Temat: Czy przypadki użycia definiują system informatyczny ?
Na podstawie czego tworzy się projekt ideowy / elektryczny ?
Czy jeśli klient nie poda wystarczająco dużo i wystarczająco precyzyjnych informacji, można taki projekt stworzyć ?
ktoś musi zaprojektować "obwody wewnętrzne" o czym klient nie ma bladego pojęcia...elektronik montujący telewizor musi mieć projekt a tego mu nie da "oglądacz filmów"
oczywiście że nie ma. Klient dla mu tylko informacje które w połączeniu z wiedzą elektronika pozwolą ma na zaprojektowanie danego urządzenia.
... mogłem w temacie dopisać - 'i przy założeniu, że współpracują specjaliści w swojej dziedzinie'
problem w tym, że nie wszystko co robi człowiek da się matematycznie zapisać a mimo to dzieje się...
z chęcią poznam jakieś przykłady :)
inaczej, gdyby prawdą było, że wszystko co człowiek robi da się matematycznie zapisać, nie mi byśmy pisać na tym forum :),
może inaczej - każdy 'model czegoś' można zapisać matematycznie.
Jeśli mamy model możemy go wyrazić 'matematycznie' albo - precyzyjnie.
Zapis 'matematyczny' to tylko notacja :)
dam bardzo prosty przykład: niczego co robi prezes firmy czy kierownik projektu albo np. prawnik, nie za da się zapisać matematycznie,
A można jakkolwiek zapisać ?
Notacja matematyczna ma tylko to do siebie, że wymusza precyzję.
Jeśli nie da się zapisać 'precyzyjnie' to nie ma szans na napisanie programu który będzie to coś realizować. Program
musi być precyzyjny.
zwracam uwagę, że nie chodzi o zapis tego "co ktoś zrobił" bo to jest historia i da się ją zapisywać na niezliczone sposoby,
Ale to nie szkodzi. Chodzi tylko o to, żeby model (wyrażony np. równaniami 'matematycznymi') spełniał oczekiwania klienta. Przez 'oczekiwania klienta' rozumiem zrealizowane przypadki użycia.
Jeśli można 'oczekiwania klienta' zapisać jakoś inaczej, tzn. nie jako 'przypadki użycia', to proszę o nazwę tego czegoś :)
[i]Podobnie jak w fizyce - opis (model) grawitacji stworzony przez Newtona całkowicie zaspokajał potrzeby żyjących wtedy np. inżynierów. Nikt nie narzekał na to, że siłę grawitacji można modelować inaczej :)[i]
Jeśli osoba się zna na budowie telewizorów – ze zbioru ‘wszystkich telewizorów jakie może zmontować ;)’ wybierze tylko te, które pozwalają na taką zmianę kanału, jak opisał to użytkownik.
to jest "tłuczenie historii:" a nie tworzenie.... ktoś jednak kiedyś zaprojektował ten pierwszy telewizor...
Ciekawe czy estymował czas i koszty na zasadzie '300%' ;)
Zgadzam się. Ale czy tworzeniu tych wymagań, autor ma prawo dodać coś ‘od siebie’ tzn. Dodać coś, co nie zostało wcześniej określone przez klienta ?
zależy co...
np. zmodyfikować przepadek użycia albo coś do niego dodać ? Jakkolwiek zmienić jakąkolwiek informację udzieloną przez klienta.
informacje od klienta "chce wiedzieć kiedy pracownicy wchodzą i wychodzą z pracy" nie implikuje struktury danych bazy wejść i wyjść... w przeciwnym wypadku to klient rysował by diagramy ERD.
Implikuje pewną klasę diagramów ERD. I to tylko dla osoby która zna ERD.
Uważam, że im precyzyjniejszy opis - tym ta klasa jest coraz 'mniejsza'.
Precyzyjny opis to taki, który pozwala na bezpośrednie 'przetłumaczenie' go na diagramy ERD (albo jakieś inne) i eliminuje sztukę z procesu tworzenia systemu IT.
Z resztą, co więcej może powiedzieć klient niż to, jak system ma działać (UC)?
dlatego potrzebny jest projektant... a projektowanie jest procesem twórczym a nie automatycznym deterministycznym ...
Aktualnie tak, ale...
Uważam, że jeśli jest twórczy, to tylko dlatego, że klient nie potrafi precyzyjnie zdefiniować wymagań. I w związku z tym należy mu w tym pomóc a nie go w tym wyręczać.
Sztuka to tworzenie czegoś z niczego.
Realizacja projektu IT polega na 'tłumaczeniu' wymagań klienta.
Uprawianie, w ww. kontekście, sztuki jest według mnie czymś bardzo szkodliwym.
Więc trzeba molestować klienta, żeby to powiedział (tzn jak to się dzieje), ale 'w swoim języku'. Takie szczegółowe opisy tez będą przypadkami użycia. Klient (i nie ma w tym nic złego) tylko tak potrafi opisywać system.
chciał bym zobaczyć jak ktoś z mojej mamy wyciągnie informacje na temat przestrajania obwodów wejściowych telewizora, który ma w pokoju ..._
Hm..
Realizacja projektu polega na 'projektowaniu' wymagań klient, przez 'pryzmat' wiedzy projektanta / wykonawcy na 'ekran' systemu IT :)
W tym procesie jest dokładnie tyle miejsca na sztukę ile 'nie-precyzji' w opisie klienta.