Jacek K. Making the next step
Temat: Organizacja praktyk w Indonezji - problem z klasyfikacja!
Witam,Moj pomysl na biznes okazal sie nie tylko nisza rynkowa ale i prawna.
Mam problem z zaklasyfikowaniem dzialalnosci gospodarczej ktora opisalbym nastepujacymi slowami (opis jest troche chaotyczny ale nie chodzilo mi o wznioslosc literacka ale przedstawienie sytuacji):
Moja dzialalnosc ma polegac na organizacji praktyk w Indonezji. Praktyki beda swiadczone dla indonezyjskich organizacji przyjmujacych, glownie szkol ale takze firm prywatnych. Polegac beda na przyklad na nauce angielskiego, pomoc w promocji, rozbudowywaniu kontaktow i sieci sprzedazy, slowem typowe praktyki jakie organizuje sie na przyklad dla studentow czy absolwentow. Klientami mojej firmy beda nie tylko studenci oraz nie tylko Polacy. Wlasciwie uczestnikiem moze byc kazdy kto zna jezyk angielski oraz spelnia wymagania konkretnej oferty, bez wzgledu na kraj pochodzenia. Moja firma bedzie zarejstrowana w Polsce, dzialala bedzie w oparciu o strone www. Po konsultacji z prawnikiem, umowa miedzy mna a wyjezdzajacymi bylaby umowa o dzielo na czas okreslony. Zrodlem moich dochodow beda oplaty wnoszone przez wyjezdzajacych. W ramach wnoszonej oplaty zapewniam polaczenie z indonezyjska organizacja przyjmujaca, pomoc w uzyskaniu wizy, doradztwo i wsparcie na kazdym etapie, poradnik, konsultacje i pomoc na miejscu oraz ubezpieczenie. Praktyka, ze wzgledow wizowych, trwalyby do czterech miesiecy z mozliwoscia przedluzenia. Za praktyke nie przysluguje pensja w doslownym tego slowa znaczeniu gdyz w swietla prawa indonezyjskiego uczestnicy programu nie sa pracownikami organizacji przyjmujacych a jedynie praktykantami socjalno-kulturowymi, nie moga wiec pobierac zadnego wynagrodzenia. Za wykonywana usluge oferuja one jednak zwrot kosztow w pewnej z gory ustalonej wysokosci, co jest w pelni legalne. Te pieniadze moga byc wyplacane uczestnikom jako wlasnie koszty pobytu przez organizacje indonezyjska lub przeze mnie jako wynagrodzenie (po wczesniejszym pobraniu ich od strony indonezyjskiej), jezeli w jakis sposob mogloby to wplynac pozytywnie na ulatwienie procesow, ktorych przedmiotem jest ta wiadomosc. Generalnie to nie sa wyjazdy do pracy, zarobkowe, ta sa wyjazdy socjalno-kulturalne celem pozyskania nowych umiejetnosci i poznania swiata w zamian za pokrycie kosztow wyjazdu do ustalonej wysokosci oraz ciekawe zorganizowanie czasu. Organizacje przyjmujace moga oferowac oprocz pokrycia kosztow zakwaterowanie, wyzywienie, wycieczki. Wtedy kwota okreslana jako pokrycie kosztow pobytu bylaby odpowiednio mniejsza. Dopuszczalne beda tez wyjazdy wolontariackie.
Teraz tak, nie chce aby to bylo posrednictwo pracy bo wtedy nie moglbym pobierac oplat od wyjezdzajacych. Czy jednak rzeczywiscie nie ma zadnej mozliwosci pobierania oplat jezeli dzialalnosc bylaby posrednictwem, nawet za taki pakiet jak wymienilem (W ramach wnoszonej oplaty zapewniam polaczenie z indonezyjska organizacja przyjmujaca, pomoc w uzyskaniu wizy, doradztwo i wsparcie na kazdym etapie, poradnik, konsultacje i pomoc na miejscu oraz ubezpieczenie - czyli nie tylko posrednictwo)? Czy moglaby to byc dzialalnosc edukacyjna? Taka sugestie otrzymalem w urzedzie miasta. Wtedy tez bylbym zwolniony z obowiazku placenia podatku VAT.
