Robert R.

Robert R. Prywatny detektyw;
trener windykacji,
doktorant n.
prawnych.

Temat: Detektywi a alimenty

http://www.zw.com.pl/zw2/index.jsp?place=Lead04&news_c...

Sposób na dłużnika
autor: KAROLINA WOŹNIAK, mk, 2007-09-18, Ostatnia aktualizacja: 2007-09-19
Kobiety ścigają mężów, którzy uciekli za granicę. Prywatni detektywi – to z ich usług coraz częściej korzystają osoby, które nie mogą wyegzekwować alimentów od byłych współmałżonków, którzy przed płatnościami uciekli za granicę.

– Takich przypadków jest niestety coraz więcej, szczególnie po tym, jak weszliśmy do UE i Polacy korzystają z możliwości swobodnego poruszania się po całym terenie Unii – mówi Beata Mirska ze stowarzyszenia „Damy Radę”. Widać to po liczbie osób szukających pomocy.

Trzy lata temu w sprawie tzw. alimentów transgranicznych do stowarzyszenia zgłosiło się ok. 50 osób, w tym roku odnotowano już ponad 500 takich przypadków.
Swoich praw można dochodzić przed sądem. Jest to bardzo mozolne i niestety drogie (same tłumaczenia dokumentów na język obcy to koszt ok. 100 zł za stronę). Podstawowy problem to ustalenie miejsca pobytu uchylającego się od płatności rodzica. – Dlatego matki nie mają wyjścia i zwracają się do zagranicznych biur adwokackich i detektywistycznych o pomoc – dodaje Mirska.

– Alimenty nie są niestety egzekwowane, więc jest coraz większy popyt na usługi firm detektywistycznych. Odzyskiwanie alimentów z zagranicy to dziś niezły biznes – tłumaczy Anna Szul-Szywała z portalu „Kobieta i Prawo”.
Kobiety, które korzystały z usług zagranicznych adwokatów i detektywów, nie chcą o tym mówić oficjalnie, by nie zaszkodziło im to w postępowaniach przed polskimi sądami. Pani Anna z Warszawy w ten sposób odzyskała alimenty od byłego męża mieszkającego w Irlandii. – Musiałam wziąć kredyt, który do dziś spłacam – nie ukrywa.
Bo choć pomoc zagranicznych agencji jest bardzo skuteczna, to niestety też droga. Zwykle biorą one procent od odzyskanych alimentów. – Ich pracownicy są przygotowani do rozmów z klientami z Polski, mają nawet osoby mówiące w naszym języku – zdradza Mirska. Tak jest np. w agencji Horst Seliger Rechtsanwaltskanzlei w niemieckim Freital. Adresami najlepszych agencji kobiety wymieniają się przez stowarzyszenie lub internet.

Z pomocą rodzicom ma przyjść nowe unijne rozporządzenie, nad którym pracuje europarlament. – Ułatwi ono odzyskiwanie alimentów – wyjaśnia Genowefa Grabowska (SDPL), europosłanka, która nadzoruje prace nad przepisami. Zakładają one m.in., że w każdym kraju UE powstanie osobny urząd, który będzie namierzał dłużników alimentacyjnych. Nowe przepisy mogą wejść w życie już w 2008 roku.