konto usunięte

Temat: Spręż wentylatora - czy można go zwiększyć ?

Witam wszystkich,
Na początek informacja ogólna - moja wiedza w zakresie wentylacji jest bliska zeru.
Jednak bardzo nurtuje mnie sprawa sprężu wentylatora - a właściwie zespołu filtrującego.
Jestem użytkownikiem lasera CO2 wykorzystywanego do grawerowania. Urządzenie to potrzebuje odciągu spalin, dymu powstałego podczas grawerowania. Ponieważ ważnym parametrem instalacji odciągowej jest spręż, szukałem wentylatora o jak największym podciśnieniu. Wykonałem we własnym zakresie instalację wentylacyjno-odciągową z użyciem wentylatora o wydatku 1900m3/h oraz sprężu 700 Pa. Na rynku spotkałem jeszcze wentylatory posiadające spręż 1800Pa, lecz gabarytowo znacznie większe.
Moja instalacja odciągowa działa poprawnie, jednak bardzo zastanawia mnie, skąd urządzenia fabryczne (np. TEKA LBD) posiadają spręż na poziomie 21000 Pa z wydatkiem powietrza ok. 320m3/h ?
Nigdzie nie znalazłem wentylatora o tak wysokim podciśnienia, nie wspominając, że wewnątrz takiego fabrycznego urządzenia znajduje się mniejszy gabarytowo wentylator niż ten, który zastosowałem u siebie.
Czy ktoś może mi to wyjaśnić ?
Jak zwiększyć spręż wentylatora ?

Liczę na Waszą pomoc, za którą z góry dziękuję.
Pozdrawiam, Zbycho

Poniżej karta katalogowa urządzenia TEKA:

Obrazek
Zbycho Zabrze edytował(a) ten post dnia 16.11.10 o godzinie 09:51
Paweł Kwiecień

Paweł Kwiecień Inżynier Sanitarny

Temat: Spręż wentylatora - czy można go zwiększyć ?

Witam
Moim zdaniem uzyskanie takiego sprężu jest niemożliwe. I nie wyobrażam sobie znalezienie takiego wentylatora z takim sprężem. Jeśli chodzi o odciągi to ważna jest prędkość porywania zanieczyszczeń ilość powietrza i spręż jest jej wynikową.



Wyślij zaproszenie do