Drugim filarem dzialalnosci bylaby oferta dla polskich i europejskich uczelni wyzszych. Proponowalbym organizowanie wyjazdow do Indonezji dla studentow danej uczelni. Najprosciej jest to wytlumaczyc na przykladzie. Powiedzmy jest szkola wyzsza dziennikarstwa szukajaca oryginalnej uslugi w czasach ostrej konkurencji i nizu demograficznego. Proponuje swoim studentom wyjazdy w ramach czy to praktyk, pracy semestralnej, pracy licencjackiej itp wyjazd do Indonezji i realizacje tej pracy tam. Czyli na przyklad stworzenie publikacji na temat zwiazany z Indonezja. Ja bym taki wyjazd organizowal, transport, wyzywienie, nauka jezyka indonezyjskiego, to juz byloby ustalone indywidualnie. Najprosciej mowiac, oferowalbym umozliwienie realizacji takiego projektu. Umowa bylaby z dana szkola wyzsza i to od niej pobieralbym ustalona oplate.
Moja strona internetowa to http://internship-indonesia.com
Zwrocilem sie do ponoc jedynego organu w Polsce ktory klasyfikuje dzialalnosc ale opisana przeze mnie zaklasyfikowali jako Dzialalnosc organizatorow turystyki, z czym sie zupelnie nie zgadzam!
Mam nastepujace pytania, najbardziej kluczowe jest pytanie numer 4.
1. W jakis sposob weryfikowana jest w rzeczywistosci dzialalnosc firm na tle podanego PKD (chodzi mi przede wszystkim o moj konkretny przypadek), co sie dzieje w przypadku nieprawidlowosci i co tak na prawde jest nieprawidlowoscia.
Dla swojej dzialalnosci uwazam za odpowiednie nastepujace formy dzialalnosci:
85.59.A Nauka jezykow obcych (wyjazd bylby rowniez mozliwoscia nauki jezyka indonezyjskiego a wiekszosc wyjazdow laczy sie z nauka angielskiego)
85.59.B Pozostale pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane (taka wlasnie forma edukacji sa praktyki)
85.60.Z Dzialalnosc wspomagajaca edukacje (organizowanie programow wymiany studenckiej, doradztwo edukacyjne - to by mialo odpowiadac znalezeniu "doradzeniu" wlasciwej praktyki)
79.90C Pozostala dzialalnosc uslugowa w zakresie rezerwacji, gdzie indziej niesklasyfikowana (czyli zalatwianie mieszkania i transportu jezeli zajdzie taka potrzeba)
79.90B Dzialalnosc w zakresie informacji turystycznej (poradnik, konsulatacje i rady na temat zycia w Indonezji)
72.20.Z Badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie nauk spolecznych i humanistycznych (wiele wyjazdow odbywaloby sie wlasnie w takim celu)
2. Gdybym tak sklasyfikowal swoja dzialalnosc i ja prowadzil, musialbym znac odpowiedz na pytanie nr 2. A takze, czy sa jakies dodatkowe warunki do spelnienie przy kazdej z tej dzialalnosci (czyli to samo pytanie co nr1. w przypadku organizatorow turystyki)
3. Jezeli sklasyfikuje swoja dzialalnosc jako 78.10 Dzialanosc zwiazana z wyszukiwaniem miejsc pracy i pozyskiwaniem pracownikow. To czy bede mogl pobierac od wyjezdzajacych oplaty? W przypadku odpowiedzi negatywnej, czy jest prawnie dopuszczalna mozliwosc "ukrycia" oplat? Np. wyjazd laczy sie z obowiazkiem zaplacenia za mieszkanie tyle ile wlasnie oplaty bede chcial pobierac? Taka uplata moglabybyc uiszczana organizacji przyjmujace a ta przekazywala by ja mnie, jezeli to ulatwiloby sprawe. Czy mozna to realizowac pod takim lub podobnym pomyslem. Zaznaczam wyraznie ze nie chodzi mi tutaj o obejscie prawa ale o mozliwosc prowadzenia dzialalnosci, ktora po prostu na naszym rynku jeszcze nie istnieje, co rodzi problemy bedace przedmiotem tej wiadomosci?
4. Podobnie sprawa ma sie do PKWiU, ktore rowniez zostal sklasyfikowany na poziomie Uslugi swiadczone przez organizatorow turystyki. Zakladam jednak ze po wyjasnieniu sprawy PKD, wybor klasyfikacji PKWiU bedzie protszy.
Dziekuje wszystkim za pomocne wypowiedzi.