Anna A.

Anna A. Transport, obsługa
klienta,
administracja. ,

Temat: Prezydent odsłonił tablicę upamiętniającą ofiary ze...


Obrazek


W warszawskiej Katedrze Polowej odprawiona została msza w intencji ojczyzny, sprawowana w związku z przypadającym w niedzielę świętem Wojska Polskiego. Po nabożeństwie prezydent Bronisław Komorowski odsłonił w Kaplicy Katyńskiej tablicę upamiętniającą ofiary pod Smoleńskiem. W ceremonii wzięły udział rodziny ofiar.

Prezydentowi, przy odsłonięciu tablicy, towarzyszyły wdowy po generałach - szefie Sztabu Generalnego Franciszku Gągorze i dowódcy Garnizonu Warszawa Kazimierzu Gilarskim oraz matki - biskupa polowego Tadeusza Płoskiego oraz ks. Jana Osińskiego. Obecni byli także wicemarszałek sejmu Marek Kuchciński i szef MON Bogdan Klich.

Tablicę poświęcił administrator Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ks. Sławomir Żarski. - Niech ta tablica, którą poświęcamy w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a także w święto Wojska Polskiego przypomina nam o dobrym i sumiennym wypełnianiu naszych obowiązków względem Boga, Kościoła i Ojczyzny - powiedział duchowny.

Tablicę ufundowała Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa; umieszczono ją w kruchcie Kaplicy Katyńskiej.

Znajdują się na niej nazwiska 96 osób, które zginęły 10 kwietnia pod Smoleńskiem, daty urodzenia oraz stanowiska, jakie zajmowali. Po lewej stronie umieszczonej za szkłem urny - w której znajduje się ziemia z miejsca katastrofy - jest napis: "Pamięci 96 ofiar katastrofy pod Smoleńskiem 10.04.2010", po prawej: "Polskiej delegacji udającej się na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej".

"Katastrofa pod Smoleńskiem to dopełnienie cmentarza Wschodu"

Katastrofa samolotu pod Smoleńskiem, w której zginęła delegacja udająca się na obchody rocznicy zbrodni katyńskiej to dopełnienie cmentarza Wschodu - mówił w homilii podczas mszy w Katedrze administrator Ordynariatu Polowego ks. Sławomir Żarski.

- 70 lat po tragicznej zbrodni w Katyniu czołowi przedstawiciele polskiego narodu pragnęli pochylić się nad mogiłami jej ofiar w duchu historycznej pamięci i narodowej tożsamości. 10 kwietnia, w sobotę rano na ekranach telewizorów pojawił się w transmisji z Katynia obraz pustych krzeseł. Puste miejsca, które jak wówczas 70 lat temu pozostały po mężach, ojcach i dziadkach zamordowanych z dala od ojczyzny - to było dopełnienie cmentarza Wschodu - powiedział ks. Sławomir Żarski w homilii podczas mszy w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Duchowny podkreślił, że jedność narodu, jakiej doświadczali Polacy po katastrofie smoleńskiej nie może zostać zmarnowana. Dodał, że tragedia "ujawnia pokłady miłości tkwiące w narodzie".

- Gdy staliśmy pod Pałacem w cieniu umieszczonego tam przez harcerzy krzyża, każdy z nas wiedział, że to nowy rozdział w naszej historii, nowe doświadczenie, nowa jedność zesłana przez opatrzność i że to doświadczenie nie może zostać zmarnowane - mówił ks. Żarski.

- Jeśli będziemy mądrzy, pokorni i okażemy się być uczniami Jezusa, to z tej smoleńskiej tragedii może popłynąć przeogromne dobro; może odzyskamy utracony w pewnym stopniu dar jedności, wzajemnego szacunku; może bardziej pokochamy Polskę, tę zranioną Polskę; może ona stanie się znów duchowo ubogacona i wspanialsza - dodał.

Jak mówił, Polacy długo będą jeszcze wpatrywać się z smoleńską "ranę ojczyzny". - Co w niej będziemy rozpoznawać po latach, zależy od nas samych, zależy od naszego dziś - powiedział ks. Żarski.

Odnosząc się do niedzielnego święta administrator Ordynariatu Polowego powiedział, że Święto Wojska Polskiego to dzień chwały polskiego oręża, dzień, w którym uświadamiamy sobie ze szczególną mocą, że zawdzięczając ojczyźnie własne życie i szczęście musimy być gotowi stanąć w jej obronie.

- Odczuwamy dumę z własnej historii i dorobku poprzednich pokoleń, czerpiemy naukę z ich ofiarnego patriotyzmu; zatrzymujemy się nad najcenniejszymi wartościami, które nas jako naród określają, spajają i umacniają - mówił ks. Żarski w homilii mszy sprawowanej w intencji ojczyzny.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Prezydent-odslo...Anna Antosiewicz edytował(a) ten post dnia 15.08.10 o godzinie 11:25

konto usunięte

Temat: Prezydent odsłonił tablicę upamiętniającą ofiary ze...

No i całkiem to jest mądre.
Anna A.

Anna A. Transport, obsługa
klienta,
administracja. ,

Temat: Prezydent odsłonił tablicę upamiętniającą ofiary ze...

http://wiadomosci.wp.pl/gid,12571068,title,Tablica-w-K...

he he dobre :HAŃBA!!! tablica w kościele, czy kto widział takie poniżenie i obrazę

No to się miarka przebrała, tablicę powiesili a ON tam nie był ! Nie uświęcił swą czcigodną obecnością. A w ogóle to co to za tablica ? Jakieś to takie płaskie i upstrzone napisami i jeszcze jakieś godła narodowe i wstążki tam pouwieszali. Prawdziwa tablica MUSI być zaakceptowana przez NIEGO i zrobiona ściśle wg. przepisu pani Joanny spod krzyża. Nie mniej niż 20x30 m. z wizerunkiem pana prezydenta z małżonką na koniach i w zbrojach. On z mieczem, ona z reklamówką. No i oczywiste jest, że JEDYNYM miejscem, gdzie taka tablica-monument może stanąć jest dziedziniec Pałacu Prezydenckiego. Na inną nie ma zgody i NIGDY nie będzie. Amen.
Porąbane - prawda? Ale na pewno nie mniej niż ci wszyscy, którzy podobne brednie wygaduja na poważnie.


Obrazek


Obrazek
Anna Antosiewicz edytował(a) ten post dnia 15.08.10 o godzinie 12:55



Wyślij zaproszenie do