Temat: nakaz zapłaty w postepowaniu cywilnym a postepowanie...
To zależy od jednej rzeczy - czy został już przeczytany akt oskarżenia. Zgodnie z art. 62 KPK istnieje możliwość dochodzenia przez pokrzywdzonego roszczeń cywilnych w postępowaniu karnym (tzw. postępowanie adhezyjne) ale odpowiedni pozew należy złożyć do rozpoczęcia przewodu sądowego w postępowaniu karnym (zazwyczaj składa się go na etapie postępowania przygotowawczego, po czym prowadzący je organ dołącza ów pozew do akt).
Przewód w postępowaniu karnym rozpoczyna się natomiast od przeczytania aktu oskarżenia (art. 385 KPK). Jeżeli w przedmiotowej sprawie doszło już do przeczytania aktu oskarżenia, to na wytoczenie powództwa cywilnego w ramach postępowania karnego jest za późno - czyli zostaje droga postępowania cywilnego.
Nie można natomiast w ogóle wystąpić "równolegle" o to samo roszczenie przed sądem cywilnym i karnym, gdyż wniesienie pozwu o to samo roszczenie w innym sądzie spowoduje nieważność tego postępowania ze względu na wcześniejszą zawisłość sprawy (art. 379 kpc).
Odpowiadając na drugie pytanie - wystąpienie z powództwem cywilnym jest wszczęciem odrębnego postępowania. Dla postępowania karnego będzie to mieć znikome znaczenie (chyba że np. sąd karny uzna oskarżonego winnym wcześniej niż sąd cywilny rozpozna sprawę - wtedy wyrok w sprawie karnej będzie wiązać sąd cywilny).