, że takie precedensy miały miejsce - tyle tylko, że być może zabrakło wokół tego wrzawy medialnej i stąd o tym nic nie wiadomo?:).

Patrząc na podstawę prawną: art. 113, art. 183a, art. 183b par. 2 i par. 4, art. 183d Kodeksu Pracy i wspomagając się dobrym prawnikiem (może w tej grupie jest jakiś prawnik?) mogą być pewne przesłanki do takich działań. Ale być może się mylę.

W związku z powyższym, sposób komunikowania się z kandydatami na przestrzeni całego procesu rekrutacyjnego jest niezwykle istotny. W tym kontekście bardzo mnie interesuje rozwój Koalicji na Rzecz Przyjaznej Rekrutacji: http://www.hrtrendy.pl/2013/06/26/przyjazna-rekrutacja...Ten post został edytowany przez Autora dnia 04.07.13 o godzinie 22:59

konto usunięte

Temat: Brak informacji zwrotnej a prawa kandydata

Może nie odnośmy się do zapisów prawnych, a do wizerunku firmy i tego w jaki sposób wpływa brak informacji zwrotnej, na postrzeganie "przyszłego, niedoszłego" pracodawcy. ;)

Co do zapisów prawnych był wyrok w tej sprawie ;)
http://praca.gazetaprawna.pl/orzeczenia/544011,zarzut_...

konto usunięte

Temat: Brak informacji zwrotnej a prawa kandydata

Udzielenie informacji zwrotnej przez rekrutera, zawierającej powód odrzucenia kandydata, jest dla samego zainteresowanego bardzo istotna, o ile mówi ona o potrzebie rozwojowej, wymagającej pracy nad danym obszarem wiedzy/ umiejętności. Zatem prosząc rekrutera o feedback mamy szanse skonfrontować nasze wyobrażenia o swoich kompetencjach z obserwacją drugiej osoby i tu może pojawić sie motywacja do rozwoju lub demotywacja. Zawsze prosze o feedback.
Mariusz Perlak

Mariusz Perlak Talent Acquisition
Manager

Temat: Brak informacji zwrotnej a prawa kandydata

Oczywiście pojawia się kwestia wizerunku pracodawcy, jako ważne kryterium o podjęciu decyzji, czy takiej informacji udzielać, czy też nie.

Jeżeli nie mamy przymusu do zrobienia czegoś (np. nie ma regulacji prawnych, lub też nie przynosi to nam żadnego zysku) to motywacja wynika raczej z pewnej kultury postępowania.

Z punktu widzenia rekrutera to czy aplikujący będzie się lepiej rozwijał i lepiej pozna swoje kompetencje nie ma żadnego znaczenia, biorąc pod uwagę cel,który rekruter sobie przyjmie, w szczególności cel krótkoterminowy - pozyskać dla firmy najlepiej dopasowanego pracownika.

Pozostaje kwestia wizerunku pracodawcy i długofalowego celu - kandydat, który może uzyskać informacje zwrotną, będzie miał szansę lepiej zainwestować w swoją karierę i w przyszłości wróci do nas (ewentualnie) jako lepszy kandydat. Jeżeli wszyscy rekruterzy tak będą robić "wyedukujemy" lepszych kandydatów i ułatwimy sobie pracę. Stąd, między innymi, moja niegasnąca obecność na tej grupie.

Wizerunek pracodawcy - to interesująca kwestia. Co kandydaci, którzy uzyskają informacje zwrotną mogą przynieść firmie? Będą dobrze o niej mówić?

"Odrzucili moją osobę, ale przynajmniej mi powiedzieli dlaczego"

Czy dzięki temu firma będzie miała więcej kandydatów?

Czy dzięki temu kandydat zaaplikuje ponownie do firmy, jeżeli pojawi się inne stanowisko?

Czy dzięki temu firma nie straci potencjalnego klienta?

No i jaki zysk w przypadku firmy, która nie produkuje dla "ludu"?

Na wszystkie te pytania z pewnością można odpowiedzieć pozytywnie. Pytanie, czy tak jest w rzeczywistości? Czy firmy, które udzielają informacji zwrotnej rzeczywiście mają mniej problemów z rekrutacją? Czy to tylko wydaje nam się, że takie korzyści powinno to przynieść.

Może w ogóle nie powinniśmy mówić o żadnym zysku dla pracodawcy, tylko jest to kwestia kultury danej firmy. Robią tak, bo uważają, że tak wypada w ramach "szacunku" dla kandydata i można to porównać do savoir-vivre, które opiera się egoistynym zyskom.

No i kwestia ostatnia, czy może trzeba to robić, żeby uniknąć procesów sądowych?

konto usunięte

Temat: Brak informacji zwrotnej a prawa kandydata

Może to jest dobry sposób na sprawdzenie co się dzieje z naszymi aplikacjami ;)
http://www.cv-raport.pl/



Wyślij zaproszenie do