Alicja Kaszta

Alicja Kaszta Adwokat, Kaszta &
Janikowska Adwokaci
i Radcy Prawni s.c.

Temat: Zmiany w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym korzystne dla...

W dniu 29 sierpnia br. weszła w życie Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz ustawy – Kodeks postępowania cywilnego.
Jednym z obligatoryjnych elementów wyroku rozwodowego, opisanych w art. 58 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jest rozstrzygniecie o władzy rodzicielskiej nad wspólnym dzieckiem małżonków.
W świetle unormowań sprzed nowelizacji - w razie braku porozumienia, o którym mowa w art. 58 k.r.o. (plan wychowawczy) sąd był zmuszony ograniczyć władzę rodzicielską jednemu z rodziców. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku rodziców żyjących w rozłączeniu, a reguluje ją art. 107 k.r.o.
Pozostawienie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom od dnia 29 sierpnia 2015 roku możliwe jest zarówno w przypadku zawarcia przez rozwodzących się małżonków planu wychowawczego, jak i w przypadku braku zawarcia takiego planu. Przy czym sąd ma kierować się dobrem dziecka i dyrektywą prawa do wychowania dziecka przez oboje rodziców. Wobec czego brak planu wychowawczego, nie skutkuje obowiązkowym ograniczeniem władzy rodzicielskiej rodzicowi, z którym nie zamieszkuje dziecko.
Dopiero przy braku porozumienia lub jego nieuwzględnieniu przez sąd, bądź po stwierdzeniu, że w okolicznościach konkretnej sprawy nie byłoby to zgodne z dobrem dziecka - sąd będzie mógł powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka.
Zmiany korzystne są dla ojców, którym Sąd ograniczał władzę rodzicielską, z tego względu, że dziecko najczęściej pozostawało przy matce, a obligatoryjnym było ograniczenie władzy rodzicielskiej rodzicowi, który nie zamieszkiwał z dzieckiem. Obecne, znowelizowane przepisy pozwalają na większą decyzyjność ojców w kwestiach wychowania dziecka.
Mariusz P.

Mariusz P. Bankowość,
Finanse/Ekonomia

Temat: Zmiany w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym korzystne dla...

Proszę o informację, co w sytuacji kiedy po złożeniu wniosku o rozwód bez orzekania o winie (nie był załączony plan wychowawczy), druga strona odmawia podpisania takiego planu, przez co nie mam możliwości uzupełnienia wniosku.
Czy skutecznym będzie wnioskowanie o zmianę w tym zakresie wniosku rozwodowego, i pozostawienie do rozstrzygnięcia w sądzie kwestii wynikających z art. 58 § 1 (Kro) ?
Alicja Kaszta

Alicja Kaszta Adwokat, Kaszta &
Janikowska Adwokaci
i Radcy Prawni s.c.

Temat: Zmiany w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym korzystne dla...

Dzień dobry, stanowisko zawarte w pozwie o rozwód można zmienić na każdym etapie postępowania zarówno żądanie co do samego rozwodu (kwestii winy) jak również co do kwestii dotyczących istotnych spraw dziecka. Skoro rodzicielski plan wychowawczy nie został podpisany, to nie istnieje (rodzice nie doszli do porozumienia). W takiej sytuacji o władzy rodzicielskiej oraz kontaktach będzie decydował Sąd. Każda ze Stron może przedłożyć swoje propozycje co do uregulowania tych kwestii.



Wyślij zaproszenie do