Temat: Na luzie - R na Nokii N900

Z technicznego punktu widzenia nie jest to nic szczególnie dziwnego - w końcu N900 "chodzi" na dystrybucji Linuksa. Jednak R w PDA (podobnie zresztą jak OpenOffice czy GIMP), robi wrażenie :)
Użyteczność tego rozwiązania "w terenie" może być nieoceniona. Mnie kiedyś, na spotkaniu z klientem, podczas którego padła mi Vista w lapku, uratował prosty PDA Stats na PDA z małym ekranem (2.8") i bez sprzętowej klawiatury... Gdybym miał wtedy 3.5 calową N900 (klawiatura sprzętowa, a można, po niewielkim "shackowaniu", podpiąć normalną klawiaturę USB) i eRem, życie byłoby naprawdę prostsze :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Adrian Olszewski edytował(a) ten post dnia 07.04.11 o godzinie 16:07
Michał Bojanowski

Michał Bojanowski socjolog, analityk

Temat: Na luzie - R na Nokii N900

Nieźle... Nawet z R Commanderem działa :D

Z tym to już nawet w tramwaju można robić 'business intelligence on demand' ;)

Ciekawe jak performance

Temat: Na luzie - R na Nokii N900

To jeszcze na dokładkę :)
http://temporaryland.wordpress.com/2010/01/20/openoffi...

Oczywiście praca na tym nie będzie żadną miarą wygodna, w sumie to tylko ciekawostka. Chociaż akurat OpenOffice Calc byłby przydatny.

No i to chyba ostatnie PDA, na którym pójdzie coś takiego. Teraz furorę robią PDA z ekranami pojemnościowymi, a tam, bez specjalnego rysika (takie ekrany reagują jedynie na dotyk przewodnika, np. palca), albo jakiegoś touchpada praca z interfejsem OO (podobnie zresztą, jak z RCommanderem) będzie praktycznie niemożliwa.
Wojciech Sobala

Wojciech Sobala Redaktor
statystyczny,
biostatystyk,
Instytut Medycyny
Pr...

Temat: Na luzie - R na Nokii N900

Z tego co ostatnio czytałem to w tym roku ma być wysyp tabletów z Androidem 3 (ekrany są 7 lub 10 calowe).
Jestem ciekawe jak na tej platformie działałby R?

Temat: Na luzie - R na Nokii N900

Zapewne ktoś go przeportuje, w końcu to też system bazujący na jądrze Linuksa. Jest tylko jedno ale - tablet musiałby mieć klawiaturę sprzętową, bo pracy na ekranowej sobie za bardzo nie wyobrażam. Już dość "tapałem" tekstów w moich PDA, żeby wyobrazić sobie wygodną pracę z konsolą i klawiaturą ekranową.

N900 to jeszcze "telefon", tzn. da się go trzymać w ręce i rozmawiać, a jednocześnie już niezły komputerek. Coś mniejszego będzie niewygodne do tego rodzaju pracy (R, arkusz), coś większego - do noszenia. W tej drugiej sytuacji o wiele bardziej wolałbym netbooka z pełnowymiarową klawiaturą i dotykowym ekranem. Dzięki "normalnemu" systemowi i procesorowi można zainstalować system jaki się chce (Win/Linux) i soft jaki się chce, łącznie ze Statistiką i Officem, a jednocześnie jest to małe i poręczne. Np. coś a'la mój wierny Gigabyte M912 (dotykowy ekran jest po prostu niezastąpiony przy pracy z Rcmdr, natomiast klawiatura nieco za mała), HP Mini 5103 z dotykiem, względnie jakiś UMPC, np. Gigabyte U60.
Wojciech Sobala

Wojciech Sobala Redaktor
statystyczny,
biostatystyk,
Instytut Medycyny
Pr...

Temat: Na luzie - R na Nokii N900

N900 ma 3,5" ekran, czy da się w miarę wygodnie odcztywać informacje (np. z dokumentu tekstowego).
Jeżeli chodzi o tablety to są wersje z dołanczoną zewnętrzną klawiaturą (lub możliwością podłączenia takiej przez USB lub bluetooth).

Temat: Na luzie - R na Nokii N900

To zależy, co kto rozumie przez "wygodnie" :)

N900 to taki większy PDA, "tableciko"-PDA. Nie został stworzony do czytania i wprowadzania tekstów, jak np. czytniki ebooków, zoptymalizowane pod tym kątem. Podobnie, jak można na niej oglądać filmy, ale nie da się tego porównać z obejrzeniem ich chociażby na 17" matrycy laptopa. Strony internetowe przegląda się wygodnie, dokumenty Office'a czyta się "znośnie". I to wszystko. Natomiast ma się system operacyjny, który umożliwia zainstalowanie dużej ilości oprogramowania mogącego się przydać w "terenie", czyli tam, gdzie brak komputera stacjonarnego czy laptopa (np. gdy temu siądzie bateria).

Jak każde PDA - jest to narzędzie "doraźne", gdy trzeba, bez dostępu do komputera, zrobić wiedokonferencję, przejrzeć pocztę z załącznikami i odpowiedzieć na nią, poprawić jakiś dokument, czy (w przypadku tej Nokii) - zalogować się ssh na serwer, by coś tam sprawdzić/wykonać, czy chociażby zrobić z niego punkt dostępowy do internetu. Jak widać - można także wykonać na szybko jakąś analizę statystyczną danych.

