Karol Bąk

Karol Bąk QRM, LEAN, RFS

Temat: MCT Manufactuirng Critical-path Time - czym różni się od...

Witam

Jedno z najczęściej powtarzających się pytań związanych z QRM to:
jaka jest różnica pomiędzy mapą VSM (czyli sumą czasów VA i NVA) oraz mapą MCT (czyli sumą czasów białych "WaitingTime" i szarych "ToughTime".)

Na pierwszy rzut oka można wnioskować, że mapa MCT jest uproszczeniem mapy VSM i generowana na podstawie sumy czasów VA i NVA - NIC BARDZIEJ MYLNEGO.

Zanim jednak opisana zostanie różnica, warto dodać, że mapa MCT została wypracowana na potrzeby dynamicznie zmieniającego się globalnego rynku, który oczekuje od przedsiębiorstw wytwórczych szerokiej gamy produktów a nawet indywidualnego dostosowania ich do preferencji klienta. Duża zmienność popytu, mała powtarzalność oraz spory udział nowych produktów (bez statystyki) powoduje, że stosowanie supermarketów staje się mało opłacalne (ryzyko braku popytu, odchyłka standardowa wielokrotnie przewyższa średni takt klienta). Z tego samego powodu mało realne jest bilansowania ciągłego przepływu. W dodatku wąskie gardła procesu zmieniają się z dnia na dzień.

Pierwszą zasadniczą różnicą mapy MCT jest rozdzielnie czasów oczekiwania na (porównanie NVA do WaitingTime):
a) czas przepływu przez zapas produkcji w toku, który nie ma jeszcze finalnego klienta (np. supermarket),
b) czas przepływu przez zapas produkcji w toku, który ma swojego finalnego klienta, czyli czas oczekiwania w kolejce na przerób na danym procesie. Czas oczekiwania w kolejce to średni czas od momentu wejścia produktu do kolejki danego procesu do momentu rozpoczęcia obróbki. Niestety czas oczekiwania, który w procesach produkcyjnych (NIE MASOWYCH) zajmuje czasem ponad 50, 70 a nawet 90% czasu realizacji zlecenia jest całkowicie pominięty w mapie VSM. A wynika to przede wszystkim z faktu, że mapa VSM robiona jest wyłącznie dla reprezentanta a kolejka przed procesem składa się całej gamy produkcyjnej, której VSM po prostu nie widzi.

Kolejna różnica to czas szary ToughTime. W procesach wielo-asortymentowych czy indywidualnie dostosowanych do preferencji klienta zdolność agregacji zleceń na jednym przezbrojeniu jest mało prawdopodobne co oznacza, że każdemu zleceniu przyporządkowane jest przezbrojenie. Oznacza to, że czas TouhtTime to suma czasu jednej sztuki (lub kompletu niezbędnego do wyprodukowania jednej finalnej sztuki) oraz czasu przezbrojenia, który z racji powyższego jest jego integralną częścią.

Dodatkowe zalety stosowania MCT w praktyce to:
- szybkość wygenerowania mapy (czasami wystarczy 10-15 min i mamy bazową mapę, na podstawie której można dokonać wielu istotnych wniosków),
- możliwość porównania czasów realizacji poszczególnych komponentów na jednej mapie,
- proporcjonalne ukazanie czasów co ułatwia odnaleźć słabe punkty procesu,
- wiele innych ....

Finalnie okazuje się, że porównując wyniki map VSM i MCT to różnice pomiędzy sumą czasów VA+NVA oraz czasów waitingtime+toughtime to np. 124 dni (VSM) oraz 289 dni (MCT) - a to robi różnicę.

Pozdrawiam
Karol Bąk