Przez 3 lata pracowałem na co dzień z ekranem 2.8", gdzie poprawiałem arkusze Excela i czytałem dokumentacje w PDFie. To było bardzo męczące (zwłaszcza ciągłe powiększanie i przewijanie - dopiero wchodziło przewijanie typu "touch flo"), ale nie musiałem ze sobą taszczyć laptopa, dokumentację mogłem przejrzeć jak tylko pojawiła się w skrzynce, mogłem ją także przesłać na lokalną skrzynkę klienta i wtedy wydrukować - to było naprawdę pomocne. A już szczytem było, gdy szedłem na giełdę elektroniczną i miałem w PDFach charakterystyki różnych podzespołów, a w Excelu listy zamienników. Wtedy wygoda nie była absolutnie ważna, ważne było wykonanie zadania.

Tutaj mamy 2 razy tyle miejsca na ekranie. Poza tym N900 nie ma służyć jako "kombajn statystyczny", tylko pozwolić w "terenie" wykonać analizę wariancji, zapoznać się z rozkładem danych, czy tam przeprowadzić wstępną analizę korespondencji/PCA. Nie wyobrażam sobie wpisywania większej ilości tekstu (a R to przecież konsola) na klawiaturce sprzętowej, choć i tak będzie to o niebo wygodniejsze, niż "tapanie" rysikiem w małą klawiaturkę ekranową (proszę rzucić okiem na interfejs tego PDA Stats).

A tablet - jeśli jeszcze musiałbym nosić ze sobą klawiaturę(i kable) tylko po to, żeby mieć duży ekran, to tym bardziej wolę netbooka, w którym nie dość, że mam normalny system operacyjny (nie okrojony w żaden sposób), to wszystko jest razem (ekran dotykowy, dysk, klawiatura, modem 3G, USB do np. drukarki), nie wymaga dodatkowych kabli. Na takich tabletach widziałbym już prędzej "klikalną" Statisticę, a nie narzędzie czysto tekstowe. Tablety przydają się do przeglądania internetu (mało pisania, dużo oglądania), czytania ebooków, do wprowadzania niewielkiej ilości danych w systemach dedykowanych (np. w szpitalach - elektroniczna kartoteka pacjenta), podczas konferencji (jeśli mają wyjście na projektor przez kabel albo WiFi). Ale do takich prac - raczej ich nie widzę. Chyba, że, jak wspomniałem, mają wbudowaną (np. wysuwaną) klawiaturę sprzętową.
Wojciech Sobala

Wojciech Sobala Redaktor
statystyczny,
biostatystyk,
Instytut Medycyny
Pr...

Temat: Na luzie - R na Nokii N900

Adrian Olszewski:
To zależy, co kto rozumie przez "wygodnie" :)

Tablety przydają się do przeglądania internetu (mało pisania, dużo oglądania), czytania ebooków, do wprowadzania niewielkiej ilości danych w systemach dedykowanych (np. w szpitalach - elektroniczna kartoteka pacjenta), podczas konferencji (jeśli mają wyjście na projektor przez kabel albo WiFi).

O takie zastosowania mi chodziło, ale zastanawiam się czy jest sens brać pod uwagę inne zastosowania np. korzystanie z R lub Excel czy nie zawracać sobie tym głowy.
Do przeglądania PDF, eKsiązek oraz plików Excela są urządzenia z ekranami o przekątnej 5" za "niewielkie pieniądze" (kilkaset zł).
Ja mam doświadczenie z ekranami 3" i 10". Te pierwsze nie nadają się do dłuższego czytania ale te drugie są w zupełności wystarczające. Jestem ciekawy gdzie jest rozsądna granica wielkości powyżej której możliwe jest wygodne czytanie (a dokładniej czy granica jest mniejsza niż 10").

Temat: Na luzie - R na Nokii N900

Myszkowałem sobie po Google Play, aż tu nagle...

Obrazek


Co prawda na czymś mniejszym niż tablet nie jest to ani wygodne ani specjalnie przydatne, ale sam fakt, że mam eRa w telefonie... albo w "zegarku"... zresztą mógłbym mieć R także w lodówce, okularach, a kto wie - może nawet odkurzaczu... suszarce?

I chociaż nie ma w tym nic dziwnego, bo pełnofunkcjonalny komputer o mocy obliczeniowej i pamięci bijącej na głowę komputery stacjonarne sprzed kilku lat można dziś zmieścić w pudełku zapałek, to jednak czuję się jakoś nieswojo "modelując" na moim skromnym HTC...

A oto strona apki:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.appso...

A przy okazji - dla spragnionych wiedzy o R - R instructor. Całkiem fajna apka. Można urozmaicić sobie podróż komunikacją miejską bądź innego rodzaju.... posiedzenia :)

Obrazek


Można nawet poeksperymentować w RStudio - ale tylko na dużym ekranie i przy szybkim łączu (3G daje radę)

Obrazek


PS: I pomyśleć, że 45 lat temu "szczytem marzeń" był odbiornik radiowy w zegarku... :)
W poniższym układzie mamy łącznie 30 elementów (MAA115 = 3 tranzystory, 2 oporniki). Dowolny procesor Cortex ma >30k samych tranzystorów, a przecież nie jest jedynym elementem układu...

Obrazek


----------------
EDIT:

Mamy już R na Raspbery PI :)
http://darrenjw2.wordpress.com/2012/07/21/r-on-the-ras...

Nie muszę chyba dodawać, jakie możliwości otwiera połączenie minikomputerka z R, dostępem do portów i ADC oraz Ethernetem i HDMI...Ten post został edytowany przez Autora dnia 25.09.14 o godzinie 02:38

Następna dyskusja:

Poza lodem - NHL na luzie




Wyślij zaproszenie do